Follow Me

כיצד לאמן לתמוך ולהכווין

צמחים מטפסים במרפסת

מאמר המיועד לאלו מאיתנו החולמים להיות מאמנים אישיים או מאלפי צמחים למימוש הפוטנציאל האישי הטמון בהם

שיחים – שחרור העניבה

השיח בתמונה "אסוף" לכדי מעין צמה בחלקו העליון וקשור למקבץ מקלות במבוק בצורת חרוט, טיל, פירמדיה, כל אחד והדמיון שלו. במשתלה זה יופי כי זה בעצם הכווין את השיח כלפי מעלה ומנע שבירת ענפים מיותרת וחסך מקום בהובלת הצמח ממשתלת הייצור למשתלת הייצוג בה הוא ואתם נפגשתם, אבל… כשזה יוצא משטח המשתלה ועובר אלינו הביתה אין צורך להמשיך להישאר אסופים כצמה.

עם צמה

יהיה נחמד אם מיד לאחר שתילת השיח האסוף תשחררו לו מעט את העניבה

בלי צמה

העניבה הוסרה והצמה נפתחה אפשר לשאוף אוויר מלוא ריאות

לאחר שתילת השיח במישכנו החדש פתיחת הצמה העליונה תאפשר לו לגדול בנוחות ולכיוונים חדשים באין מפריע. בתצורה הקשירה ה'חרוטית' אנו עשויים לקבל עם חלוף הזמן מעין עיוות בצימוח ואולי אפילו שבר באזור הצמה. לסיכום חשוב לפתוח ולשחרר את העניבות עם הגיעכם הביתה. מכאן והלאה את הענפים השונים ניתן להשאיר כך כמו בתמונה התחתונה וניתן גם "לאמן" ולקחת אותם לכיונים שונים לפי מה שבא לכם ועל כך ארחיב מיד.

מטפסים – תמיכה והכוונה

השלב הבא ב'אימון' המתקדם לצמחים ומטפסים הוא שלב ההכוונה בפועל. אם עד עכשיו עסקנו בשחרור לחצים ועניבות כעת נעסוק בהכוונת ענפי השיח או המטפס. רובנו מכירים את האפשרות לקשור את קצות הענפים עם חבל דק ולמשוך עד למקום אליו אנו רוצים שהצמח יגיע. בכך אין חדש והכל מוכר, אך בקשירה תועילו יותר כמאמנים ב'תמיכה' שתאפשר חופש תנועה (ראו תמונה) יותר מאשר ב'קשירה' הדוקה.

חיבוק ולא חניקה – אין צורך להצמיד חזק המטפס למקל, מספיקה תמיכה שתמנע שבר ותתמוך בצימוח.

מטפסים – שלב האימון

מהרגע בו הגיע השיח או המטפס לנק' אליה או עליה אנו רוצים שיטפס, נכנסת לתמונה תכנית אימונים סדורה. חלק לא מבוטל מהמטפסים אם לא מאמנים אותם ומכווינים אותם למן היום הראשון יחלו לצמוח לתוך עצמם ולהסתבך. גושי הצמיחה לאורך הגדרות משני הצדדים בתמונה הבאה הם לרוב תוצר של 'אי הכוונת תנועה' כלומר אי הכוונת שלוחות המטפסים, כך אט אט נוצר הסבך שמחטיא את המטרה, מראה לא משהו ובעיקר מתסכל שהצמח גדל לתוך עצמו ולא כלפי חוץ.

בתמונה הבאה זהו אמנם לא מטפס (צילמתי בתערוכת גינון ביתי בקלן – גרמניה) אך עקרון ההכוונה ברור ומוחשי וממנו ניתן להבין שכל צמח בין אם זה לטובת כיסוי והסתרה או חיפוי והצללה או לקטיף פרי נח יותר, הכל ניתן להכוונה ואימון. אפשר כמובן להתווכח על ה"תיעוש" וגודל המיכל ביחס לגודל העץ והלאה.. אבל לא לשם כך התכנסנו. התמונה הזו ממחישה את עניין ה'אימון' באמצעותו מפנים את ענפי הצמח למקום אליו חשוב לנו שינועו.

זהו אמנם לא מטפס אך הרעיון ברור

לרשימת מטפסים מתאימים למרפסות לחצו כאן

 

הגפן הזו החלה את דרכה כאשר נקשרה והוכוונה ע"י חוט לכיוון אליו רצה בעל המרפסת שתצמח ורק כאשר הגיע כולה למעלה נותק החוט, שם החל שלב פיצול ואימון הענפים לכיוונים השונים לניצול הגפן כסוכך.

 

סיכום פרק אימון מטפסים מתקדם 

עניבות – לשיחים שהגיעו אסופים הביתה מהמשתלה, אני ממליץ לשחרר את העניבה.

רוחות – במרפסת החשיפה לרוחות גבוהה משמעותית ולכן יש חשיבות לעיגון ותמיכת המטפס.

ניראות – במרחבים קטנים כמו מרפסות המראה הלא מזמין של צמח המטפס ונכרך סביב עצמו כי לא הוכוון כראוי בולט יותר מאשר בגינת קרקע.

טיפ: זכרו לבצע את קשירות התמיכה וההכוונה מבלי ליצור לחץ על גזעי וענפי הצמחים, אלו יוצרים פציעות ופוגעים בהמשך הדרך בהתפםתחות הצמח.

לטובת עיגון, תמיכה ועזרה למטפסים ניתן לעשות שימוש במוצרים הבאים

האביזרים הללו מאפשרים הצמדת או עיגון ענפי המטפס או השיח תוך הכוונה לכיוון רצוי אך ייחודם הוא בכך שהם אינם פוצעים את הגזע. עיגון בשילוב חופש תנועה. 


שתפו עם אלו המעוניינים להפוך למאמני צמחים 🙂 

אייל

Comments: (3)

commenter
מיכל

| Reply

מתי ניתן לשתול גפנים ומה התנאים הטובים עבורה?
תודה.

  commenter
  אייל מליון

  | Reply

  הי מיכל,
  מתי לשתול? מעכשיו עד חודש מאי. ניתן גם לאחר מכן אבל למה לא לנצל את הזמן האופטימלי כעת? לכי על זה.
  תנאים מעולים יהיו שמש מלאה (לפחות 5-6 שעות)
  ניקוז טוב
  ובעיקר לנהות, צמח חזק עמיד ומהנה
  בהצלחה

commenter
בת שבע טויטו

| Reply

תודה, למדתי איך להכווין מטפסים במרפסת ובכלל

השאירו תגובה

*דואר האלקטרוני לא יפורסם. יש למלא את השדות של השם ודואר אלקטרוני על מנת להגיב.