שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

אילו עצים יתאימו לעשות צל במרפסת?

אילו עצים יתאימו לעשות צל במרפסת?

עצים ליצירת צל במרפסת

רוצים צל? נתחיל מזה שעצם האמירה היא איך לומר, מעט מגבילה. עצים במרפסות בוודאי אם הכוונה היא לייצר הצללה בעזרתם, זה עניין מעט מורכב.

אגב שחלילה לא ישתמע מהפתיח שלא ניתן ליצור הצללה בעזרת עצים במרפסות, אבל בואו נבין רגע את המשמעויות. הדבר הראשון והחשוב להבנה הוא האם מדובר ב צל מהצד.. או צל מלמעלה? כלומר האם תרצו לשבת תחת עץ ובצילו? שזה נאמר לצורך העניין, 'צל מעל'.

או, האם תרצו לשבת מאחורי עץ שיצל עליכם מקרני שמש ה'תוקפות' מהצד?

 

צל מעל או מהצד?

יש עצים לזה ויש עצים לזה, כלומר ישנם עצים שהנוף העליון שלהם נראה כמו 'מטריה' ואז ניתן ממש לשבת בצילם. ויש עצים שהנוף שלהם מלא לכל אורך הגזע מלמטה עד למעלה או חלקית, אבל המבנה אינו פטרייתי וככאלו הם יצלו מהצד.

ועכשיו להתפתחות מסעירה במרפסת, כך או אחרת יש לזכור שני דברים מהותיים.

  1. עצים השתולים במיכלים גדולים ככל שיהיו, לא יגיעו למימדים הזהים לעצים השתולים בקרקע ולכן האפשרות של עצים אשר יספקו צל בתצורת פטריה אינו מציאותי כל כך.
  2. עצים במיוחד אלו השתולים במרפסות, מבנה הנוף שלהם בין אם הוא פטרייתי או מלא מלמעלה עד למטה, חשופים לפגעי רוחות כמעט יותר מכל סוג צמח אחר.

וישנו דבר שלישי 🙂 אתם רוצים צל במרפסת? כזה שניתן לשבת בצילו מבלי החשש שדברים יעופו או ייפגעו מרוחות? לכו על הצללה דוממת… פרגולות, רשתות, בדים מתוחים, מרקיזות You name it!

 

תכנון כמו תמיד ייעשה את ההבדל

בתור התחלה פשוט תגדירו את האזור בו אתם מעוניינים בצל וצרו פתרון דומם/פרגולה או רשת או סוכך. את העצים תשאירו לנוי או להצללה מהצד, אבל אם הצללה מהצד חסרה לכם? עצים אינם הפתרון היחיד לכך.

אם חשובה לכם הצללה מן הצד, שיחים יעשו אף עבודה טובה יותר מעצים וזאת משום שקיימים יותר סוגי שיחים מלאים בעלים בהשוואה לעצים למשל. כאלו שהם ממש מלמעלה עד למטה והכל יחד יוצר מיסוך נפלא והגנה מפני קרני השמש.

לסיכום:

תזכרו את מגבלות גודל מיכל השתילה והשפעתו על גודל העץ בהמשך. ותזכרו את עניין הרוחות ופוטנציאל ההתהפכות. אגב נזכרתי בעוד עניין – עצים בגלל גולם ועושר העלים שלהם מלכלכים יותר משאר הצמחים. אם אתם מאלו שהעניין מפריע להם, זכרו לקחת זאת בחשבון.

הלאה,

אני מצרף שני קישורים לפתרונות הצללה מעל ומהצד, 

פתרונות הצללה מלמעלה

פתרונות הצללה מהצד

וכמובןאיך לקשור עצים השתולים במיכלים.

בהצלחה

אייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *