אדניות שהן חלומו של הגנן והלקוח האורבני –

0

אדניות למרפסת

התגשמותו של חלום הגנן האורבני

רקע – כגנן דילגתי במשך כמעט שני עשורים בין גינת מרפסת לגג והפוך. מאז ומעולם אהבתי את הגינון במיכלים, עוד בטרם קראו לזה ‘גינון אורבני’.

מצד אחד אהבתי את הפשטות והקלות בהשוואה לגינון קרקע מסורתי, אך מצד שני הייתה התמודדות מורכבת אחת אותה תמיד חלמתי לפתור והיא כל הנושא הכרוך בהתקנת צנרת ההשקיה וצנרת ניקוז המים סביב ולאורך מעקות וקירות המרפסת.

פעם בעבר הייתי צריך לחבר את כל האדניות הללו לצנרת השקיה וניקוז ולאחר מכן לאדניות לא אין יכולת לזוז.

להתקין את הצנרת, לקדוח, להדביק, להסתיר, לטשטש, לבדוק שאין נזילות במשך כמה ימים, להתקין את האדניות, לבדוק שוב שאין נזילות וכל החיבורים אטומים, בקיצור ענין די מעצבן עד ש…

כמובן שהיה את עניין משקל הכדים והאדניות שצריך להעלות למעלה ובקיצור חגיגה של היערכות ולוגיסטיקה.

 

 

אדניות למרפסת הדבר הבא

השנים חלפו, ואת המרפסות הישראליות החלפתי במיזמים ירוקים (רק במיכלים כמובן) בצידו האחר של האוקינוס.

צדו האחר של האוקינוס הביא אותי להכיר אנשים נפלאים, חובבי גינון מושבעים כמוני שעומדים בראש חברה בשם Crescent Garden , זו לא מפסיקה לפתח ולייצר מיכלי שתילה.

לפני מס’ שנים, במסגרת א.צהריים חברית מלאה צחוקים, שיתפו אותי הזוג כבדרך אגב על תחילתו של תהליך פיתוח מרתק. הם מפתחים מיכלי שתילה שמטרתם לעזור ולתמוך בגנן ובצרכן הפרטי בו זמנית.

מיד הזדקפו אזניי! שאלתי מה ומי ומיד לקחו אותי לסיור באחת ממחלקות הפיתוח ומה שראו עיניי… ??התגשמות חלומו של כל גנן העוסק בתחום גינון במיכלים. אני כמובן מיד ראיתי את היתרונות שלי כבעל מקצוע.

 

מה ראיתי?

מיכלי שתילה שהן יחידה עצמאית ואינם מצריכים כל התקנה של צנרת, לא השקיה ולא ניקוז. אה כן.. הכי חשוב אולי, הם אינם נוזלים על רצפת המרפסת.

אתם קולטים? לא בדיקות אטימות ולא בדיקות נזילות ולא כלום … בקיצור חופש מוחלט.

מיד התחלתי לדמיין איך אני מגיע לבניין מגורים, מוריד מהרכב את הכדים או האדניות שתכננתי לספק, ממלא את המיכלי הללו במצע שתילה, שותל בה את הצמחים שתכננתי, עולה למרפסת, ורק מניח אותם ע”פ התכנית. זהו!

וזה בדיוק מה שעשיתי

רצף אדניות שכלל לא חוברו לצנרת השקיה ו או ניקוז.

מאז אותו סיור מרגש ומרתק, ועד רגע כתיבת שורות אלו 26/02/19 חלפו 7 שנים ומבחינתי המציאות עולה על כל דמיון. אגב אם אתם רוצים לדעת איך הרעיון הפשוט והגאוני הזה עובד? צירפתי קישור לתחתית המאמר.

 

אדניות למרפסת

הזדמנות עסקית

אבל זה לא העניין, העניין הוא שהמציאות לא השתנתה וכיום כאשר ישנן בישראל קצת למעלה מ 2 מיליון מרפסות… 2 מיליון מרפסות וממשיך לטפס.

העניין בעיניי הוא ששוק הגינון האמיתי נמצא בבנייני המגורים, ברבי הקומות, והתחום ימשיך לזנק במספרים עצומים כי יש יותר אנשים ופחות קרקעות, אלו פשוט עובדות. תסתכלו סביב, שאו עיניים למעלה ותראו בעצמכם.

פתאום הבנתי שהאדניות האלו גאוניות עוד הרבה מעבר לעניין התקנת מערכות ההשקיה והצנרת, הן גאוניות כי הן הזדמנות עסקית לגננים האורבנים להרחבת פעילותם, או לכאלו שרוצים להיכנס לתחום.

 

אדניות למרפסת

שעתיים במקום יומיים

אם זה המצב, אם אני כגנן יכול להגיע ללקוח בלי ‘לתקוע’ את הלקוח ואותי בבית? אם אני כגנן יכול להקים גינת מרפסת בכמה שעות בודדות בקלות? בלי ללכלך? בלי הרכבות מסובכות? או בלי להסתובב עם החשש ממתי תגיע קריאת השירות כי ‘יש טפטפוף מים באחת הפינות, בוא תתקן לי’? ובלי לשבור את הגב? אזי שיחקתי אותה ואני יכול לדלג בקלות לגינת המרפסת הבאה ולזו שאחריה והשמיים הם הגבול.

 

אה כן, יש עוד נקודה!

הרבה פעמים עבודות להקמת גינת מרפסת “נופלות” בגלל עלותן הגבוהה. בין הסיבות לעלות הגבוהה נמצאות עלות העבודה עצמה הנובעת מההתקנות החיבורים וכיו”ב.. ועלות מערכות ההשקיה עצמן כמובן.

פתאום, הפוטנציאל ‘לסגור’ הרבה יותר עבודות כי העלות הכוללת של ההצעה ללקוח תרד משמעותית ולא תהווה “איום” עולה פלאים, כי אין עלות מערכות וצנרת ואין עלויות עבודה של ימים שלמים.

 

איפה היתרון בצד של הלקוח?

גם ביתרון הלקוח הבטחתי לגעת, אז הנה מה שמרוויח הלקוח:

  • אינו סובל מנזילות על הרצפה
  • אינו ‘נתקע’ בבית בגלל התקנה כזו או אחרת
  • יכול להזיז את המיכלים ולשנות עיצוב מיקום מתי שרק בא לו
  • אינו מתעסק עם כמה איך ומתי לכוון את מחשב ההשקיה (כי אין מחשב השקיה)
  • מראה הצמחיה תמיד פנטסנטי בגלל הדרך בה הצמחים ‘שותים’ את המים
  • פחת צמחיה כמעט אפסי
  • ירידה דרמטית בכמות המזיקים על הצמחים
  • אחריות ושקט בנושא הכדים והאדניות למשך 10 שנים

שורה תחתונה

הלקוח נהנה ממראה צמחיה אופטימלי, ללא רטיבות, שקט מוחלט וחופש לשנות מראה בקלות.

כך עובדים הכדים הללו

זה סיפור שלהם

איפה ניתן למצוא אותנו?

אזור השרוןמשתלת יער

ראשל”צמשתלת על הדרך

נס הריםמשתלת ירוק

אילת – אולם תצוגה ‘עם האדמה’

תל אביבעל גג ובתוך מתחם מיקסר החדש

בשבועות הקרובים נתמקם בנקודות נוספות ונעדכן בהתאם

אייל

תגובה

Your email address will not be published.