איך להשקות צמחים בעציצים בחורף?

2

צמחים בעציצים

איך להשקות אותם בחורף?

רקע – הנה באה ההפתעה 🙂 בדיוק כמו בקיץ…! צמחים שגדלים בעציצים משקים רק אם יש צורך בכך. אני כבר אסביר בהרחבה אבל, בין אם אלו טפטפות שמשקות את הצמחים שלכם הגדלים בעציצים או בין אם זה משפך, ככלל, השקיה צריכה להיות לפי צורך.

עכשיו הסברים >>> מה שמשפיע על הצורך בלהשקות את הצמח באופן ברור הוא מצבו של מצע השתילה. או מה שרבים קוראים בטעות ‘אדמה’ 🙂 מצע השתילה בעציצים שלנו הוא החומר המשמש כ’ספוג’ ובעצם אוחז את רמת הלחות הנחוצה למערכת שורשי הצמח. רק מזכיר זאת, אני יודע שכולכם יודעים ובכל זאת.

בחורף בגלל כמות שעות האור הנמוכה ביחס לקיץ, הטמפ’ הנמוכה בהשוואה לקיץ, רמות אידוי נמוכות בהשוואה לקיץ והגשם כמובן, אלו משאירים את מצע השתילה לח רוב הזמן, בוודאי בעומק העציץ שם נמצאים השורשים שיונקים את המים.

מתוך כך, בדיוק כמו בקיץ וודאי ובוודאי בחורף, תשקו רק אם יש צורך בכך. אם אין בכך צורך? דלגו עוד יום ועוד שבוע מצדי.

 

אבל אני משקה עם טפטפות

הופה… לאלו מכם שמשקים עם טפטפות אומר כך – קיימות 2 גישות לנושא.

  1. להשאיר את מערכת ההשקיה עובדת אבל עם איזושהי הגדרת ‘מינימום’ זמן במחשב ההשקיה עד האביב.
  2. לסגור את המערכת ולפתוח אותה רק אם? נכון… יש בכך צורך.

מה נכון? אין נכון 🙂 זה עניין של מבנה האישיות שלכם.

אם אתם מאלו שלא בא להם ולא מעניין אותם ‘התעסקויות מיותרות’, השאירו את מערכת ההשקיה על מינימום ושלום על ישראל. סבלנות, מיד ניגע ב מהו מינימום? 

אם אתם מאלו שחבל להם על המים, או כמוני שפשוט לא רואים שום היגיון לפתוח מים להשקיית הצמחים בחורף 🙂 ולא רואים את הצמחים ממטר, או במילים אחרות נוקטים בגישת ה – ‘שהצמחים יתרגלו למה שאני מחליט ולא הם יחליטו עליי’, אזי סגרו את ברז ההשקיה הראשי אי שם בסוף חודש אוקטובר או תחילת נוב’ ומנק’ זו תדאגו לפתוח מים באופן ידני ממחשב ההשקיה ובא לציון או לפטוניה גואל.

 

מה זה  ‘מינימום השקיה’ בחורף

עבור צמחים בעציצים?

במקרה של מערכות השקיה ממוחשבות, לצורך העניין משהו בסגנון של 10 דק’ 3 פעמים בשבוע רק To be on the safe side ובשעות הבוקר זה בהחלט ראוי. תזכרו שבחורף המטרה היא לא השקיה פרופר, אלה שמירת מצע השתילה לח בעומק העציץ / אדנית.

בימים של גשם, אתם תמיד יכולים ואני ממש ממליץ לעשות את זה, תסגרו את ההשקיה לחלוטין, סתם מיותר ואין כל סיבה והיגיון בהשקיה.

אם זה אני? סוגר את מערכת ההשקיה בתחילת החורף ופותח אותם שנית רק כשמתחיל להתחמם. אם ישנם ימים “חמים” ולאורך זמן במשך החורף, אפתח את מערכת ההשקיה באופן ידני ואתן מים עד שאראה שהם יוצאים מתחתית האדניות או העציצים וכשזה ייקרה, אסגור ההשקיה. זהו!

תזכרו, צמחים לא מתים כל כך מהר בטח ובטח שלא בחורף.

במקרה של השקיה ידנית, משפכים וכיו”ב? בדיוק אותו דבר. להשקות רק אם בכך צורך.

טיפ – תכל’ס אתם רוצים לא להשקות! למה? כשאנחנו משקים לפי צורך ולא לפי חשק או היסטריות מיותרות, הצמח מפתח יכולות שרידות גבוהות יותר ואפילו פורח חזק יותר וגלי הפריחה שלו ממושכים יותר. במאמר הבא אני מסביר בדיוק איך זה קורה, או ,למה ייבוש צמחים מפריח אותם?

לסיום – תחתיות לעציצים בחורף. אנא אנא אנא בלי תחתיות… זה לא תומך, עוזר או משקה את הצמחים ומסייע להם, תנו לצמחים לנשום. בלי תחתיות בבקשה!

שאלות להשקיה בחורף?

2 Comments
  1. sara katz says

    האם יש להשקות צמחים במרפסת בשלג

    1. אייל מליון says

      לא

תגובה

Your email address will not be published.