Follow Me

גיזום צמחים באדניות

בואו נתחיל מהסרת החשש, אם יש דבר שצמחים מאושרים ממנו יותר ממנת מים מהולה בדשן טוב, זה גיזום. רובנו חוששים לגזום פן נפגע בצמח אך ההפך הוא הנכון, כל עוד הגיזום נכון ומתבצע בזמן אתם רק תברכו על כך. פעולת החיתוך או הגיזום מפעילה מנגנון טבעי נהדר בצמח,  וזה מגיב מיד בהתחדשות תוך רצון לחיות ולהותיר המשכיות. גיזום הוא גורם מאיץ חיים, עד כאן הבנו? תענוג, מתקדמים.

שיח לוונדר בוגר – לפני ואחרי גיזום.

מתי גיזום אינו מאיץ חיים אלה הפוך? שמח ששאלתם 🙂 במצבים בהם הצמח נמצא במתח – Stress , מצבים כמו יובש קיצוני או עודף מים ממושך, מחלישים את הצמח באופן טבעי. אז עכשיו אתם גם רוצים להעמיס עליו התמודדות נוספת? רגע לפני שאתם גוזמים בדקו שמצבו של הצמח טוב, הוא בריא ולחץ הדם והדופק שלו תקינים, לרכישת מד דופק לצמחים לחצו כאן 🙂 🙂 בואו נתקדם.

מתי?

בגדול אם הגיזום הוא למטרות הסרת ענפים מפריעים, שבורים, פריחות יבשות וכיו"ב ניתן לגזום לאורך כל ימות השנה. אם מטרת הגיזום היא התחדשות, בניה ועיצוב הצמח, או גיזום לשם העתקת הצמח ממקום למקום אז לכל קבוצת צמחים יש משמעות גיזום נפרדת ותוכלו לבצע זאת בהתאם לעונה המתאימה לכל צמח.

לדוגמה: גפן העולה יפה על הפרגולה שלכם במרפסת, ניתן לגזום ולהסיר ענפים סוררים או לחתוך קצוות ענפים שמפריעים לאורך כל ימות השנה, אך עם זהו גיזום למטרות עיצוב הגפן או בנייתה מחדש לקראת העונה הבאה, עדיף להמתין לחודשים ינואר – פברואר, זמן בו הגפן ללא עלים עליה וכל המערכות שלה בתרדמת. אגב אחד היתרונות בצמחים נשירים כאשר זה מגיע לגיזום, היא העובדה שהענפים חשופים וניתן לראות בדיוק איפה לחתוך.

זו הלימונית שלי אותה אני דואג לכסח פעם בשנה עם בוא הסתיו.

אז איך גוזמים?

שאלה גדולה שלא לומר ענקית, כאמור לכל צמח הנחיות משלו ולשם כך בניתי בשנה האחרונה את המדריך העולמי לגיזום צמחים בו ניתן למצוא כמעט כל צמח ע"פ המשפחה אליה הוא מסווג בקישור הבא: www.handpruning.com האתר אמנם באנגלית אך מבטיח שהשנה אתרגם אותו לעברית.

 

כללים לשמור עליהם

בגדול, אין סיבה להסיר/לגזום יותר מ 2/3 גובה הצמח. זה נכון שישנם מקרים, עונות וצמחים בהם בהחלט ניתן ואף מומלץ לעשות זאת, אבל לחוששים ולמתחילים שמרו על הכלל הזה.

המסרים הכי חשובים מבחינתי: א) אל תחששו מגיזום ב) גיזום מעורר התחדשות וחיים.

ערוץ הגיזום

עכשיו נעבור לקטע אמנותי, ריכזתי סרטוני הדרכה לגיזום צמחים באדניות, כדים ועציצים שעיקר מטרתם להפיג את החשש כאמור ובעיקר לעוד פריחה. עמכם סליחה, אבל לצערי מרבית החומר האיכותי המצולם בנושא גיזום הוא בשפה האנגלית. תוכלו למצוא כאן סרטוני הדרכה כיצד לגזום המחולקים לקטגוריות, פורחים רב-שנתיים, פורחים עונתיים, תבלינים, שיחים, מטפסים וורדים. השתדלתי לבחור הדרכות של מומחים בענף, מרביתם אנגלים כמובן. למי שחשקה נפשו בקישור הבא העלתי הנחיות כיצד לבחור מזמרה. תהנו מהסרטונים ואני מקווה כי תפיקו מהם את המקסימום.


פורחים רב – שנתיים


כיצד לגזום גרניום


כיצד לגזום ביגוניה


צמחי תבלין


כיצד לגזום בזיליקום


כיצד לגזום לוונדר


כיצד לגזום מרווה


כיצד לגזום נענע


כיצד לגזום פטרוזיליה


פורחים עונתיים


כיצד לגזום פטוניה


כיצד לגזום טגטס 


שיחים


כיצד לגזום היביסקוס


כיצד לגזום רוזמרין


ירקות


כיצד לגזום שיח עגבניות


כיצד לגזום שיח מלפפונים


כיצד לגזום שיח חצילים


כיצד לגזום שיח קישוא


מטפסים


כיצד לגזום מנדבילה 


כיצד לגזום בוגונויליאה


כיצד לגזום ויסטריה


כיצד לגזום ורדים 


כיצד לגזום אדניום 


לדף או הערוץ הייחודי הזה הוספתי 2 קישורים רלוונטים כגון, איך לקשור להכווין ולאמן מטפסים? כיצד לתמוך עצים ושיחים באדניות?

תגזמו, תנסו, אל תחששו ובעיקר תשתפו 🙂 תהיו נחמדים ואל תשאירו את הידע רק אצלכם 🙂

אייל

Comments: (4)

commenter
בת שבע טויטו

| Reply

כרגיל ענייני ומועיל. למגתי הרבה מסרטוני הגיזום. רק "תקלה" אחת היתה, דווקא בגיזום ורדים, לא ממש ראו אילו ענפים נגזמו כי התמונה התמקדה באדם ולא בשיח.השאר היה מ ע ו ל ה . תודה

    commenter
    אייל מליון

    | Reply

    אכן כך, הייתה לי התלבטות אם בכל להעלות את הוידיאו הזה אבל לבסוף החלטתי ללכת על זה. תודה על המשוב 🙂

commenter
לאה

| Reply

אשמח מאוד

השאירו תגובה

*דואר האלקטרוני לא יפורסם. יש למלא את השדות של השם ודואר אלקטרוני על מנת להגיב.