מדריך לתחזוקה

תחזוקת גינת במרפסת – אין קלה ופשוטה ממנה

אחד הדברים הפשוטים, הקלים והמהנים לעשות בגינת מרפסת (אחרי שתילה כמובן) הוא תחזוקת הגינה, או במילים אחרות הטיפול השוטף. זהו תהליך שנמשך בערך 10 דק’ כאשר באמצע הספקתם לצאת גם לקפה קטן אחת לחודש בערך.

אחד היתרונות של גינת מרפסת והתחזוקה שלה – אין צורך בכלים מרעישים 🙂

אתם קולטים? 10 דק’ אחת לחודש לעתים אולי 3 שבועות וכל מה שעליכם לעשות זה לצאת עם כוס קפה או יין, להתיישב על מול הצמחייה ולבדוק בעין 2 דברים מרכזיים. אגב ממליץ בחום לא לצאת בחום, צאו למרפסת בשעות הבוקר המוקדמות או ממש בערב, שעות יפות, קרירות ורומנטיות.

 

גינת מרפסת

אז מה בודקים?

  1. האם חלק מהצמחים נראים “פחות טוב” עלים יבשים? עלים נפולים? נשירה?
  2. נזילות מים. שאסביר? לא נראה לי שיש צורך, אבל ארחיב על כך בהמשך.
  3. טוב שיקרתי, שלשה דברים. האם אתם מזהים לפתע צמח חדש שעבר לגור באדניות?

אז אחרי שצלחנו את שלב הזיהוי ה”מורכב והקשה” בואו נדבר על מה עשויות להיות הסיבות למה שראיתם וכיצד לטפל בהם?

צמחים שנראים פחות טוב?

הסיבות במקרה זה די פשוטות, או מחסור במים ואז כל שעליכם לעשות הוא לפתוח מים באופן ידני ולבדוק האם הטפטפות שאמורות להזין את האזור במים לא נסתמו. במידה וכן, פשוט החליפו אותן ובדקו שוב שאכן הן מזרימות מים. במידה ואין לכם מערכת השקיה אוטומטית פשוט דחפו את האצבע עמוק בקרקע ובסמוך לצמח וחושו בעצמכם האם לא נדרשת תוספת מים.

שימו לב שבמידה ותערובת השתילה ספוגה מים ייתכן והצמח נראה “פחות טוב” בגלל עודף מים ואז פשוט סגרו ההשקיה נקודתית באותו המקום למס’ ימים. זכרו, גורם תמותה מס’ אחד בעולם בצמחים הוא השקית יתר או אהבת יתר כפי שאני קורא לה.

סיבה נוספת למראה פחות טוב של הצמחים היא מזיקים. חפשו על העלים והענפים נקודות צבע שונות, זוחלים, נגיסות בעלים או לעתים אפילו ניתן לזהות שכבות של חומרים לא מזוהים על גבי העלים. במקרה שזיהיתם נגע מסוים פשוט צלמו ושלחו אליי לאיתור והנחיה כיצד לטפל.

נזילות מים בגינת מרפסת

במקרה של מערכת השקיה אוטומטית בדקו 3 נק’ חיבור. הראשונה בדקו האם לא “עפה” לה טפטפת מהצינורית אליה הייתה מחוברת. השנייה, האם באחד מהחיבורים של צנרת הטפטוף אין חופש שיש לחזקו והשלישית היא בדיקה בגב האדנית האם לא השתחרר מחבר ניקוז המים המחבר בין האדנית לצנרת הניקוז. זהו מחבר ללא הברגה שננעץ בלחיצה ונוטה להשתחרר לעתים. בכל אחד מהמקרים הפתרון הוא פשוט וקל, חזקו את המחבר או החזירו אותו למקומו. הסבר נרחב על איך לזהות נזילות ובעיקר כיצד לטפל בהן תמצאו כאן.

צמח חדש ולא מוכר

שתי סיבות לך, הראשונה, דליה השכנה שתלה צמח חדש בטוב ליבה כאשר הייתם בחופשה. השנייה היא העובדה שציפור, רוח, אתם, מאיזו שהיא סיבה הבאתם זרעים זרים למרפסת הגינה.

יפה יפה, אבל אם הוא לא היה שם קודם ולא אתם שתלתם אותו, כדאי שתוציאו.

כאשר מדברים על גינה במרפסת, כל נטע זר פשוט העיפו אותו החוצה. כל מה שלא אתם בחרתם והבאתם ביוזמתכם הוציאו החוצה. החזירו אותו לדליה השכנה 🙂 סתם.

Comments are closed.