fbpx

איך לבחור מזמרה ידנית

2

איך לבחור מזמרה ידנית?

 

כמו בכל תחום, אלפי מוצרים, עיצובים, איכויות, מותגים, חברות, באמת סלט ירקות. מה בסך הכל רוצה הבן אדם? מזמרה, מי יישמע. אבל כן, המציאות הזו של שפע לא תמיד מסייעת לקבל מענה חד 🙂 בכלל, ובמקרה שלנו בפרט. וידוי אישי, אני אספן מזמרות. אם יש משהו שאני אוסף זה מזמרות. למה מזמרות דווקא? אני חושב שהכל התחיל כאשר החלטתי לכתוב את המדריך העולמי לגיזום צמחי בית וצמחי גן.

את המדריך החלטתי לכתוב לפני זמן רב כי שמתי לב שרוב האנשים די פוחדים לגזום או ‘לחתוך’ צמחים בפי העם. להטביע צמחים בעודף מים זה סבבה, אבל לחתוך מעט קצוות מהצמח כדי לעודד התחדשות? חס וחלילה, ‘זה יהרוג את הצמח’ :-). Fear no more my friends.

תמונה שלקחתי מתוך המדריך לגיזום צמחים

אילו סוגי מזמרות יש?

2 סוגי מזמרות או יותר נכון טכניקות חיתוך. הסוג הנפוץ ביותר הוא מזמרת להב הנקראת באנגלית Bypass כפי שמופיע בתמונה למעלה. בזו אתמקד בהמשך כמובן מאחר והיא הנפוצה והקלה ביותר לתפעול ועונה על מרבית הצרכים בוודאי הבסיסיים לצרכי מגדל הצמחים במרפסת.

המחשה – חיתוך בעזרת מזמרה ידנית עם להב

הסוג השני הוא מזמרת ‘סדן’ – באנגלית Anvil, מזמרה זו תשמש בעיקר לחיתוך ענפים ‘קשיחים’ יותר כמו ענפי גפן, או ענפי עצי פרי נשירים להם מבנה מעוצה קשיח יותר ביחס לענפי היביסקוס למשל. שיטת החיתוך במקרה זה מתבססת על ‘שבר’ או ‘מעיכה’, בעת חיתוך הלחץ מלמעלה הוא של הלהב, אך הקונטרה מלמטה היא של מבנה שטוח ומכאן שמו – ‘סדן’. מזמרות מסוג ‘סדן’ פחות מתאימות לגיזום צמחיה ביתית סטייל בזיליקום או גרניום למשל.

המחשה – חיתוך בעזרת מזמרה ידנית עם סדן

למה אני מבלבל לכם את המוח על שני הסוגים הללו? א’ תמיד טוב להכיר, ב’ אם תתקלו בהן בחנויות לציוד גינון לפחות תדעו על מה מדובר ולמה הן מיועדות.

 

אז איך בוחרים מזמרה ידנית?

קיימות שתי גישות,

האחת – לקנות מזמרה זולה, זו תחזיק כמה שתחזיק.

השניה – לאתר את האיכותיות, העמידות לאורך זמן והיקרות מעט יותר.

מה נכון לצרכי הגינה במרפסת? אין נכון למען האמת, זה ענין אישי למדי כמו בכל תחום אחר רק בהבדל אחד. בין אם רכשתם זולה או יקרה היא חייבת להתאים למידות ולצרכים שלכם ובעיקר להיות נוחה וקלה לתפעול. תזכרו שלאורך רוב ימות השנה המזמרה שוכבת במגירה/ארון/מדף ובפועל תעשו בה שימוש אחת ל… בקושי, אבל על כל מקרה רשמתי כמה נק’ אותן חשוב להביא בחשבון לפני רכישה.

 

5 כללים לרכישת מזמרה ידנית

 1. הקטנה ביותר שתוכלו למצוא – משמע, כזו שכאשר היא במצב פתוח ומונחת על כף ידכם, עדיין תוכלו בקלות לסגור / ללחוץ את הידיות מבלי למתוח את האצבעות ובקושי להצליח לסגור / ללחוץ. יותר קטנה מכף היד = מזמרה קלה לתפעול ולא נופלת מהיד.
 2. הקלה ביותר שתוכלו למצוא – כן, למזמרות יש משקל וגם אם הן ידניות אבל בא לכם להתפרע ביום גיזומים, לאורך זמן למשקל הקטן הזה יש השפעה על הידיים למי שלא מורגל. חוצ’מזה האם לא עדיף לעבוד עם משהו קטן ויעיל מאשר עם כבד ומסורבל?
 3. מינימום חלקים נעים ומתפרקים – נכון, יותר חלקים יותר התפרקויות עם הזמן. מזמרות עם מנגנוני נעילה ולהבים מתפרקים הם פחות ‘כוס התה שלי’.
 4. עשויה מפלדת אל חלד – אין צורך שאסביר נכון?

תוכלו לראות בהמשך שבחרתי במזמרות להב ולא מזמרות סדן, בקיצור אל תסתבכו Keep it simple.

זהו!

המזמרות הבאות מלוות אותי שנים ארוכות מאד! הלכתי כאן על תמהיל של זול עד יקר אך כולן איכותיות ועונות על הכללים שציינתי.בקישור הבא תמצאו הנחיות לטיפול במזמרות ועל הקשר להפצת מחלות ומזיקים בין הצמחים.


 

2 Comments
 1. eitan oded says

  שלום
  יש לי שתיל בן 3 שבועות בעציץ. אמור לצמוח ממנו שיח בזיליקום ואני מעוניין לגזום אותו מוקדם ככל האפשר כדי שלא יצמח לגובה אלא, יוציא הרבה ענפים צדדיים והגבעול שלו יתעבה ויתחזק. מתי אני יכול להתחיל לגזום?
  האם זה נכון לגזום את קודקוד הצמיחה?
  תודה
  איתן

  1. אייל מליון says

   הי איתן,
   תודה על הפניה – שאלות מסוג זה תעלה בקבוצה שלנו בצירוף תמונה. אשמח לענות
   אייל

תגובה

Your email address will not be published.