חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

6 טיפים לבחירת צמחים לאדניות

6 טיפים לבחירת צמחים לאדניות

איך לבחור צמחים למרפסת

6 טיפים

כאן אני פונה גם לאלו שכבר התנסו בעבר ולא רק למתחילים. אני חושב שהטיפ החשוב ביותר הוא To keep it simple, הרי בסופו של דבר אנחנו רק רוצים שיצליח לנו וכדי שזה ייקרה אלו 6 הטיפים על 'איך לבחור צמחים' למרפסת.

 

טיפ ראשון

איך לבחור צמחים למרפסת? נתחיל מ.. צורת בחירה – זה שאתם נעים מלאי התפעלות ומחוייכים במשתלה ונרגשים לקנות משהו זה נפלא, מצד שני ברור הרי שלא כל מה שנראה לכם יפה ומוצא חן בעיניכם יצליח אצלכם באותה מידה. בחירה מתוך יופיו או מראהו של הצמח היא טעות בסיסית. הגיעו למשתלה עם מעט נתונים מוקדמים רשומים על נייר או בנייד והעזרו במוכרים.

 

טיפ שני

תנאי תאורה במרפסת – אל תנחשו, אתם חייבים לדעת במדוייק כמה שעות שמש ישירה יש בנק' במרפסת בה אתם מתכננים לשתול. זה מחזיר אותי לטיפ הראשון. נאמר שממש בא לכם לשתול 'לואיזה' במרפסת אבל אצלכם המרפסת מוצלת באופן כמעט מלא. נשמע לכם אולי מעט שטותי, כאילו משהו שכולם לכאורה יודעים אבל זה ממש לא המצב. איך תדעו לחשב כמה שעות שמש יש במרפסת? את הכל הכנתי כבר כאן.

טיפ שלישי

מי אתם? – אולי זה בכלל היה אמור להיות הטיפ הראשון. מרפסות הן מרחב מדהים לגינון ואין סופי כמעט באפשרויות הבחירה אך מצד שני הן מאתגרות באותה המידה. קרינת שמש ואור חזקה, רוחות, גובה ועוד.. לכן ל'מי אתם' יש משמעות עצומה בבחירת הצמחיה.

כלומר אם אתם לא בדיוק (כרגע לפחות) אנשים בעלי 'אצבעות ירוקות' אבל ממש רוצים ירוק בעיניים ובנוסף אין לכם זמן ורצון ל'התעסקויות' זו בחירת צמחיה מסוג אחד, אך אם אתם 'מכורים' כבדים ונתפסתם חזק בתחום הגינון בכלל ובתחום האדניות בפרט, זו כבר צמחיה מסוג אחר, בקיצור Know your self.

טיפ רביעי

צמחיה – אחד הטיפים לבחירת צמחים לאדניות מרפסת אם לא ה ! בין אם אלו פרחי עונה, רב-שנתיים, שיחים, עצים, What ever תמיד תתחילו עם דברים חזקים, עמידים ושאינם דורשים תחזוקה אינטנסיבית.

צמחים יש מאות ואלפים ומבחינתי זה ממש לא משנה באיזו קטגוריה מאלו שציינתי אהובה עליכם. בכל אחת מהקטגוריות תשמרו על חזק ועמיד הדורש מינימום תחזוקה = לא צמחים מפונקים.

הערת השף: לא חייבים מיד לדעת איך לבחור צמחים למרפסת, גם ללא הכנה זה ממש בסדר, גינון הוא גם המון ניסוי וטעיה. בקישור הבא תוכלו לגלול ולמצוא את רשימות הצמחים העומדים בכל הקריטריונים שצייינתי ולפי קטגוריה. עצי פרי, זוחלים, מטפסים, צמחים למרפסת בצל מלא, עונתיים, ירקות, פקעות ובצלים, צמחים למרפסת בקו חוף ועוד… הכל כבר רוכז כאן לשימושכם.

 

טיפ חמישי

ניסוי וטעיה – נשמע קלישאתי אני יודע, אבל זו האמת. וידוי אישי גם אני חיסלתי מאות צמחים עד ש… מאות כי אני עוסק בתחום עשרות שנים ותמיד בודק ומנסה דברים חדשים, זה מאד דומה לחיים עצמם, מנסים שוב ושוב עד שפתאום בום. לפעמים זה מצליח מיד עם ההתחלה ואז נופל ולפעמים בדיוק הפוך. המסר הוא, אל תוותרו כל כך מהר גם אם הנענע שקניתם מתה פתאום ללא התראה מוקדמת. הסיפור כאן הוא הנאה נטו, כל מה שמעבר לכך הוא רווח נקי של כולנו.

 

טיפ 6

בחירת הצמח במשתלה – מה כולם עושים? בוחרים במשתלה את השיח / פרח / עץ שנמצאים בפריחה… ואז מגיעים הביתה, שותלים, והופ הפריחה נעלמת מי אחרי כמה ימים ומי אחרי כמה שבועות.

סוד קטנטן – אני תמיד בוחר צמחים שאין עליהם פריחה… למה? כי זה אומר שאני אשתול את הצמח לפני גל פריחה שעומד לצאת ואת חלון הזמנים הפורח אני מרוויח אצלי באדנית. אם הוא פורח במשתלה, חלון הזמנים בו הוא יפרח אצלי, קטן יותר 🙂

כל זאת בהסתייגות – כי חשוב לזכור שבכל מקרה יהיו גלי פריחה נוספים ואין זה אומר שרכשתם הביתה צמח שלא יפרח יותר, לא לא זה לא המצב, רק מחדד הנקודה שצמח / שיח / פרח שאינו פורח במשתלה, משך גל הפריחה שייתרחש אצלי, כבר הבנתם.. ארוך יותר.

 

לסיכום

  • תגיעו למשתלה עם נתונים מהמרפסת
  • תדעו בדיוק  מי אתם
  • לכו על צמחים חזקים ועמידים
  • נסו קצת חדשים לפעמים
  • ללא פריחה (כרגע)

בהצלחה!

מכאן נדלג לשלב דישון עציצים ואדניות

למשתלה אתם יכולים לצאת עם מדריך צמחי המרפסת שיצרתי לטלפון הנייד

אייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *