טיפים לשימוש בכדים חכמים

0

טיפים לשימוש בכדים חכמים

מאחר ויוצא לי לשתול בעשרות כדים חכמים מדי שבוע, לשמחתי הרבה וכמו שאני אוהב למדתי המון על איך להוציא מהכד החכם את המקסימום.  אגב למי מכם שרק הגיע לכאן ולא פגש בכדים החכמים שאני מייבא לארץ, מצורף קישור לעיון ואחר כך תחזרו לכאן במידה ומצאתם ש’כד חכם’ עונה על הצרכים והדרישות שלכם.

 

טיפ תפעולי קטן אבל ממש חשוב – אם אתם ממקמים את הכדים החכמים בחוץ? מרפסת, גינה, או בעצם מקום שאינו מקורה. חשוב שתקפידו להוציא את הפקק האדום הנמצא בתחתית כל כד ואדנית.

למה זה חשוב? – הפקק הזה תפקידו למנוע הצפה של הכד במקרה של גשם או אם השקתם יותר מדי. בתוך הכד או האדנית מעל ה פקק האדום, ישנה צינורית קטנה שאינכם יכולים לראות. זו תפקידה לנקז עודפי מים לרצפה כשיורד גשם או כשנשקים יותר ממה שצריך. במילים אחרות, הפקק האדום מציל לכם את הצמחים 🙂

אגב בתוך מבנה השאירו את הפקק כי:

  • לא יורד גשם בתוך מבנה
  • אם השקתם טיפה יותר ממה שצריך, עודפי המים לא ייצאו לשטיח או לפרקט בתוך הבית / משרד

 

כדים חכמים

שלב מילוי מצע שתילה

בתחתית ‘כדים חכמים’ ישנה מדבקה לבנה שמכסה בעצם את החלק הכי חשוב בכד, את המנגנון דרכו מים עולים לשורשי הצמחים ולכן ממש חשוב להסיר את המדבקה לפני שממלאים מצע שתילה.

דגש ראשון – בבקשה, לא למלא טוף, לא למלא באבנים, לא למלא באדמה רגילה, לא פרלייט, רק ואך ורק במצע שתילה רגיל לעציצים.  מי שבפועל משקה את שורשי הצמחים בכדים הללו זה מצע השתילה. הוא בעצם פועל כמו ספוג, סופח את המים הנמצאים בתחתית הכד / אדנית ומסיע אותם לשורשי הצמחים כלפי מעלה. מילאתם במשהו אחר? , אל תתקשרו בלחץ לשאול למה הצמחים מת? הם ימותו כי לא יהיה מה שיסיע את המים לשורשים.

בשום אופן לא למלא בכלום למעט מצע שתילה לעציצים! 

 

עד איזה גובה למלא את הכד / אדנית במצע השתילה?

למדתי שהכי נכון יהיה, למלא את הכד / אדנית במצע שתילה עד לגובה תחתית שפת הכד המשופעת. בתמונה אתם יכולים לראות שלכד או לאדנית יש דופן כפולה וזווית הפונה כלפי פנים הכד. מלאו את מצע השתילה רק עד לנקודה שמראה החץ!

למה ככה? – ראיתי שבימי הקיץ החמים, החלק העליון הנמצא מעל גובה אותו שיפוע אינו מקבל מספיק רטיבות/מים ואם יש לכם צמחים קטנים בניגוד לשיח או עץ למשל שהשורשים שלו עמוקים יותר, במקרה של מילוי עד שפת הכד העליונה, לצמחים מאד קשה ללגום מהמים. הישארו בחלק הנמוך יותר ותחגגו 🙂

 

כדים חכמים – השקיה

האמת זו לא בדיוק השקיה, זה תדלוק במים. במצב לש שתילה ראשונית, או החלפת צמחים, מציע בחום לדאוג להרטיב את החלק העליון של מצע השתילה והצמחים ע”י משפך במשך 3 עד 4 ימים. שימו לב, זו לא השקיה. זו הרטבה בלבד ורק למשך 3 עד 4 ימים ראשונים לאחר שתילה. כמובן שזה רלוונטי בעונת הקיץ בלבד. אין צורך אבל זה גורם לי ולכם לישון קצת יותר בשקט.

בנוסף, כאשר אתם ממלאים כדים חכמים לראשנה במים, אל תעצרו השקיה עד שתיראו מים יוצאים מתחתית הכד / אדנית. מדוע זה חשוב? זוכרים את צינורית ריקון עודפי המים והפקק האדום? זו מעין בדיקה לכך שריקון העודפים תקין ועובד. זה בעיקר כדי לסמן V לעצמנו, שנבדק, הכל תקין ויופי.

זהו בעקרון

לסיכום:

  • שליפת פקק אדום
  • מילוי רק במצע שתילה המיועד לעציצים
  • מילוי מצע שתילה עד גובה מסוים
  • בדיקת יציאת מים

זהו! מכאן רק ליהנות

תגובה

Your email address will not be published.