איך לבחור רשת למטפס?

0

איך לבחור רשת למטפס?

 

מודה שלא ברור לי למה לא לא כל מטפס נמכר עם רשת? בטח ובטח בעולם המרפסות המקומי. הרי ייעודו של הצמח לטפס.. ועל מה יטפס אם המעקות שלנו כבר מזמן לא מעוצבים מ סורגים, אלה זכוכיות או קירות ומחיצות בעלי פני שטח חלקים?!

אולי זה נשמע מוזר אבל גם לבחירת רשת לטיפוס צמחיה יש קווים ודגשים לשים אליהם לב. למשל, מרחק מהקיר. למדתי עם השנים לפני שאני בוחר משהו כמו כד עם שוליים מתקפלים כלפי פנים או אפילו מזמרות, למדתי לחשוב קדימה בעיקר על עניין התחזוקה.

 

 

רגע על תחזוקת המטפסים

מכיוון שגינון זה עניין צומח 🙂 המטפסים שלנו מטבעם צומחים, נעים קדימה ובהמשך כשהם כבר תופסים נוכחות ונפח צריך לתחזק אותם.

משמע גיזומים, העברת צמח ממיכל קטן לגדול יותר וכו’… ואיך זה קשור לרשת למטפס? ובכן העניין הוא כזה. כאשר רשת למטפס קרובה / מודה לקיר יהיה לכם קושי לא מבוטל להוציא בהמשך עלים יבשים או לגזום ענפים הנמצאים בצד של הקיר.

כאשר יש מרחק בין הרשת לקיר, כזה שמאפשר להכניס ידיים בחופשיות, זה כבר “משחק” אחר לחלוטין ויתרון גדול עבורנו חובבי המטפסים.

 

רשת למטפס

 עם ‘חורים’ גדולים, תמיד עדיפה

על חורים קטנים למשל משתי סיבות, האחת כמובן היא עניין התחזוקה והשנייה היא היכולת שלנו לשלוט /להזיז / להכווין ביתר קלות את ענפי המטפס. זה הרבה יותר מאתגר לעשות זאת עם רשת למטפס בעלת ‘חורים’ קטנים וצפופים.

בנוסף, רשת בעלת ‘חורים גדולים מאפשרת להשאיר חלקים ללא המטפס ובמקביל למלא אותם בעציצים תלויים למשל, כדי להעשיר את התמונה המתקבלת וכו’… שילובים מהסוג הזה יוצרים מחיצה או קיר שהם גינה בפני עצמה.

את הרשת הבאה מצאתי באמזון אחרי שעות של שיטוט וחיפוש בין מאות סוגי רשתות – מניח כאן קישור אם בא לכם עליה. היא בעצם מציעה את כל היתרונות אותם כרגע ציינתי. 

רשת למטפס בסגנון D.I.Y

המתווה הזה של רשתות או בסיס לטיפוס צמחים מטפסים נמצא בגדול מתחת ליד של כולנו, אם אתם בעניין של ליצור זאת לבד ולא לקנות למשל.

בסיס של מיטת ילדים ונוער או פוטון הם אופציות לא רעות בכלל. משטחים מעץ, כאלו שעליהם מניחים מטענים במכולות או שקים של מלט וחומרי בנין? גם הולך יופי. אם תשימו לב תוכלו לראות שגם הם מאפשרים מרווח גדול מהקיר ומרווחים גדולים בין השלבים עצמם.

ראו את היצירה הבאה שצולמה וכמובן  נוצרה ע”י ליהי בר – חיים, חברת קבוצת מרפסות שלנו.

טיפ לסיום – מציע לתלות רשת למטפס בנקודה יחסית גבוהה מעל מיכל השתילה. אין צורך אמתי למקם הרשת צמוד לרצפה.

תגובה

Your email address will not be published.