fbpx

מה עוד לקחת בחשבון בבחירת אדניות למרפסת?

2

כללים בסיסיים לבחירת אדניות למרפסת

 

בטיחות. בניגוד גמור למה שאולי חשבתם עד כה , הכלל הראשון אינו מתחיל ב” מה החלום שלכם” לגדל במרפסת? הכלל הראשון הוא בטיחות! יש הבדל עצום בין זוג רווקים, למשפחה עם 4 ילדים כאשר 2 מתוכם זוחלים עדיין. מדוע?

הגיל בו טועמים מכל הבא ליד – אדניות גבוהות או מוגבהות יהיו פתרון נפלא.

אתן דוגמה, מסתבר שמבחינת עיצוב עצם הנחת האדניות למשל על הרצפה לאורך מעקה המרפסת זה מענה מושלם אשר נותן טאצ’ למראה הבית אבל על אדניות אלו יכולים “זוחלי הבית” הקטנים לטפס ומשם לעלות על המעקה … טוב אין צורך שאסביר, או למשל לשתול באותה אדנית על הרצפה צמחיה (איך לומר) לא ממש אכילה 🙂

או אם בחרתם אדניות להם בסיס צר וקיים חשש שטיפוס עליהם עשוי להפילן יש לחשוב האם כדאי בכלל או האם ניתן לקבע אל הקיר למניעת תזוזה. בכל מקרה, חשבו לרגע בכובד ראש מיהם דיירי הבית ומה עשוי להוות מפגע בטיחותי אפשרי?! חשוב – לעולם לא אדניות או כדים שבסיסם צר מחלקם העליון. בסיס צר יותר מהחלק העליון הוא מתכון לצרות.. תבחרו מבנה בעל בסיס רחב, גדול ויציב.

מבנה האדנית

עניין קריטי, אהבתם אדנית בעלת מבנה צר וגבוה והיא גם מתאימה בדיוק לסגור לכם פינה במרפסת. זכרו, אדנית המכילה תערובת שתילה רטובה כולל צמח מרשים זה חתיכת משקל… עכשיו את כל הדבר הזה שיש לו מרכז כובד גבוה תציבו במרפסת חשופה לרוחות עפ עץ שתול בפנים? שווה שתחשבו על זה שוב. ממליץ לקרוא את המאמר שלי בנוגע לנושא משקל אדניות למרפסת.

בסיס צר ומבנה גבוה פחות מתאים למרפסות

כיווני אור. קיימת נטייה מוטעית לחשוב שבמזג האוויר הישראלי החם ומלא האור אין משמעות לכיוון אליה פונה המרפסת, אז דעו כי יש ויש ולכן ידע על כמות שעות אור ותכנון מקדים ומדויק שמשמעותו הנאה מלאה לאורך כל ימות השנה עושה את ההבדל.

 

מים

גם כאן, על מנת לחוות הצלחה, לקיומה או אי קיומה של נק’ מים בקרבת מקום השפעה על הצלחת הגינה. ישנו הבדל עצום בין מערכת השקיה המשקה באופן אוטומטי למערכת השקיה שהיא בעצם אתם,שיטת ההשקיה הידנית. זה המקום לומר כי אם תקפידו להשקות ידנית באופן קבוע ומדויק ללא ספק תיהנו מגינה מוצלחת. אבל היי, אתם לא באמת סומכים על עצמכם שתזכרו לעשות זאת. תוכלו להיעזר בקישור הבא לבחירת מחשב השקיה מתאים או לחילופין באדניות להן מערכת השקיה עצמית.

מקום פנוי. אז אחריי שמילאתם את חלל המרפסת במחסן גינה, סט שולחן וכיסאות קומפלט, זוג אופניים וגלשן… אל דאגה, תמיד יש מקום נוסף לצומח ירוק ופורח. בתמונה הבאה בחלקה העליון, ניתן לראות משמאל מרפסת מלאה בצמחים אך ללא מקום פנוי לשולחן קטן או כיסא, שלא לדבר על הסתרת הנוף ואור מתוך הבית. ובאותה קומה מימין לה, מרפסת המכילה כיסאות בלבד. השתדלו לכת על התפר, המרפסת עם המגבות התלויות למשל יוצרת איזון. למעט המגבות כמובן 🙂

צרו איזון בין כמות צמחיה לריהוט

 

סוג החומר

הנה האתגר, לשכנע אתכם שלחומר ממנו עשויה האדנית יש השפעה עצומה על התוצאות ומראה הגינה. כיצד? גידול צמחיה במכלים, כדים וכו’.. שלא כמו בקרקע מעמיד את כל מערכת הצומח במבחן. לא זו בלבד שאין לצמח חומרים מזינים כי הוא “כלוא” בתיבה, הוא גם ניצב במבחן הטמפ’ האולטימטיבי כאשר הדבר היחיד המפריד בין הצמח לחוץ ולטמפ’ החיצונית הגבוהה זו דופן האדנית. זהו!

עכשיו דמיינו לרגע את כמות שעות השמש הישראלית, הקרינה הכפולה המגיעה מהקירות, המעקות, התריסים והכל ישירות מכה בדפנות האדנית ומרתיחים הלכה למעשה את תערובת השתילה ושורשי הצמח. מה שלא קורה בקרקע. תודו שלא נתתם את הדעת לעניין הזה עד כה. אז אילו חומרים לבחור למרפסות שמש ? מבחינתי רק פלסטיק משני טעמים: 1. קלות החומר 2. אולי הכי חשוב, חומר שלא “מרתיח” את תכולת האדנית מבפנים ולא אוגר שעות חום וקור. אדניות מחומרים כמו בטון, או מתכת עושים זאת. לכן העדפה אישית שלי היא לחפש אדניות פלסטיק או תערובות חומרים סופר איכותיים בעלי דפנות כפולים לבידוד ויש כאלו בשוק. אם בכל זאת התעקשתם על חומרים שונים חוץ מפלסטיק, אנא בחרו אדניות בעלות צבע וגון בהיר כדי לצמצם אגירת חום.

