חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

אדניות מעץ

אדניות עץ

יתרונות וחסרונות

מה שאומר כאן הוא טעם אישי בלבד, ובכל הכנות לעניות דעתי אדניות מעץ הן היפות ביותר בעולם האדניות אך יחד עם זאת הן מאתגרות במיוחד ואינן מתאימות לכל אחד, בוודאי לא לכל מרפסת או אדן חלון.

חשוב לדעת מראש

כמו כל אדנית אשר מבלה את רוב ימיה בחוץ וחשופה לפגעי מזג אוויר והפרשי טמפ' קיצוניים, אדניות עץ מגיבות לשינויים הללו הכי מהר וחרף העובדה שהן היפות ובעלות המראה הטבעי ביותר הן הראשונות לדהות ולהירקב במיוחד כאשר הן מכילות מים , תערובת שתילה ושורשי צמחיה.

אדנית עץ
אדנית עץ

יתרונן הגדול הוא לרוב היכולת שלהן לנקז מים במהירות (הבסיס החשוב ביותר להצלחת כל גינה) מאחר והעץ "נושם". קיימות אמנם אדניות עץ אטומות למים אשר מפרידות לחלוטין בין תערובת השתילה או אדניות שהן רק ציפוי מעץ ובעצם בפניo מסתתרת אדנית מפלסטיק, אלו אדניות יקרות לרוב אך עדיין החשיפה של האדנית אל קרני השמש ולמפגעים חיצוניים נותרת בעינה.

אבל אם אתם טיפוסים כמוני שלא ממש אכפת להם ממים שמתנקזים על רצפת המרפסת או להחליף אחת לכמה חודשים את אדנית העץ המרקיבה? אז בוודאי תוכלו ליהנות מאדניות בעלות מראה נפלא, טבעי וחם. שילוב של תחושת בית וכפר ביחד.

אדניות עץ

חובבי DIY מושבעים יוכלו לקבל לא מעט רעיונות לבניה ושתילה בתיבות עץ כמו בדוגמה הבאה.

דבר אחרון הוא משקלן של אלו. השילוב של עץ, תערובת שתילה מלאה במים וצמחיה יוצרים אדנית בעלת משקל גבוה ולכן אם בכוונכם לתלות אדנית עץ מחוץ לחלון כמו בתמונה למעה, הקפידו על בסיס ואיתן.

זה נכון בכל סוג כמעט של אדנית אך על אחת כמה וכמה באלו הבנויות מעץ.

 

האם קיימת צמחיה המתאימה לאדניות עץ?

שאלה מצוינת, אין הגדרה כזו אך למשל עקב הנתונים בסיסיים של תיבה העשויה מעץ הנהרס במהרה יחסית, הייתי חושב על בחירת צמחיה שאינה צורכת הרבה מים. כך הייתי בעצם מצמצם את מגע דפנות העץ עם עודף רטיבות.

קקטוסים למשל עשויים להיות רעיון נפלא בוודאי עם החיבור למראה החום והטבעי. אך אם קקטוסים אינם חביבים עליכם, הייתי מביא בחשבון צמחיה שאין לה מערכת שורשים גדולה כדי לצמצם גם כאן את הנזק לשבר וסדקים בדפנות העץ.

תבלינים (לרובם אין מערכות שורשים גדולות שעשויים להתפתח לממדי נזק) כמו נענע, מנטה, בזיליקום, עירית או פרחי עונה ורב שנתיים בהחלט ראויים וגם כאן יש לשים לב לעניין כמות ההשקיה.

בקיצור האיזון בין מה נכון וכיצד לשמור על אורך חיים אדניות עץ הוא איזון דק אך אפשרי בקלות רבה.

אגב לעניין מערכות שורשים שמזיקות לכלל האדניות וכיצד לשפץ או לחדש אדנית שהתבקעה, נשברה או כיצד להימנע מלהגיע למצב שכזה תוכלו לקרוא במאמר הבא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *