צמחים לצל

ולמרפסות צפוניות

אחד הדברים שאני אוהב כאשר אני מעביר סדנאות בנושא גינון במרפסות הוא העובדה שתמיד יש מישהו בקהל שמאתגר ושואל שאלות קשות במיוחד. תחושת הקושי מול קהל בה אתה נמדד בין אם במקצועיות ובין אם ביכולת להגיב מהר היא עניין מעורר ומחדד חושים למדי אני מודה. אבל תחושת אי נעימות שהשאירה אותי במבוכה לפני מס' שבועות מן הסתם שפכה אור על כמה גם אני מזניח תחום מסוים ומאז אני בתהליך מואץ של השתפרות (תודה אגב לגב' השואלת).

בפרק הסופי בסדנה העוסק בצמחים המתאימים למרפסות בישראל, פנתה אליי אחת המשתתפות וממש הכניסה לי בין הצלעות בעזרת המשפט הבא: "רגע, אתה בעצם אומר לנו לעזוב את הדירה החדשה שקנינו כי היא פונה לכיוון צפון?" אני כל כך אוהבת צמחיה ופתאום אני מבינה שאין לי כל סיכוי לגדל משהו בכלל במרפסת צפונית?" השתתקתי. איך בכלל יכולתי להעיז להתעלם או להעביר מסר שבעצם אם את/ה בעליה של מרפסת צפונית אז עדיף שתגדל ריהוט גן 🙂 אז תודה ענקית על כך שהארת והערת את עיניי, הדף הבא הוא בזכותך. (השם לא שמור במערכת, פשוט אינני זוכר אותו)

תודה לאייר ולין היקרים – דוגמה למרפסת צפונית מדהימה – חגיגה של צמחיה

השקית צמחים לצל ובמרפסת צפונית

השקית צמחים במרפסת צפונית שונה מעט בגלל העובדה שיש פחות אידוי, אבל יחד עם זאת זה לא אומר שמזניחים את עניין המים. בסופו של דבר אלו עדיין מכלים ואדניות הנמצאים בחוץ וחשופים לרוחות. הכלל במקרה הזה של לשמור את תערובת השתילה לחה אך לא מוצפת מקבל הפעם משמעות גדולה יותר.

סבלנות

זה לוקח זמן. אם אתם בעליה של מרפסת צפונית מסע החיפוש אחר "צמח שיטפס מהר ויכסה לכם את הפרגולה" חייב להיעצר כאן ועכשיו. בצל הקצב עצל 🙂 הכל קורה יותר לאט גם אם הוספתם משאית דשן לצמחים. קחו את הזמן וכפיצוי על כך תוכלו לרכוש במשתלה מראש צמחים גדולים יותר. הכל עניין של מבנה האישיות שלכם, חסרי סבלנות או מלכי השנטי.

הרשימה הבאה אמנם חלקית אך מכוונת לצמחים החזקים העמידים והמוצלחים ביותר לטעמי שישאירו אתכם עם חוויה חיובית. עם הזמן שתלמדו לחיות עם הצפונית שלכם תוכלו לעלות ברמת ההבנה והניסיון ולהביא הביתה צמחים לצל.

 

רשימת צמחים לצל


רב שנתיים


איריס


ביגוניה > תעשה עבודה טובה אך תפרח מעט פחות


בשמת > תעשה עבודה טובה אך ייתכן שתפרח מעט פחות


בשמת ניו גיניאה


דבוקית


דיאנלה


דיכונדרה


יהודי נודד


ירכא


כידונן


ליריופה


סיגלית אוסטרלית


פוקסיה


שיחים


ננדינה


קריסה (גרין קרפט)


שיפלרה


מטפסים


גפנית


טרכלוספורמון > מטפס מעניין אך עם צימוח מאד אטי


מילנבקיה


סטפנוטיס > מטפס מעניין אך עם צימוח מאד אטי


קיסוס


פיקוס פומילה


צמחי בית שמתאימים למרפסת צפונית


אנגלונמה


פיקוס גומי


פוטוס


דרצנה מרגינטה


מנסיג'יאנה


פילדנדרום על סוגיו השונים


ג'מייקה


פפרומיה


שרכים למיניהם


לפופית הבטטה במקרים מסויימים > שווה לנסות


טיפ : ישנו אתר נפלא המהווה מגדיר עולמי לצמחי בית. בהחלט מקום לקבל ממנו השראה והנחיות כיצד לטפל ולטפח כל צמח וצמח. מצ"ב קישור לשימושכם

מכאן נעבור לאחד הפוסטים החשובים בעיניי נושא גידול צמחיה במרפסת, כיצד ואילו ירקות כדאי לגדל במרפסת?!

בהצלחה,

אייל

תגיות: , , , , , , , , , , ,
שתפו

אייל מליון

“ הנדסאי אדריכלות נוף, חובב צמחיה מושבע עם ניסיון של למעלה מ 23 שנים בייעוץ תכנון ובנית מאות גינות בארץ ובחו'ל. כיזם סדרתי ואופטימי חסר תקנה המגשים חלומות לאחרונה בחרתי להגשים חלום נוסף המשלב חיבה עצומה לכתיבה ולידע בתחום עציצים ואדניות, או אם תרצו גינון במרפסות. טוב וגם, מייסד אתר www.handprunig.com, וחברת GrowEat. מדריך מתנדב עם קבוצות נוער בסיכון ובלילה סופר צמחים כדי להירדם”

השאירו תגובה

*דואר האלקטרוני לא יפורסם. יש למלא את השדות של השם ודואר אלקטרוני על מנת להגיב.