איך לבחור צמחים למרפסת?

0

איך לבחור צמחים מתאימים למרפסת?

איך שהוא תמיד עולה השאלה, או הבקשה הזו… ‘איך לבחור נכון צמחים’? אגב לא רק למרפסת אלה בכלל, רובנו מייחסים זאת לרוב רק לנושא ההתאמות לתנאי המקום כמו שמש, צל חצי צל וכיו”ב.

איך בא לי תותים באדנית…

ברשותכם אעשה רגע סדר (כהרגלי) כדי שתוכלו לדייק ובעיקר להבין מהי המשמעות של ‘לבחור צמחים’.

יצאנו לדרך? יופי, רק בקשה קטנה לי אליכם, בשלב זה תניחו לרגע בצד את העיסוק עם ‘מה מתאים לתנאים אצלכם, אם יש שמש ישירה או צל מלא’, ממש הרפו מהנושא כרגע עוד נגיע לזה.

 הגדרת הצורך

נושא בחירת צמחים חשוב שיתחיל מעניין בסיסי אחד, הגדרת הצורך, או מה הציפיה שלכם מהצמחים בכל נקודה בה אתם חושבים לשתול?!

דוגמה להמחשה,
נאמר שמול הסלון שלכם יש בניין מגורים גבוה מכם והתחושה היא שכווווווווווולם רואים אתכם ומציצים רק אליכם לסלון. ברור ומובן שכל מה שמעניין אתכם זו צמחיה גבוהה כדי ליצור הסתרה. מצויין, הגדרתם במדוייק את הצורך בנקודה ספציפית. מכאן ניתן לגשת לשלב ההתאמה.

 

התאמה

זה השלב בו תידרשו לבדוק תנאים של שמש ישירה, צל, רוחות וכו’… ב’שלב ההתאמה’ בוחנים כאמור תנאי אור, רוחות, איזור גיאוגרפי (מול ים או מרכז ירוחם? הבדל עצום בסוגי הצמחים), קומה? האם אתם מטפלים בצמחים בעצמכם או נעזרים בגנן?

אגב לכל אחת מהתשובות יש מעגל עצום של צמחים ואפשרויות לבחירה שיתאימו, אל דאגה לא תישארו ללא גינה במרפסת : -)

 

מיפוי ‘קטגוריות’ צמחים

אמשיך עם הדוגמה בנושא ההסתרה. הסתרה משמעותה גובה, גובה אומר שיש כמה אופציות, עצים, שיחים, ומטפסים. כלומר, הגדרתם בזה הרגע 3קטגוריות‘ צמחים שעשויות לענות על הצורך/רצון שלכם באותה נקודה.

כפי שכולכם בוודאי יודעים, יש מאות אלפי סוגי צמחים בעולם והם מחולקים ל’קטגוריות’ כמו עצים, עצי פרי, פרחים, משתרעים, מטפסים, עישבונים, צמחי בית ועוד ועוד… גם את אלו חייבים להגדיר לפני בחירה, אליה מיד נגיע.

בחירת צמחים

נאמר שלצורך ההסתרה אתם בוחרים בקטגורית עצי פרי. התנאים מתאימים ומאפשרים זאת, המרפסת מספיק רחבה להכיל מיכל שתילה בעל נפח מתאים, בקיצור הכל מסתדר לכם.

אבל איזה עץ פרי נשתול? זית? לימון? מישמש? מבינים?

נסו להימנע ככל האפשר מבחירת צמחים המונעת מתוך “איך בא לי עץ לימון”… תתחילו מראש המאמר הזה ותפעלו כך:

  1. הגדירו **צורך/ייעוד/שימוש
  2. בדקו תנאי מקום
  3. מפו קטגוריות צמחים
  4. בחרו מתוך קטגוריה

**צורך יכול להיות גם ‘פרחים’ בלבד. כשאני עושה שימוש במילה ‘צורך’ אין אני מתכוון למציאת ‘צורך’ בכח כמו הסתרה או הצללה בכל מחיר. להיפך, ‘צורך’ בהקשר שלנו הוא כל דבר שתגדירו ושבא לכם עליו. אחרי שהגדרתם צורך / רצון, או אז תעמידו אותם במבחן המציאות בעזרת שלבים 2 + 3.

 

דוגמה נוספת לסיום

אתם יושבים בסלון וצופים במרפסת המקסימה הזו, אתם מאוהבים בנוף האורבני אבל לא מוכנים לוותר על ירוק ופורח וחשוב לכם לראות את הירוק והצבעוני מכל פינה בבית. יופי, הגדרתם צורך, מכאן גשו לבדוק את התנאים של המרפסת הזו ורק לאחר מכן מפו קטגוריות צמחים ואת בחירתם תשאירו לסוף… צמחים זה תמיד הדבר האחרון בו תעסקו.

צורך – לא להסתיר נוף ולהפריח את המרפסת הקטנה. התמונה באדיבות איילת – חברת קבוצת מרפסות מעוררות השראה בישראל.

בקישור הבא תוכלו למצוא קובץ להורדה של רשימת צמחים מבוססת תנאי תאורה וגדלים של אדניות, את ההגדרה של מה הצורך ולמה אתם מצפים אני משאיר לכם 🙂

וכשאתם יוצאים למשתלה, קחו אתכם את הרשימה הבאה, היא תעשה לכם חיים קלים, מבטיח.

בהצלחה

אייל

תגובה

Your email address will not be published.