חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

עציצי חרס

עציצי חרס – מתכון למראה ארץ ישראלי

האם עציצי חרס מתאימים לגינת המרפסת? התשובה היא כן. לא מזמן כתבתי פוסט על כך שתכל'ס כמעט כל כלי קיבול עם חור לניקוז מים בתחתיתו מתאימים לשתילה במרפסת, העניין עם עציצי חרס הוא האם הם תואמים את האופי והטעם שלכם ובעיקר האם הבאתם בחשבון מראש שעציצי חרס מוגבלים בכמה נק'. התמונה הפרחונית הבאה אמנם אינה לקוחה ממרפסת אבל זה לא ממש לא משנה לצורך הבנת העניין, אז בואו ניגש לרגע לעמוד על המגבלות שיש לקחת בחשבון בטרם מחליטים על עציץ חרס.

עציצי חרס למרפסת

עציצי חרס למרפסת

 

עציצי חרס – יפים אך עם מגבלות כשיש לקחת בחשבון

צורה – ברוב המקרים תוכלו למצוא אותם רק בתצורה עגולה או אליפטית, חרס קלאסי בתצורת מרובע נדיר למצוא וזאת בגלל שיטת הייצור והרגלי הצרכן לראותם במשתלות מונחים האחד בתוך השני.

עניין נוסף הקשור באופן ישיר לצורת עציצי חרס הוא המבנה בעל "הכתפיים" הרחבות. הכד האחורי והגבוה בתמונה בעל מבנה עליון צר אשר הולך ומתרחב ושוב חוזר ונעשה צר עד המגע עם הרצפה. מה מגביל כאן? כאשר תגיעו לנק' בה תרצו לשפץ או להחליף את תכולת העציץ, תתקלו באתגר לא פשוט והוא הוצאת תכולת העציץ מחלקו הרחב החוצה דרך חלקו הצר, כן הבנתם, זהו בדיוק, יש כאן בעיה שתגרום לכם או לעמול קשה ובסבלנות להוציא את תכולת העציץ ללא נזק. לחלופין זה בסדר גם לקבל החלטה לשבור את העציץ, אבל אילו האפשרויות בפניהם תעמדו עם הגעת מועד שיפוץ העציץ.

ניקוז מים – בניגוד מוחלט לאדנית ועציצים מפלסטיק, בטון ודומיהם לא ניתן לחבר מכלולי ניקוז מים לעציצי חרס. מה שיש יש וכאשר תשקו המים ייזלו לרצפה (כתמים על הרצפה, רטיבות וכו'..) או לתחתית העציץ אותה תידרשו לרוקן אחת לזמן. ככלל אינני אוהד גדול של תחתיות עציצים מכמה סיבות אבל על כך במאמר נפרד.

עמידות – חרס כאמור הנו חומר שביר ביותר בוודאי בהשוואה ליתר החומרים בתחום האדניות והעציצים, מאידך אם שומרים עליו עשוי החרס להחזיק עשרות שנים בקלות.

צמחיה – מגבלת הגודל, צורה וסוג החומר מגבילים למדי את מגוון הצמחים אותם ניתן לשתול. באופן אישי אני הייתי ממליץ תמיד להיצמד (עד כמה שניתן) לפרחים עונתיים או רב שנתיים ולהימנע מ"הרפתקאות" שיחים או עצים שונים, כך תוכלו ליהנות ממראה פרחוני ועשיר ולהימנע ממראה כד סדוק/שבור מעודף מערכות שורשים.

מראה – מבנה חומר החרס הנו מעט אוורירי, נושם. כלומר בחלק גדול מהמקרים לאחר תקופה מסוימת תתחילו לראות כתמי רטיבות לאחר שהשקתם את העציץ. אין בזה כל דבר רע, רק לקחת בחשבון את עניין המראה הרטוב לעתים קרובות.

לסיכום, אם אתם חובבי המראה "העתיק" והאדמתי, עציצי חרס הם בהחלט כתובת ראויה. רק שימו לב לבחון הנק' שציינתי בטרם הצבתם במרפסת. אגב כך, חרס ללא כל צמח הנו בהחלט אביזר דקורטיבי.

בהצלחה.