מהו המשקל המותר במרפסת?

5

מהו ‘משקל מותר’ להעמסה במרפסת?

 

תלוי אם זו מרפסת שעולה אתכם למטוס או נשלחת לתא המטען? עניין משקלי האדניות המתוכננות לעלות למרפסת הוא לא עניין של מה בכך. למי מכם שעומד להפריח את שממת המרחב הנפלא הזה שמעבר לסלון אני מציע לפנות לקונסטרוקטור ולקבל בכתב בדיוק מה מותר ומה לא.

ישנה הגדרה בשם ‘עומס שימושי‘ ע”פ תקן כמובן שהיא הפירוש של משקל מותר. אינני בקיא בה וזה אינו תחומי אך חשוב להכירה, זהו חישוב המציג מהו משקל מותר אותו ניתן להעמיס למר’. נמשיך…

משקל מותר? לא בטוח – מה שכן בניה איכותית 🙂

אני אוהב את התמונה הזו כי היא משקפת חיבה גדולה לגינון ובכל מחיר. לעניין משקל מותר במרפסת הזו, כנראה שמה שלא קרה עד היום כבר לא יקרה ואולי נכונה היא האמירה שפעם בנו הרבה יותר טוב 🙂 מהיום.

רק לאחר שקיבלתם אישור מקונסטרוקטור כמה ניתן להעמיס תוכלו להתקדם לשלב התכנון ובחירת האדניות, בסוף הרי לכל אדנית יש תכולה וגם לה יש משקל שלא לדבר על הצמחים כמובן, גם להם משקל משלהם ועל כך מוסיפים מים ובקיצור… את הכל ניתן לחשב ובקלות וכל הנתונים נמצאים שם בחוץ (במשתלות) אז זה באמת קל ופשוט רק תהיו אחראים ותבדקו מה ניתן ומה לא לפני העמסה והוצאת כספים כמובן. אגב טיפים לבחירת אדניות תוכלו לקבל בקישור הבא.


שלב א’ – חישוב נפח אדנית

אם מדובר באדניות פלסטיק אז עניין חישוב משקל האדנית עצמה לרוב די זניח כי מדובר בקילוגרמים בודדים ע”פ רוב, גם אם הלכתם על אדניות פלסטיק גדולות למדי משקלן עדיין “קטן” ביחס לתכולה אבל בכל מקרה כדאי וחשוב לחשב.

 1. בתוך או בתחתית כל אדנית מצויין נפחה – במידה ולא מצויין הנפח העזרו במחשבון הבא. בעזרתו תוכלו לחשב הנפח ומתוכו את המשקל
 2. קחו מטר מדידה למשתלה ומדדו את האדניות בהן אתם חפצים לא רק בהיבט הנפח אלה בהיבט מה מתאים למידות המרפסת שלכם.


שלב ב’ – חישוב משקל תכולת אדנית

הלאה – מאחר ואת נפחה של האדנית כעת אתם כבר יודעים, כל שנותר לעשות הוא לחשב את משקל התכולה שלה, דהיינו תערובת הגן והצמחיה. ידיעת נפח האדנית תקל עליכם לדעת כמה אדמת גן (בשום אופן לא אדמה שמצאתם בגינה למטה) יש להכניס לכל אדנית וכמה היא עתידה לשקול. הנתונים המופיעים בטבלה הבאה מבוססי גדלים שקים של ‘אדמת גן’ הנפוצים ביותר בשוק.


שלב ג’ – חישוב משקל סופי

העצים והשיחים אותם אתם קונים גם הם מחושבים לפי נפח – עצי פרי במיכל 10 ליטר או 50 ליטר וכן הלאה. לכל צמח הנפח שלו והוא ידוע וקבוע בכל המשתלות ללא יוצא מהכלל, זו שפה אותה מדברים בעלי המשתלות ובעלי המקצוע. עציץ 12, עציץ גודל 4 , עציץ גודל 8, 10 ליטר, 25 ליטר וכן הלאה.

עציצים בגדלים שונים = משקלים שונים

הערה: מאחר ואין לי וגם לא לכם מושג מדוייק אילו גדלים של צמחים ייכנסו לאדניות שבחרתם, קשה יהיה להעריך בכמה יעלה המשקל אם בכלל! מהסיבה הפשוטה שכאשר תשתלו צמחיה חדשה באדנית ממילא תוציאו אדמת גן על מנת לפנות מקום לצמח החדש ובכך זה יתקזז פחות או יותר. הנעלם האמיתי יבוא לידי ביטוי בצמחים גדולים למדי כמו עצי פרי או נוי למשל.

במקרה שכזה נוף העץ והגזע שלו בהחלט יוסיפו למשקל. אך במרבית המקרים תחול התקזזות פחות או יותר אל מול האדמה שיצאה מהאדנית או לכל היותר תתבצע תוספת קטנה יחסית.


טיפ סיום לעניין משקל מותר

לאלו מכם המתכננים גינת מרפסת לראשונה מומלץ לחשב משקל כחלק מהתכנון גם אם מדובר על אדניות קטנות, זה אף פעם לא מזיק לדעת ולהבין.

דוגמה – בתרשים הבא, למרפסת שלכם יתאימו אדניות רק בפינות כי אינכם רוצים לסגור את הנוף מול הסלון אבל בהחלט רוצים כיסוי והסתרה מהשכנים מימין ומשמאל. חישוב המשקל (אחרי חישוב כמה מקום בכלל יש לכם במרפסת) הוא מהותי כי לעשות שימוש בעץ להסתרה זה יופי של רעיון אבל עץ דורש מיכל גדול = משקל גבוה בהתאמה.

לעומת זאת את עניין ההסתרה תוכלו לפתור ע”י שימוש באדנית קטנה יותר וצמח מטפס למשל.

את כל הנתונים הללו הכניסו לרשימה אותה אתם ממילא צריכים למלא טרם יציאה למשתלה.

שתפו עם חברים העומדים להיכנס לדירה חדשה בהצלחה

אייל

5 Comments
 1. מאור says

  אני רוצה לבנות אדנית מעץ בגודל 1.10 רוחב
  על 2.30 אורך ו40-50 סמ גובה
  כמה ליטר אני צריך אדמה ?
  והאם במרפסת שמש זה בניין שלוש קומות יש לי מרפסת שמתחתיי נמצא חדר של השכן כמה משקל מותר להעמיס על כל מותר מרובע ?
  350 קג למטר מרובע או 150. קג ?

  1. אייל מליון says

   הי מאור,
   לגבי משקל – אין לי מושג חייב לשאול קונסטרוקטור ולאשר מולו בכתב. זה עניין רציני
   לגבי מידות – תחשב עומק כפול רוחב כפול אורך ותקבל את הנפח = כמות האדמה 🙂

 2. ניסן ירושלמי says

  עצות מקצועיות פשוטות ומובנות.
  תודה

 3. בת שבע טויטו says

  תודה אייל ,אמסור לבני לפני שיתחיל לארגן גינה במרפסת.(אגב, היחיד שיש לו”בעיה” כזו. לאחרים יש בית על קרקע יציבה)

  1. אייל מליון says

   תודה לך

תגובה

Your email address will not be published.