איך לדשן נכון?

דישון עציצים

האם הכרחי לצמחים באדנית?

כן, צמחים הגדלים בעציצים אדניות וכדים למיניהם חיים בעצם במעין ‘בועה’ מנותקים מהמקום הטבעי לגדול בו, מהאדמה. באדמה ממילא מתרחשים כל העת תהליכים אורגניים ומספקים לצמחים את המזון והויטמינים הנדרשים. באדניות ועציצים זה לא פועל בדיוק כך. *המאמר הבא מתייחס רק לאלו המדשנים באופן ידני. 

בניגוד לקרקע – הצורך בדישון עולה כאשר שותלים בעציצים ואדניות.

העובדה הזו’ בשילוב העובדה ששטח גידול הצמחים באדניות ועציצים קטן ממילא, עניין אשר מאיץ זליגת חומרי הזנה בכל השקיה כמעט וקיבלנו לכאורה מחסור תמידי. או הפוך, צורך קבוע לדאוג לכך שלא ייחסר. אבל כאן אני מבקש לעשות סדר.

 

צמחים לא מתים בלי דשן

אך הם בהחלט יכולים למות מעודף דישון. וכאן אני מקביל את זה לצורה בה רובנו נטים להשקות, לרוב יותר ממה שצריך. בדיוק כפי שיש השקיה נכונה, יש גם דישון נכון, ואם רחנמא ליצלן פספסתם מועד דישון? לא קרה כלום. לכל היותר הצמח אולי ייראה פחות חיוני, אבל למות הוא לא ימות. מצד שני אם תפמפמו יותר מדי דשן כדי לקבל תוצאות “מרהיבות” או כי אתם חושבים שזה עושה רק טוב? אופס.. טעות. עודף דשן בהחלט עשוי ‘לחסל’ צמח.

רוצה לומר, לא בכל פעם שהצמח נראה חיוור או מעט עצוב, יש צורך לרוץ עם בקבוקי דשן ולהציף את האדנית בחומרי דישון שונים. נראה לכם שהצמח לא משהו? תבדקו רמת PH, תבדקו חוסר במים, תבדקו מחלות ומזיקים, אבל אל תרוצו אוטומטית לדשן או להציף במים.

 

 דישון עציצים

מה מתאים לעציץ שלי?

לא יודע… לכאורה צמחים שונים, צרכים שונים. מצד שני ישנם כללים בסיסיים עליהם חשוב לשמור והם מתבססים על הנתונים הבאים, כל צמח באשר הוא זקוק לשילוב הרכב החומרים המזינים הבאים: NPK

Nitrogen – שומר על צבעם הירוק של הצמחים

Phosphorus –  בונה שורשים בריאים ומעודד צימוח פרי ופריחות

Potassium –  יסוד מפתח שמסייע לבריאות הצמח, ועמידות למזיקים למשל

לדוגמה: בדשן המיועד למדשאות, אחוז ה Nitrogen יהיה גבוה יותר ביחס לשניים האחרים בכדי להשפיע על קבלת גוון ירוק יותר.

דישון עציצים מגיע בצורות הבאות, דשן נוזלי, דשן בצורת ג’ל, דשן קשיח (דשן גרגירים הנמס במגע עם מים) ודשנים כמו קומפסוט או הומוס להם יש מרקם המזכיר יותר אדמה. מה נכון לכם? הלוואי והיה לי מושג. אני רק יכול לומר שבסוף, כולם מתמוססים ומאבדים את ערכם החיוני כאשר זה מגיע לעציצים ואדניות.

 

דישון עציצים

נסיון אישי

מנסיוני האישי למדתי להגיע לתוצאות מעולות אם מינימום השקעה ומאמץ וזאת ע”י שימוש קבוע בדשן גרגירים, דשן בשחרור איטי. בשוק יש לא מעט חברות המוכרות דשן בשחרור איטי מעולה, דשן גרגירים מתפרק במגע עם מים בלבד אך משחרר באיטיות את הדשן לשורשי הצמח ולמשך תקופה ארוכה. אני מקפיד בכל שתילה ראשונית לערבב דשן בשחרור איטי עם תערובת השתילה, ומכאן ואילך מוסיף ע”פ הנחיות היצרן.

בצורת דישון שכזו, אין אף פעם סכנה של עודף דשן. יתרון נוסף של דשן גרגירים הוא הקלות בה ניתן להצניע אותו באדמת העציץ. גם ככה יש בקושי מקום באדמת העציץ לערבב חומרים כמו קומפסוט או הומוס, אז אני מוצא שעבורי הנח ביותר הוא דשן הגרגירים.

בימות הקיץ דישון עציצים יכול להיעשות ע”י דשן נוזלי, כזה שמתמוסס במים ע”י הוספתו למי המשפך (בחורף ממילא הצמחים בתרדמת לכן לדישון חומרים מסיסים אין כל השפעה כמעט). אבל גם כאן, אני ממליץ בחום לשים מעט פחות מהמינון המופיע על הוראות יצרן, בוודאי אם אתם מתחילים. הסיבה פשוטה, אם טעיתם בחישוב המינון ונתתם יותר, עולה הסיכוי לצריבת מערכת שורשי הצמח.

שורה תחתונה,

הקפידו תמיד על המינונים הרשומים בגב המוצר, לעיתים פחות ובוודאי לא יותר.

*דישון עציצים באמצעות משאבת דישון – למי מכם שעושה בה שימוש, שימו לב למינונים ולכיוון המשאבה ע”פ הנחיות היצרנים. לגבי אילו חומרים אני ממליץ? אני מתקשה לענות גם כאן. נסו את האורגניים למיניהם, מנסיוני הם עושים עבודה נפלאה ועל הדרך פחות מזיקים בהמשך הדרך 🙂

עוד דברים? בקישור הבא תמצאו אוסף ספרי גינון קצרים שכתבתי – מבסיס עד מתקדמים, קליל ופשוט.

בהצלחה

אייל

Comments are closed.