fbpx

על אדניות גדולות

0

אדניות ענק

אדניות גדולות נתפסות בארץ לרוב כאדניות שהן מעט יותר גדולות מהאדנית הממוצעת. אך בעולם כמו בעולם, המושג ‘גדול’ הוא מעט אחר זאת עקב צרכים שונים וכמובן תרבות שונה.

3 מיכלים בגודל הזה וסגרתם לעצמכם גינה 🙂 התמונה באדיבות חברת Crescent garden האמריקאית.

נכון, אדניות ומיכלים מסוג לא בדיוק מתאימים למרפסות אך בעיניי יש בהן חן בלתי רגיל וכמובן מגוון יתרונות בהם מיד אגע. במקרים מסויימים אכן הגודל כן קובע על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בעולם האדניות עציצים ומיכלי שתילה. או מה שנקרא Container gardening.

 

אדניות גדולות

למה זה טוב?

אדניות גדולות, שלא לומר ענקיות, בראש ובראשונה מאפשרות לצמחיה השתולה בתוכן מרחב מחיה והתפתחות כמעט חלומיים בוודאי בהשוואה לכל אדנית אחרת. המשוואה די פשוטה, יותר מקום לשורשים להתפתח = מופע צמחי מרהיב. מאחר וגינון במיכלים על כל יתרונותיו הוא גם בל נשכח מעט מוגבל.

בנוסף, בגלל גודלן העצום הן מאפשרות למתכנן לבנות מעין גינה במקומות בהם אין קרקע זמינה לשתילה. כך בעצם ניתן לשתול מבלי לשתול ולמקם את מיכלי השתילה בכל מיקום העולה על הדעת.

זה עדיין לא עונה להגדרה מיכל גדול – בהמשך תקבלו מושג

אדניות גדולות

למי ולמה זה מתאים?

נגעתי בכך מעט בסעיף הקודם – הן יתאימו למרחבים ללא מרחב שתילה, משטחי בטון, אספלט וכיוב… הן מתאימות לגינון הציבורי בהתאם לכך ולמקומות בהם ה Show מאד חשוב כמו גני אירועים, בתי מלון, פארקים ועוד. יתרון נוסף הוא גובה המיכלים המצמצם ונדליזם והפיכתן לסוג של פח אשפה. אגב זו אחת הסיבה להמ אישית אני מעדיף אדניות עגולות וגבוהות בהשוואה לאדניות מלבניות רחבות ונמוכות בוודאי במרחב הציבורי.

הערה חשובה: אם אתם בעליו של מרחב בטון או אספלט לצורך העניין, מהותי ליצור חור / שבר תחת המיכל הענק זאת כדי למנוע מצב בו מי ההשקיה יציפו את רצפת הבטון, רצוי נכון ועדיף לנקז את המים לקרקע הנמצאת תחת האספלט למשל. אגב אין צורך ביצירת חור ענק, מספיק משהו קטן יחסית שרק יאסוף אליו את המים וינקזם לקרקע.

מיכל מספיק גדול, השקיה נכונה ודישון בזמן הם הסוד לכל היופי הזה

חסרונן של האדניות הגדולות

בגדול קיימות 4 נק’ אחת בלבד לשים אליה לב לפני שבוחרים בקו זה.

נק’ ראשונה – צריכת מים גדולה יותר באופן טבעי.

נק’ שנייה – ביום בו נדרש חידוש תכולת האדנית והיום הזה תמיד מגיע, העניין דורש העירכות מיוחדת בגלל המשקל והגודל.

נק’ שלישית – במרחב הציבורי חייבים לשמור על בטיחות ולכן שימוש במיכלי שתילה ענקיים ואדניות גדולות מחייב חציבה במשטחי הבטון או העפר והטמנת הצנרת בקרקע. כם כאן מעבר לעניין האסטטי אין כל היגיון להריץ רצועות של צנרת חשופה על משטחי הענק.

נק’ רביעית – בחירת הצמחיה, מיכל גבוה אומר שתילה גבוהה מעט יותר מעל פני הקרקע = חשיפה לרוחות במיוחד במרחבים ציבוריים פתוחים. לתעים תנאי המקום ייאפשרו שימוש בצמחיה נמוכה יחסית למרות חלומכם על אזור מוצל וזאת מפאת תנאי מז”א ומשטר רוחות.

 

למה חשוב לשים לב

לפני שפונים לפתרון ה אדניות הגדולות

  1. שיש לאן לנקז את מי ההשקיה היוצאים מהמיכלים
  2. שיש דרך להוביל מים בצורה לא גלויה אל המיכלים
  3. שבחירת הצמחיה מתאימה לתנאי המקום
  4. שבהמקום ערוך לתחזק סוג זה של אדניות ומיכלים אחת לתקופה

מוזמנים לצפות במדריך שלי לבחירת אדניות

שלכם,

אייל

תגובה

Your email address will not be published.