חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

אדניות עגולות

אדניות עגולות

למה עדיפה הצורה העגולה?

למה אדניות עגולות דווקא? אמת היא שהכל זו שאלה של טעם, אך במקרה של בחירת צורת האדנית חשוב לי שתבינו ותלמדו על הסתכלות רחבה מעט יותר. כמעט בכל סוג של חומר, גלזורה, פלסטיק, טרקוטה או עץ אני תמיד אעדיף את המבנה העגול וזו בחירה מהיבט מקצועי בלבד.

יש גם אדניות עגולות כאלו 🙂

אסביר, מאחר וכל אדנית באשר היא תגיע למועד בו נצטרך לשפץ או לחדש אותה כי מרחב מחיית השורשים בה מוגבל, שליפת מערכות שורשים בכלל וגדולות בפרט קלה הרבה יותר מאדניות בעלות מבנה עגול. מה גם שמבנה עגול מונע התנפחות של אחת הדפנות אם לא זוכרים לשפץ את האדנית בזמן כמו שקורה באדניות מלבניות או מרובעות.

בטיחות, מבנה האדנית העגולה כל עוד הוא אינו צר יותר מחלקה העליון, כלומר כל עוד הוא אינו בצורת 'קונוס' הפוך זה המבנה הבטוח ביותר מפני התהפכות האדנית. אדניות מרובעות למשל בעת רוח בעצמה חזקה כאשר נטוע בתוכן עץ או שיח גבוה שמהווה מפרש, יתהפכו מהר יותר מאדניות עגולות. העגולה עשויה "לשוט" קצת על רצפת המרפסת או הגג אבל לרוב בזה תסתיים הדרמה.

 

אדניות עגולות שיקולי עיצוב

לאדניות עגולות יש מבנה שמעט מרכך לא פעם קוים ישרים במרפסת או בחלל בו הן ניצבות. אדניות אלו לרוב ימוקמו בפינות ויהוו את העוגן הבולט בפינה שנבחרה. יתרון עיצובי נוסף הוא היכולת לסובב אחת לתקופה את האדנית כך ש"הצד"  היפה יפנה לאן שתרצו.

אגב כל יתרונות המבנה העגול שציינתי כאן נכונים גם לאדניות בעלות מבנה צר וגבוה אך כאן מגיע החיסרון של יציבות. אדניות עגולות אך בעלות צוואר גבוה מתאימות למרפסות רק בשני מקרים. א) ניתן לעגן ולקבע אותן ב) כאשר אין מקום בחלל אותו מתכננים והפתרון היחיד העולה הוא ניצול פינה מסוימת ע"י שימוש במבנה צר וגבוה. כל יתר היתרונות העגולים שציינתי לעיל יישמרו אגב ללא קשר לגובה.

לסיכום: בהיבט בטיחות, פרקטיקה ועיצוב מבחינתי מבנה אדנית עגול מנצח. אגב אם  תשימו לב, במרבית המשתלות ורשתות השיווק הצורה הנפוצה ביותר היא העגולה ולא בכדי.

שלכם,

אייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *