חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

איך יודעים שהגיע הזמן לגזום?

איך יודעים שהגיע הזמן לגזום?

איך יודעים שהגיע הזמן לגזום?

בואו נתאר תסריט שבו יש לכם צמח שגדל וגדל וגדל וגדל כבר שנים בתוך עציץ או לצורך העניין גם בגינת הקרקע (אסור לי 'לומר' גינת קרקע בבלוג הזה 🙂 ) ואתם עסוקים בליצור לצמח או לענף מסוים תמיכות, קשירות, ריתוכים, הדבקות, מסוקים שיימתחו את הענפים, העיקר שלא ייפול וימשיך להציף אתכם בעלים ירוקים להפליא, רק שהעניין הוא כזה..

ככל שעולים למעלה לצמח קשה יותר 'להסיע' אנרגיה ולרוב מה שפוגשים זה ענף ארוך במיוחד אך עירום מעלים ובקצהו העליון של הענף העירום כמות איכות וגוון העלים עם הזמן משתנה ודועכת. לעתים ניתן לראות עלים ירוקים רחבים וכהים אבל מספרם מאד קטן, רוצה לומר כך,

תזכרו, הצמח תמיד ישאף למעלה / קדימה זה ברור, אבל גם לצמח יש גבולות בוודאי כאשר מדובר בגידול במיכלים ולכן מראות כמו בתמונה כאן למעלה נפוצים למדי.  הצמח מתחיל להתכופף להמעיט בעלים בחלקו התחתון ומעודף משקל יתחיל תהליך הקשירות והחשש משבר (חשש מוצדק)

אז איך פותרים את העניין?

 

או… איך להצעיר צמחים?

גיזום מעודד צימוח ובעצם 'מצעיר' את הצמח, אבל לא רק. הגיזום מעבה מלשון 'עבה' את הענף שנגזם, מאלץ את הצמח להוציא ענפים חדשים, בריאים, חסונים וצעירים למראה ובמקרה כמו בתמונה למעלה 'לגזום' זה ממש בבחינת צו השעה 🙂

כי אם לא תגזמו? הצמח יידעך ויראה רע, יישבר וסתם חבל, או שניהם. כואב לכם הלב לגזום כי הענף הגיע עד הלום? חכו למפח הנפש שבבוקר אחד הענף ברצפה יהלום.

אם תפעלו ע"פ ההנחיות שאני מציג כאן, אגב בהקשר של כל צמח אשר לו ענפים או צורת צימוח בסגנון הזה, אתם תופתעו לטובה, מבטיח.

שימו לב לתמונה ואת ההסברים לתמונה תמצאו למטה בהמשך:

אגב תודה להגר אשד חברת קבוצת מרפסות מעוררות השראה בישראל על התמונות.

 

איפה כמה ומתי לגזום?

הדבר הנכון והראוי ביותר לעשות הוא לחתוך בבשר בלי למצמץ. הייתי בוחר לגזום בסדר הבא

סימון אדום – גיזום הענף השביר ביותר או זה שנמצא בסכנת השבר הגבוהה ביותר בחצי גובהו.

סימון כתום – השני בסכנת שבירה לגזום כ- 15 ס"מ מעל הנגזם הראשון.

מה יקרה כאן? משניהם תוסר  סכנת השבירה עקב הסרת המשקל ושניהם יתחילו להתעבות ולאט לאט יוציאו פיצולים נוספים חדשים בכל ענף בנפרד ובצורה מדורגת. עיבוי הענף שנגזם בעצם בונה גזע חזק ויציב יותר ומאפשר צימוח חדש ורענן כאמור אך בגובה נמוך יותר, כלומר מעכשיו תראו עושר בגובה שלכם ולא אי שם בשמיים…

באביב הקרוב נקבל בעצם מזרקה של ענפים חדשים חזקים ויציבים.

סימון ירוק – לגזום גבוה יותר ב 15 ס"מ מהענף השני אך רק אחרי שהשניים הראשונים יפרצו בצורה מלאה מחדש. למה ככה? כאשר מיישמים גיזום מסיבי רצוי להשאיר ענף עם עלווה עליו עבור תהליך הפוטוסינתיזה 🙂 אם נסיר את כולם בבת אחת קיימת אפשרות שהצמח ייכנס להלם ולא יצמח יותר כלל.

אם בא לכם להעמיק ובאנגלית – יש לי אתר נוסף העוסק רק בנושא גיזום צמחי בית וגן (לא עצים)

להעמקה בנושא גיזום בעברית תמצאו את המאמרים הבאים בוודאי מעניינים ומחדשים,

איך לגזום?

איך לבחור מזמרה?

גיזומים מהסוג הזה אני ממליץ לעשות עד סוף אוקטובר או מאמצע מרץ. אם פספסתם אז תמשיכו להחזיק בשיניים את הענפים ולתמוך בהם בשיטות היצירתיות שמצאתם עד כה.

בהצלחה

אייל

2 מחשבות על “איך יודעים שהגיע הזמן לגזום?”

  1. עינת

    מאמר מעולה! נותן זריקת אומץ. אגב, אני לגמרי המקרה שבו חיתוך ללא השארת מקור לפוטוסינתיזה הרג את אותו הצמח בדיוק! (לא זוכרת את שמו).
    מה עושים במקרה כזה? שיש רק יציאה אחת ויחידה שלו והוא לא מתפתח? (בגלל זה גזמתי ואז העברתי אותו לעולם הבא). מעניין יהיה לראות תמונות מהצמח של הגר אשד חודש/חודשיים אחרי הגיזום…
    באותו עניין יש לי שאלה לגבי פיקוס כינורי אך אכתוב פוסט בקבוצה כדי שכולם יוכלו להגיב וללמוד. (מכירה אותך כבר…:))

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *