fbpx

איך לבחור גנן למרפסת

0

איך לבחור גנן לגינת המרפסת

לבחור גנן – בכל הכנות, אני ניגש לכתוב את השורות האלו עם אצבעות רועדות, כי זו נקודה כל כך רגישה שמיד מטלטלת את הסירה, גם בצד של הלקוחות וגם בצד של הגננים. אבל לפני כן ארצה להעביר את הסיפור שלי.

מיהו גנן טוב? זה שיודע לחפור או זה שגוזם?

ממש לאחרונה, מישהי העוקבת אחריי הבלוג שלי פנתה אליי בשאלה, אייל ‘איך לבחור גנן לגינת המרפסת שלי’? ואז הבנתי שתשובה בנאלית בסגנון, רק מנוסה, מקצועי, וכיו”ב היא לחלוטין חלקית ולא מכבדת.

יש חלק אחד סופר משמעותי בהליך בחירת גנן, או כל בעל מקצוע אחר שנכנס אליכם הביתה…שאותו רובנו נוטים לפספס.

 

מיהו גנן?

זה שלמד וסיים לפני 6 חודשים? או, זה שלא למד אבל עבד בתחום 12 שנים? אין תשובה אחת נכונה ובשני המקרים שניהם יכולים להיות התגשמות חלום הגנן שלכם, או לא! אגב בשני המקרים זה לחלוטין תלוי האישיות של הלקוחות ושל הגנן. אז מיהו גנן?

 

קצת עליי ומכאן תוכלו להקיש הלאה

עבדתי כגנן צעיר עוד בטרם החלטתי ללמוד ולהעמיק בתחום. אהבתי ותמיד אוהב את התחום, עובדה 🙂 עיניכם רואות כמה תשוקה יש לי לתחום, והיום זה מגיע בכלל ממקום של כתיבה.

כבר במהלך הלימודים גיבשתי אוסף לקוחות גדול, האמת די בקלות, תוך זמן יחסית מאד קצר ניהלתי יופי של עסק קטן בתחילת דרכו, שהלך וגדל למימדים מרשימים בשנים הבאות, אבל שימו לב לשני דברים:

  1. לפני 23 שנים לא היה לי מושג בשיווק שלא לדבר על כלים שאז מעולם לא היו, כלומר גם אם היה לי הידע, לא הייתי מסוגל לשווק עצמי.
  2. לא הייתי צריך לשווק עצמי כלל. עברתי מפה לאוזן במהירות צימוח הדשא. למה? לא כי הייתי טוב במה שאני עושה, עשיתי ים של טעויות. אבל הבנתי דבר אחד בסיסי ובו התמקדתי.
מותר לפעמים 🙂

גנן, בניגוד לכל מקצוע אחר, הופך מהר מאד לסוג של בן בית מתוקף העובדה שהוא מגיע לבקר לעתים תכופות. הנק’ הזו לא קיימת אצל אף בעל מקצוע אחר ואת זה הבנתי מיד. ובכל זאת, גם כגנן צעיר בגיל וגם צעיר בנסיון פלוס המון פאשלות של חוסר מקצועיות, לא הפסיק לצלצל אצלי הטלפון..

למה אני חותר? מחפשים גנן? – קודם כל תמצאו אדם, איש, יושרה, הגינות, הלו.. הוא נכנס אליכם הביתה קבוע, ממש בן בית, בוודאי בגינות מרפסת.

מקצועיות? זו נרכשת. נכון, מיד תקומו ותזעקו שהוא חייב להיות ‘מקצוען’ כי אולי בטעות יחתוך צמח נדיר כי חשב שזה עשב… אגב זה קרה לי המון, אז מה? ידעתי לתקן, להתנצל, ללמוד, לשפר. אני תמיד, לעולם אזכור ואעריך את אותם לקוחות שנתנו לי צ’אנס בתחילת דרכי.

השלב השני בחיפוש, הוא דרך המלצות אישיות קרובות כמה שניתן. למה? לא בגלל המקצועיות 🙂 בגלל הסיבות שציינתי קודם. במשך שנים החזקתי צרורות של מפתחות לבתים של לקוחות, שנים ארוכות. למה? לא בגלל שאני יודע לגזום ורדים בזמן 🙂

 

מה השלב הבא?

