חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

כיצד להשקות צמחיה חדשה?

כיצד להשקות צמחיה חדשה

באופן אישי אני אוהב את החלק הזה במיוחד מאחר וזה הרגע בו הידיים ממש נוגעות בתערובת השתילה. בעצם הגענו לשלב השתילה, חגיגה.

אני ממליץ בחום להרטיב מעט את תערובת השתילה תוך כדי מילוי האדנית, זו מגיעה לרוב מאד יבשה ולעתים אף חמה מאד אחרי שישבה בשק הניילון בערימה החשופה לשמש במשתלה. להרטבת תערובת השתילה בפועל יש שתי משמעויות, האחת היא הורדת טמפ' התערובת והשנייה כמובן היא רטיבות באופן כללי שתמיד טובה עבור קליטת הצמח בביתו החדש.

להשקות בשלבים

קליטה טובה יותר של הצמח

להשקות בשלבים מהסיבה הפשוטה הבאה, אנו מעוניינים שהסתגלות הצמחים לביתם החדש תעבור באופן חלק ומושלם.

השקיה שלב א' – לאחר שמילאתם את תחתית האדנית בשכבת טוף עבור שיפור הניקוז, הוסיפו שכבה חדשה של תערובת שתילה עד חצי גובה האדנית בלבד בשלב זה. בנק' זו התחילו להרטיב את תערובת השתילה בתוך האדנית תוך ערבוב ידני של תערובת השתילה עם המים על מנת לאפשר למים לחדור בצורה שווה ומלאה לכלל האדנית.

הערה קטנה: שימו לב לא לערבב עם שכבת הטוף מלמטה, זו חשוב שתישאר על תחתית האדנית. באופן עקרוני ניתן למלא את כל תכולת האדנית בתערובת שתילה עד למעלה, לשתות את הצמח ורק אז להתחיל בהשקיה. אם תבחרו לעשות שימוש בפעולה זו תגלו במהרה כי למים קשה מעט לחדור ובאופן שווה לכלל חלל האדנית ובין היתר יתפתחו "בועות" אוויר בתוך האדנית, עניין שרצוי להימנע ממנו. על הדרך הפסדתם גם את היתרון שבהורדת טמפ' תערובת השתילה.

השקיה

כיצד להשקות ולשתול בו זמנית

השקיה שלב ב' – בשלב זה חצי האדנית מלאה בתערובת שתילה ספוגה במים זהו הזמן הטוב ביותר לשתול. פשוט שלפו את הצמחים הגדולים ביותר אותם ייעדתם לאדנית זו מתוך עציץ הפלסטיק עמו הגיעו מהמשתלה והניחו אותם על גבי שכבת התערובת שהרטבתם. פעולה זו תאפשר לכם לסדר ולשחק עם כיוון הצמח באדנית, גובהו וכו'… סיימתם למקם את הצמחים הגדולים? יופי, עכשיו המשיכו למלא עם הידיים או עם כלי קיבול כמו כוס גדולה או קערה את יתרת התערובת תוך כדי הרטבה בדיוק כמו השקיה בשלב א'.

אל דאגה, בשלב זה אין משמעות ל"עודף" מים, מה שיש זה יופי ובכל מקרה עודפי המים יוצאים כרגע מתחתית האדנית.  מלאו בתערובת שתילה את כל האדנית עד כ 3 ס"מ תת גובה שפת האדנית וזהו! אגב אם רכשתם צמחים נוספים קטנים יותר כמו פרחי עונה או פקעות, זה הזמן לשתול אותם במקומות הפנויים בין הצמחים הגדולים לדפנות האדנית.

ליסודיים שבינינו ישנה דרך נוספת שמאד מקלה על התהליך והיא הרטבת התערובת עוד לפני הכנסתה לאדנית. איך עושים זאת? בקלות רבה, לוקחים מסננת, עציץ או אדנית ישנה עם חורים בתחתית. שופכים את לתוך אחד מכלי הקיבול הללו את כמות התערובת הרצויה, מציפים במים ומערבבים.

מאפשרים לעודפי המים לצאת מתחתית הדלי/מסננת ואת תערובת השתילה שזה עתה הורטבה תוכלו להעביר ישירות לאדנית אותה אתם מעוניינים לשתול. זה נשמע מעט מסובך ובכן זה ממש לא וחוסך הרבה מאמץ בניסיון להרטיב את כל האדנית החדשה באופן אחיד ושווה. ממליץ לנסות.