6 טיפים לבחירת אדניות למרפסת

0

6 טיפים לבחירת אדניות למרפסת

ובכלל

בדיוק כמו בצמחיה, גם כאן רובנו נוטים לבחור לפי צבע וצורה, פוסעים במשתלה ובאגף האדניות והעציצים מאות גדלים, סוגים, גוונים ו… איך לעזעזל יודעים מה נכון? ולמה חשוב לחשוב מעט קדימה לפני שמחליטים לפי עיצוב וצבע? אגב כל האדניות טובות וראויות, בוודאי היום כאשר מגוון החומרים הוא רחב ואיכותי ואין דבר כזה ‘אדניות לא טובות’, יש התאמה לשימוש. 6 הטיפים לבחירת אדניות אותם ציינתי כאן, הם רק נק’ לשים אליהם לב כאשר מסתובבים בסופר מרקט הירוק שלנו 🙂

 

טיפ ראשון

משקל – נאמר שכל התנאים מאפשרים לכם לגדל עצי פרי במרפסת, חגיגה, זכיתם 🙂 אבל עצי פרי למשל זקוקים למיכלים יחסית גדולים, את המיכלים הללו מישהו צריך לשנע למרפסת וסביר להניח שאתם תהיו אלו שייסחבו. הלאה, עומס מותר על רצפת המרפסת. אינני קונסטרוקטור וחשוב אגב להיוועץ עם אחד כזה כי הכרחי להתחשב בעומס הכולל למר’. אז אם תכניסו עץ פרי לתוך אדנית בטון או אבן שכוללת תערובת גן לחה ורטובה, קיבלתם משקל לא מבוטל. אל תקלו ראש בעניין המשקל שתצטרכו לסחוב, ולמשקל שהמרפסת תצטרך לשאת 🙂

טיפ שני

צורה – בואו נודה על האמת, רובנו נפספס את השלב בו שורשי הצמחים (במיוחד הגדולים שבהם) יחלו ‘לנפח’ את דפנות האדניות ואולי אף לסדוק אותן. מבנה עגול של מיכלים ואדניות באופן טבעי חזק יותר, לעומתם האדניות המרובעות או המלבניות קלות יותר לשבירה או סדק. אוהבים מרובעים ומלבנים? מצויין, אין בזה כל פסול, לכו על זה. רק בחרו צמחיה מתאימה וזכרו לחדש תכולה בזמן 🙂 

טיפ שלישי

חומר – לחומר יש השפעה גם על המשקל וגם על הצימוח ואסביר כיצד, ישנם חומרים שסופגים ואוגרים חום יותר מאחרים כמו אדניות ועציצי מתכת במיוחד במרפסות דרומיות למשל, עוצמת השמש והקרינה עושות את שלהן. לכן אעדיף לעשות שימוש בפלסטיק בגלל השילוב של נידוף חום מהיר, משקל קל ופוטנציאל נמוך לשבר. רוצה לומר, מצאתם אדנית בטון או עציצי מתכת מרהיבים ביופיים והחלטת ללכת עליהן? תתחדשו, בחירה מעולה, בסוף הרי הכל עניין של טעם, רק השתדלו למקם אותם במפנה צפוני, מערבי או מזרחי.

טיפ רביעי

מבנה פנימי – זוכרים את עניין ה’הזנחה מצדנו’ אותה ציינתי בהתחלה? בכל אדנית יגיע שלב בו נצטרך לשלוף את הצמחים החוצה ואם לא עושים זאת בזמן (בינינו, מי כן?) אז משימת החילוץ הופכת קשה ומורכבת. אבל, אם המבנה הפנימי של האדנית או הכד הם בצורה מעט קונית אזי החילוץ יעבור ובקלות יחסית. זו הסיבה הנוספת בגללה אעדיף לעשות שימוש במיכלי פלסטיק כי להם גם מבנה קוני לרוב וגם טקסטורה חלקה פנימית ולא מחוספסת, כמו בכדי בטון או חרס למיניהם. משטח פנימי חלק = שליפת צמח קלה בעתיד. המשך ישיר לטיפ מבנה הוא חורים בתחתית לטובת ניקוז המים, אין? תעשו, או בקשו במשתלה שיעשו עבורכם. 

טיפ חמישי

שפת אדנית – זהו בעצם המשך ישיר לשלב הוצאת הצמחים או שליפת התכולה. כאשר שפת האדנית “מקופלת” פנימה כמו בתמונה הבאה, בכל פעם שתרצו לעקור או לשלוף התכולה למרות עובדת מבנה אדנית פנימי קוני ולמרות עובדת המשטח החלק תתקשו לחלץ התכולה החוצה כי שפת האדנית מהווה מעין מחסום. ה’קפל’ הפנימי נח לאחיזת האדנית בדרך מהרכב אל המרפסת אבל שם זה נגמר. אדניות מסוג זה יהיו נכונות יותר לשתילת עונתיים, או רב שנתיים – פחות לעצים או שיחים בעלי נפח בית שורש גדול.

 

טיפ שישי

אדניות בעלות מבנה צר וגבוה – אלו מועדות לפורענות מצד רוחות במיוחד במרפסות. אם בחרתם אותן השתדלו לשתול בהן צמחיה נמוכה כדי שאלו לא יהפכו לאניות מפרש. אדנית בעלת בסיס צר ופתח עליון רחב במבנה צילינדר היא איך לומר, מתכון להתהפכות :-).

כד יפה, אך כדי לחדש תכולה בעתיד עבור עץ הלימון, תידרשו כנראה לשבור את הכד.

לסיכום, 6 טיפים לבחירת אדניות והבנתם את התמונה.

קל משקל, חלק מבפנים ומותאם לסוג הצמחים וגודלם יעשו הבדל באורך חיי האדנית ויחסכו לא מעט כסף ועגמת נפש. אגב אופציה נוספת היא לעשות שימוש בכדים ואדניות שנותנים מענה לכל הטיפים / דגשים שהעלתי כאן. על אלו הכנתי מאמר נפרד.

חשובבאתר הבא תוכלו לבחור בין עשרות אדניות שונות וליהנות מ 5% הנחה על כל המוצרים.

שתפו עם חברים חובבי גינון במרפסות ובכלל

אייל

 

תגובה

Your email address will not be published.