להבין נק’ נוספת. אגב לאלו מכם שמתעקשים על ‘גנן עם נסיון’. זה ממש בסדר וחשוב וכאמור תלוי גם ברמת הגינה ובמבנה האישיות שלכם. רק כאן אני ממש מבקש שתשימו לב לענייין הבא:

גננים, בהשוואה לכל בעלי המקצוע כמעט בכל תחום, צריכים להבין בצמחיה, מחלות, מזיקים, מערכות השקיה, מדשאות, בינוי, דשנים, כלי עבודה ידניים, ציוד מכאני, קשת כמעט בלתי נתפסת של נושאים וכאן מגיע תורנו הלקוחות.

נדרשת הבנה ויכולת בכל כך הרבה נושאים.

תורנו בהבנה שזהו אחד המקצועות המורכבים שיש, ממש ככה. ולצערי ה’ערך הנתפס’ למקצוע הגינון בישראל הוא איך לומר, מהנמוכים שיש. זה לחלוטין עניין תרבותי וקשור לערך הנתפס.

לשרברב לקוחות קוראים כדי להחליף גומיה תחת הכיור עבור 1400 ש”ח לעבודה של 30 דק’ ועם גנן יתווכחו על 100 שקלים לכאן או לכאן עבור תחזוקה שוטפת. זו טעות איומה שלנו הלקוחות, (כן היום אני בצד של הלקוח).

הטעות היא לטענתי, שאנחנו בעצם אלו שמבריחים אנשים נפלאים מהענף הקסום הזה, ובעצם מפרקים את השוק ואת המקצוע הזה לגורמים.

האם אני צריך גנן למרפסת שלי?

כן, ברור! מה השאלה בכלל, גם ל 4 עציצים צריך גנן, אני לחלוטין לא ציני. למה? ראשית, תראו כמה שאלות אדם אחד מעלה בממוצא לרשתות החברתיות רק עבור תמונת צמח חולה שיש לו. תראו את גודל וכמות קבוצות הגינון שצמחו לאחרונה, זה מטורף ורק מחזק את טענתי. אנשים רוצים תשובות מקצועיות למשהו שמאד חשוב להם והוא לפעמים רק עציץ בגודל צלחת!

לא יצא לי לראות אנשים מתייעצים כל כך הרבה על מדיח הכלים שלהם או על מערכת הסלון היוקרתית שרכשו :-).

רופא, חבר, פסיכולוג שהוא גם גנן
אתם תגלו מהר שזו המציאות.

גנן לא מגיע רק לגזום, לרסס, לסדר טפטפות ולכוון השקיה. הוא מגיע לביקורת, לתת ייעוץ, לדעת מה לעשות או מה לייעץ לשלב הבא, להרגיע אתכם, לחסוך לכם כמה שקלים כי בדיוק עמדתם לצאת לקנות משהו לא נחוץ. תזכרו את זה, זה ממש חשוב! גנן הוא יותר על תקן המרגיע הלאומי, מאשר מעצב השיחים או שותל הפרחים.

בעבר אתם יודעים כמה פעמים התקשרו אליי לקוחות בלחץ היסטרי שהצמחים כולם “מתים” 🙂 🙂 בשעה עשר בלילה? למי תתקשרו כשלצמח יכאבו השיניים או הגרון? לא הכל עובר דרך החור שבשקל. יש דברים שערכם גדול פי כמה.

אז איך לבחור גנן?

חפשו גנן שהוא קודם כל אדם! מצאתם? חבקו אותו הכי חזק שאתם יכולים.

תתמכו, תעודדו, תשלמו ובעיקר תחייכו. זו גינה שהשקעתם בה את הנשמה, מעבר לכסף, יש כאן המון רגש. אז אל תיתקעו על שטויות.

זה כלל לא משנה אם זה לטובת הקמת גינה, תחזוקה שוטפת, ייעוץ חד פעמי, בסוף כולנו רוצים לעבוד עם אנשים נפלאים.

אז לאלו ששאלו אותי על מי אני ממליץ?

איש יקר ובעל מקצוע בחסד עליון – שרון חריטן

 

תגובה

Your email address will not be published.