 

אביא כאן דוגמה נוספת לכמה חשוב נושא בחירה נכונה של אדניות למרפסת, כל התנאים מאפשרים לכם להגשים חלום ולשתול עץ פרי, איזה יופי. עכשיו הלכתם למשתלה ובחרתם אדנית מרובעת גדולה ויציבה מספיק מאבן, אכן בחירה מעולה אך מה יקרה בעוד שנתיים כאשר יגיע הרגע בו תצטרכו לשלוף את העץ לטובת חיתוך שורשים ושתילתו מחדש לרענון?

הצמחים בתמונה נשתלו במיכלים שאינם מתאימים לגודלם – או שאל הוצאו לחידוש תכולה בזמן.

אתם תמצאו את עצמכם מתוסכלים מכך שלא בחרתם מבנה אדנית עגול ומחומר חלק שיקל עליכם את שליפת שורשי העץ מתוך האדנית ואם לא תשפצו האדנית מבעוד מועד שורשי העץ עשויים לבקע בקלות יתרה דפנות ישרות בהשוואה לדפנות עגולות. בחירת מבנה האדנית כאמור היא חשובה ביותר.

 

כללים פחות נוקשים

לבחירת אדניות למרפסת

תנאים סביבתיים. אם המעקה הוא המקום היחיד עליו נותר למקם אדניות אחרי שדחסתם את כל הבית במרפסת, אבל לשכן מלמטה יש “פיוז קצר” לא בטוח שנכון להסתכן בהתזת מים עליו או בגידול צמחיה נשירה שתפיל עלים בטריטוריה שלו. או אם את פרצופם של השכנים מימין לא ממש בא לכם לראות וכל מה שמעסיק אתכם זה לשתול צמחיה גבוהה, מלאה וצפופה כדי לא לפגוש את “המפגע” בשבתות וחגים אך לא השארתם מקום לאדנית או עציץ מספיק גדולים המסוגלים לאפשר לצמח להתפתח לממדים עליהם חלמתם, יש לחשב מסלול מחדש. רוצים להסתיר את הכביסה אך אין כלל מקום לאדנית? אם כך אתם טועים, תמיד יש מקום, המעצור היחיד הוא יצירתיות.

הגורם האנושי. אם תכננתם ע”פ כל הכללים הנ”ל כל שנותר הוא להתאים צמחיה שתענה על כל הצרכים אבל מעל כל אלו מרחף הגורם האנושי… אתם. לא, ממש אין צורך שתשתעבדו לטיפול בגינת האדניות שלכם. כל הרעיון הוא “לשגר ולשכוח” או “לשגר וליהנות” מההשקעה הקטנה והמופלאה הזו, אך אם לא תקפידו לטפל ולתחזק בקטנה אפילו אחת לחודש (עישוב, השקיה ובדיקת מזיקים ומחלות) קיים סיכוי שאם הזמן הגינה תדעך. זה דורש בדיוק 5 דק’ התבוננות פעם בחודש והמחמירים יכולים אחת לשבועיים על בטן ריקה וכוס קפה בשקיעה.

 

אדניות למרפסת – המלצות ודגשים

להוריד כתפיים – לא, אין צורך לגשת לאורטופד. קיימות לא מעט אדניות בעלות כתפיים רחבות כמו בתמונה הבאה. מבחינת העיצוב זה יופי אך יש כאן 2 חסרונות עיקריים. האחד, היקף הכתפיים טופס נפח ומקום מיותרים בוודאי ביחס לשטח השתילה. השני, היא העובדה שכאשר תהיו מעוניינים לשפץ את האדנית ולרוקן תכולה תתקלו באתגר לא פשוט בניסיון לחלוץ התכולה דרך מעבר צר. 

כשיגיע היום והוא יגיע – נראה אתכם מנסים להוציא עץ מאדנית בעלת פתח עליון צר בלי לשבור אותה?

הנאה. נגעתי בו קלות בכלל החמישי, ליהנות. תיהנו… תלמדו לחיות עם הגינה הקטנה שלכם, תקפידו לפחות באדנית אחת להחליף פרחי עונה פעמיים בשנה. זה משמח, מעלה חיוך, מעודד לנסות דברים חדשים מדי שנה ובעיקר צובע את המרחב הזה.

לסיכום נושא בחירת אדניות למרפסת:

בטיחות > שלא ייפול ושלא יופל.

מקום פנוי > השאירו מרחב מחיה גם לעצמכם.

מבנה האדנית > קל ונח לתחזוקה כעת ובעתיד.

החומר ממנו עשויה האדנית > קל משקל ושאינו אוגר חום.

צמחים? זה הדבר האחרון שאתם עוסקים בו בתכנון גינת מרפסת 🙂 תתחילו עם שלב בחירת האדניות ומשם תצעדו לבחירת הצמחים.

שלכם,

אייל

 

2 Comments
 1. ‪Shay Nizri‬‏ says

  ישר כוח!!! המדריך הכי מקצועי שנתקלתי בו ברשת

  1. אייל מליון says

   תודה רבה שי,
   זה ממש משמח אותי
   אייל

תגובה

Your email address will not be published.