בחירת אדניות – שיעור מס’ 4

0

איך לבחור אדניות עציצים וכדים למרפסת?

תזכורת לשיעור מס’ 1 כי הוא מהווה את הבסיס לעניין בחירת אדניות, או מיכלי שתילה למרפסת בכלל. אם בשיעור מס’ 1 הגדרנו את האזורים בהם נרצה לגנן במרפסת, השיעור הנוכחי יתמקד בבחירת אדניות משני היבטים.

היבט אחד – התאמת גודל המיכל לצרכים שהגדרנו באזור המיועד לגינון במרפסת.

היבט שני – התאמה לעתיד המרפסת וכאן אני אגע ב תיאום ציפיות ואסביר איך בחירת אדניות למרפסת היא עניין קריטי מהיבט זה.

כאשר יוצרים גינה במיכלים, כלל לא משנה מה גודלם. אנחנו חייבים להבין ולזכור – תמיד יגיע הרגע בו נידרש לחדש או להחליף תכולה כי מה לעשות, גינון במיכלים הוא במידה רבה ‘גינון מוגבל’. הווה אומר, למערכות השורשים של צמחים הגדלים במיכלים, אין היכולת להתפתח כמו בקרקע. אגב צריך להביא זאת בחשבון גם בהיבט עלויות עתידיות.

 

אדניות למרפסת

קווים או כללים לבחירתם

ככל שמיכל השתילה גדול יותר, כך הוא מאפשר לצמח לממש הפוטנציאל שלו כמעט במלואו. למה כמעט, כי אנחנו מגדלים בתוך מיכל. כלומר אין לצפות לגודל עץ לימון במרפסת שיהיה זהה לגודל עץ לימון כמו בפרדס.

מבחינת פרי בהחלט כן, אם רכשתם עץ פרי איכותי ומניב, הוא יניב לא משנה גודלו. רוצה לומר, אם ציינתם לפי שיעור מס’ 1 שבאזור מסוים אתם רוצים להסתיר את השכנים למשל, או בניין מכוער ממול. סביר להניח שאתם זקוקים לצמחיה גבוהה ומלאה.

כדי שזו תוכל לעמוד בהגדרות שלכם, תצטרכו לספק לצמחים הללו עומק ונפח במיכל השתילה. כמה עומק ונפח זה תלוי גודל הצמח שתרכשו – אבל, הייתי מתחיל ממיכלי שתילה שנפחם הוא לפחות 80 – 100 ליטר לאדניות או כדים, תלוי מה העיצוב של המיכל זו תרצו לשתול. אבל זה הנפח המינימלי לדעתי להתחיל איתו כדי ליישם כאמור את הצרכים שהגדרתם.

לתוך הנפח הזה תצטרכו לבחור שיח או עץ שמתאימים לתנאים אצלכם.


טיפ – אדניות או מיכלי שתילה גדולים, אין הכרח שייועדו רק לעצים או שיחים. כמיכלי שתילה גדולים הם יכולים להוות כר פורה לשתילת מגוון צמחים שונים באותה יחידת אדנית או כד. 


 

כללים לבחירת אדניות

ה”כללים” הללו “חושבים” קדימה 🙂 ואם תשמרו על הכללים הללו אז עתיד הגינה במרפסת יעשה לכם את החיים קלים הרבה יותר בהמשך הדרך.

אם לזכור שתמיד יגיע רגע החלפת התכולה באדניות, שימו לב לנקודות הבאות:

זהו!

אם בא לכם להעמיק ולעבור בהרחבה על אוסף מאמרים על שיקולים בבחירת אדניות מחומרים או עם יכולות שונות, תוכלו לעשות זאת בקישור הבא.

זהו בעצם השיעור האחרון בתכנון גינת המרפסת, מכאן גשו לדף הבית של הבלוג ופשוט תבחרו נושא או קטגוריה שאתם זקוקים לה להשלמת החסר והמון בהצלחה. יש לכם כל הכלים עמם תוכלו להתחיל

תזכרו! צמחים? זה הדבר האחרון שצריך לעניין אתכם. תניחו תשתית נכונה וטובה, לפרק צמחים מציע שתגיעו רק בסוף.

השיעור הבא יביא אתכם מוכנים למשתלה!

שלכם

אייל

תגובה

Your email address will not be published.