Follow Me

אדניות למעקה

תמיד מחדדות לי עד כמה אנשים משוועים לירק במיוחד בערים. מניח שכבר חזרתי על כך כמה פעמים בעבר אבל מבחינתי מספיקה רק אדנית עם שני פרחים כדי לענות על ההגדרה 'גינה'. אדניות למעקה עברו תהליך אבולוציוני מרשים למדי במיוחד בעשור האחרון עם שלל פיתוחים ועיצובים שכללו בין היתר גאווה ישראלית. אם שואלים אותי, הדרך לשלל הפיתוחים המעניינים החלה במצפה רמון אצל אדווה, חברה אהובה ויקרה. לכאורה אדווה פתרה את כל הבעיות, אדנית תלויה על המעקה פורחת משני צדדים, החומר ממנו עשויה האדנית הוא בד מה שמאפשר ניקוז מים אולטימטיבי המהווה בין היתר מצע גידול מושלם ויש לנו גינה. טוב קאט דה נונסנס, בואו נדבר על יתרונות וחסרונות של השימוש באדניות למעקה.

לו רק ממציא ג'ינס ליווייס היה יודע לאילו כיוונים הלכו המכנסיים?

אדניות למעקה – יתרונות ומה יש להביא בחשבון טרם שימוש

זה פשוט למדי, אדניות למעקה פשוט חוסכות מקום. לאלו מכם שלא ממש בא להם להיכנס עמוק לתחום הגינון במרפסות זה לחלוטין ללכת עם ואפס התעסקות. בנוסף, ניתן בכל רגע נתון להזיז ולמקם אותן לאורך המעקה במיקומים שונים. אגב ריקון אדניות מעקה שעל פי רוב יהיו צרות וארוכות על מנת לחדש אותן זה הליך קל לביצוע וקל משקל… איפה האתגרים? נתחיל מהשקיה. לרוב לאדניות מעקה אין מערכת ניקוז מים מרכזית ולכן אם תחברו אותן למערכת השקיה אוטומטית תגלו די מהר שהמים גולשים מתחתית האדנית החוצה לרצפת המרפסת או למרפסת של משפחת 'אדניתסקי' 🙂 שכנכם מלמטה.

האתגר השני הוא מגבלת גודל המאפשר מגוון צמחים מוגבל. אני אומר משהו אבל במקביל ובאמצעות התמונה הבאה שצילמתי בברצלונה סותר את דבריי, אולי בעצם אין מגבלה לגודל הצמחים לאדניות מעקה? אם ההורים של מסי יכולים אז כנראה שגם אנחנו.

הנושא האחרון שיש לקחת בחשבון טרם רכישת אדניות למעקה הוא הסתרת הנוף. קחו בחשבון שבחלק גדול מהזמן בו אתם צופים בנוף מסלון הדירה או ממרחב המרפסת עצמו זה יהיה במנח של ישיבה. הווה אומר שתליה של אדניות על המעקה ולאורכו עלולים להסתיר את קו הנוף, ברגע שתשבו והראש יהיה בגובה אחד עם האדניות זה קצת מביך פתאום להבין שאתם בעצם מסתירים לעצמכם. אחלה גינה אבל לא רואים מעבר למעקה, נק' למחשבה ובדיקה לפני רכישה.

מה עוד? אה כן כמעט שכחתי… משקל. אם תלכו על פורמט כמו בתמונה, דהיינו רצף של אדניות התלויות על מתקן חיצוני או פנימי ולא על גבי המעקה עצמו יש בזה משהו מעט מפחיד. המתקנים אמנם חזקים ועמידים אבל… אני רק אומר שזו נק' שיש לקחת אותה בחשבון.

ההוכחה שניתן לדחוס כמעט כל גודל צמח לאדנית מעקה.

לסיכום פרק אדניות למעקה:

אם עליי לעשות שימוש באדניות מעקה, אזי הבחירה שלי תהיה ללא ספק באדניות רוכבות על המעקה

פתרון נפלא לחללים קטנים

לשים לב לנושא ההשקיה והניקוז

בקשה אישית: אם כבר רכשתם כאלו ושתלתם בהן, אל תזניחו את הטיפול בצמחיה – מרבית האנשים שותלים באדניות אלו פעם אחת מתוך התלהבות ואז "קצת" מזניחים ולבסוף כל מה שניתן לראות מצדו החיצוני של הבית זה אוסף נקודות צבעוניות מפלסטיק ללא קשר אחת לשנייה מרפסות שונות וזה איך לומר לא ממש מראה מלבב.

שלכם

אייל