חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

איך יודעים אם הצמח ששתלתי באדנית נקלט?

איך יודעים אם הצמח ששתלתי באדנית נקלט?

איך יודעים אם

צמח נקלט?

רק אומר ש אם אתם שומעים את המושג הזה "צמח נקלט" פעם ראשונה, אז מזל טוב. יש מושג כזה שמגדיר ש הצמח בעצם נקלט אצלכם באדנית/ עציץ/ כד / מריצה / מגף, תלוי בתוך מה שתלתם.

צמח נקלט הוא מושג שבעצם מגדיר את הדבר הבא – זהו צמח שהכה שורש בתוך מצע השתילה, או במילים אחרות גוש השורשים ששלפתם מעציץ המשתלה ושתלתם במצע השתילה, השריש לתוך מצע השתילה שבתוך הכלי בו בחרתם לשתול. מקווה שהייתי מובן?!

כשאתם שותלים באדנית או בכלל, צמח כמו בתמונה הבאה:

אתם יכולים לראות ש ל'גוש השורשים' של הצמח, יש צורה זהה לעציץ הפלסטיק בתוכו גדל הצמח במשתלה. קצת כמו עוגה 🙂 מכאן גוש השורשים (והצמח כמובן כמובן) עוברים ונשתלים בתוך האדנית שלכם.

הליך הקליטה מתחיל בפועל כאשר מתרחשים שני הדברים הבאים

  1. השורשונים המופיעים בתמונה מתחילים לפרוץ את הצורה התבניתית שקיבלו בגלל מבנה העציץ בו גדלו, וחודרים למצע השתילה של כלל האדנית. עד כאן, מה קורה מתחת לאדמה בתהליך קליטת הצמח.
  2. העלים של הצמח או כל מה שנמצא מעל פני האדמה/מצע השתילה מזדקפים ומתמלאים ואינם שמוטים וכאן אני רוצה להתעכב על העניין הבא:

תוך כמה זמן יודעים ש צמח נקלט?

איך היה לי ברור שתעלו את השאלה הזו 🙂 טוב אני רוצה לומר כך, אם שתלתם צמח חדש בימים הבאים והוא נראה שמוט עלים ו"עייף", זה ממש לא אומר שהצמח מת או עומד למות. זה אומר שהצמח עובר תהליך קליטה והסתגלות לבית החדש שלו וחלק מהתהליך הוא עלים שמוטים.

ובכל זאת תשאלו, אבל כמה זמן עד שצמח נקלט? בכנות ומבלי להתחמק זו המציאות וזו התשובה, זה משתנה מצמח לצמח. יכולים להיות שני צמחים מאותו סוג, אותה משתלה, אותו מגדל, אותם תנאים, האחד נקלט תוך 3 ימים השני מראה סימני מצוקה קשים. מזג אוויר משפיע, מצע שתילה משפיע, מצב הצמח משפיע, שיח או עץ או פרח עונתי, לכולם זמני קליטה שונים.

אבל, אם הצמח מראה סימני מצוקה עייפות ותשישות שנמשכים מעבר ל 3 עד 4 ימים, עשו את הדבר הבא:

עקרו את הצמח (בלי חשש, מה זה משנה? ממילא זה 50/50) ותנו הצצה על גוש השורשים. אם החלו לצאת שורשונים מהגוש בתחתיתו וסביבו? חגיגה, החזירו הצמח למקום, השקו מעט ועוד כמה ימים סבלנות. ייתכן והצמח עוד לא הסתגל לבית החדש ונדרש ממנו זמן להתאקלם, פשוט תעקבו אחריו.

אם הצמח עדיין לא השריש? ראשית געו בגוש השורשים, אם גוש השורשים לח זה אומר שמחסור במים אינה הבעיה, מכאן תעברו לצעד הבא: קחו מזמרה ותחתכו מעט מגוש השורשים, מחלקו התחתון ומהצדדים כמו שסימנתי בתמונה למעלה. פשוט להסיר את האזורים הירוקים שמעבר לקווי החיתוך האדומים. חיתוך שורשים מאיץ, או מאלץ בעצם את הצמח להשריש בקצב מואץ יותר. באמת אל תחששו לעשות את זה, גיזום מאיץ צימוח.

החזירו את הצמח לאדנית ותנו לו צ'אנס נוסף. בשיחים לדוגמה לפעמים ניתן לראות שהעלים מורידים ראש, אפילו מתחילים לנשור, אבל בפועל הצמח נקלט ומתחיל להתחדש. תעקבו אחרי הצמח מקרוב, תראו אם לאורך הענפים שלו למשל, מתפתחים ניצנים חדשים ואז לפתע מגלים שהצמח נקלט, מצמיח חיים חדשים והכל נהדר.

לסיכום,

צמחים נקלטים יחסית די מהר, חשוב לעקוב, לא להיכנס ל'סרטים' ולייצר דרמות מכל עלה שנשמט, לא לפחד לעקור הצמח לכמה דקות, לראות מה חסר לו אם בכלל ולפעול בהתאם.

שאלות?

אייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *