חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

אדניות מרובעות

למה כדאי לשים לב

לפני רכש אדניות מרובעות?

כמו באדניות העגולות גם כאן הכל זו שאלה של טעם, בחירה מס' 2 שלי היא אדניות מרובעות. גם אדניות מרובעות יגיעו לרגע בו נצטרך לשפץ או לחדש אותן כי מרחב מחיית השורשים בהן מוגבל, ואז שליפת מערכות שורשים בכלל וגדולות בפרט זה הופכת לעניין מאתגר.

דוגמה לשימוש באדנית מרובעת – פינה, צמח מרכזי וכמובן בצרה זה יצרתי עיגון של העץ לקיר

אם לא תפסתם בזמן את עניין השיפוץ / חידוש והוצאת השורשים באדניות מרובעות אתם בקלות עשויים למצוא את עצמכם נאלצים לשבור את הדפנות כדי לחלץ את שורשי הצמח החוצה ואז הלכה אדנית וזה די מיותר. אם תזהו קודם לכם אז אדניות מרובעות לחידוש זה אחלה.

בטיחות, מבנה האדניות המרובעות כל עוד הן אינן צר יותר מחלקן העליון, כלומר כל עוד היא איננה בצורת 'קונוס' הפוך זה המבנה הבטוח ביותר מפני התהפכות האדנית. אדניות מרובעות בעת רוח בעצמה חזקה כאשר נטוע בתוכן עץ או שיח גבוה שמהווה מפרש, יתהפכו מהר יותר מאדניות עגולות למשל מאידך המרובעות "יושבות" בצורה היציבה ביותר על הרצפה בוודאי אם נוסיף על כך את משקל הטוף לניקוז, תערובת השתילה הרטובה והצמחייה.

 

אדניות מרובעות שיקולי עיצוב

לאדניות מרובעות קו מסותת חזק בעל קווים ישרים. משהו מעט נוקשה לטעמי אבל שוב זה הכל עניין של טעם, דרישות לקוח ומציאות בשטח.  גם במקרה זה אדניות מרובעות לרוב ימוקמו בפינות ויהוו את העוגן הבולט בפינה שנבחרה. יתרון עיצובי נוסף הוא היכולת לסובב אחת לתקופה את האדנית כך ש"הצד"  היפה יפנה לאן שתרצו.

אגב כל יתרונות המבנה המרובע שציינתי כאן נכונים גם לאדניות מרובעות בעלות מבנה צר וגבוה אך כאן מגיע החיסרון של יציבות. אדניות מרובעות אך בעלות צוואר גבוה מתאימות למרפסות רק בשני מקרים. א) ניתן לעגן ולקבע אותן ב) כאשר אין מקום בחלל אותו מתכננים והפתרון היחיד העולה הוא ניצול פינה מסוימת ע"י שימוש במבנה צר וגבוה. כל יתר היתרונות המרובעים שציינתי לעיל יישמרו אגב ללא קשר לגובה.

לסיכום: בהיבט בטיחות, פרקטיקה ועיצוב מבחינתי מבנה אדנית מרובעת היא מספר 2 מבחינתי אחרי האדניות העגולות.

שלכם

אייל