חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

איך ליצור חור ניקוז למים באדנית מלאה צמחים?

איך ליצור חור ניקוז למים באדנית מלאה צמחים?

איך ליצור חור לניקוז בכד או אדנית

בהם שתולים כבר צמחים?

הצורך ביצירת חור ניקוז למים בכדים או אדניות המלאים זה לא מכבר בצמחיה, עלול לצוץ בשני המקרים הבאים. פעם אחת כאשר גיליתם 'שנייה' אחרי ששתלתם שמילאתם הכד או האדנית במצע שתילה, צמחים וכו'… אבל לא דאגתם לפתחי ניקוז לפני כן. כן זה קורה וזה יקרה, כולנו בני אדם.

הפעם השניה היא כאשר הכד או האדנית התמלאו בשורשים ואלו כבר סותמים את פתחי הניקוז הקיימים, אבל פחות בא לכם "להתעסק" עם החלפת התכולה, בין אם מעצלות או בין אם מחוסר רצון לשבור את הכד עצם ההחלפה, או שניהם. הכל בסדר כל זמן שאתם מבינים שבסיטואציה כמו זו, אורך חיי וחיוניות הצמח ללא החלפת התכולה, הם זמן שאול.

 

האם יש משמעות למיקום חור ניקוז במיכל?

לא ממש קריטי, אבל באופן אישי אני תמיד אעדיף ליצור חור ניקוז בדופן האדנית או הכד ובצמוד לתחתית. כמובן רק כאשר נאלצים ליצור חור ניקוז חדש/נוסף.

מדוע כך? אם הסיטואציה היא כזו שבה ממש עכשיו שתלתם ובתום השתילה נזכרתם שלא יצרתם חור ניקוז. אין צורך לפרק את כל התכולה. פשוט מטים את הכד או האדנית ומשעינים אותם על משהו חזק ויציב ואת חור הניקוז קודחים בדופן הארוכה של האדנית ובצמוד לתחתיתה, אותו דבר עם מדובר בכד רק בלי לחפש את הדופן הארוכה 🙂 , מבלי החשש לשפוך את כל התכולה החדשה.

הטיה על צד, הישענות על משהו חזק ויציב ואתם בדרך לחור ניקוז :-)

קל יותר לקדוח במצב הטיה את דופן הכד או האדנית מאשר את תחתיתם. כאשר עושים זאת בדופן ובצמוד לתחתית, מים ייצאו החוצה כמעט בדיוק כמו שייצאו במצב בו חור ניקוז נמצא בתחתית האדנית.

אם הסיטואציה היא של כד או אדנית המלאים זה לא מכבר בשורשים, גם כאן קידוח בדופן ובצמוד לתחתית קל יותר ומשרת אותנו בעצם פעמיים.

פעם אחת – יצרנו חור ניקוז.

פעם שניה – באופן טבעי השורשים יצאו עם הזמן גם דרך חור שיצרנו בדופן והמיקום שלו ייקל עלינו לגשת שוב ושוב לפנות או לנקות שורשים מהדופן ביחס לתחתית.

רוצה לומר כך, הסיפור כאן כמו שהבנתם הוא גישה קלה עבורנו.

לסיכום,

  • אין כל צורך לרוקן תכולה כדי ליצור חור ניקוז למי ההשקיה או הגשם.
  • לחורר בדופן וקרוב לתחתית.

 

טיפים

אם אתם כבר עושים זאת, השתדלו לעשות זאת בחלק האחורי האדנית או הכד. זה פחות אסטטי לראות את פתחי הניקוז בחזית ישר מול העיניים.

כמה חורים לקדוח? 

ידעתי שתשאלו 🙂 בכל מקרה לא פחות מ 2 חורים. למה? תמיד עדיף ניקוז מהיר ויעיל מכמה נקודות באדנית בהשוואה לאחד. חוצ'מזה, אם האדנית שלכם מלאה בשורשים כבר, סביר להניח שהחור שיצרתם ייסתם שוב ומהר, לכן עוד אחד או אפילו שניים ייגבו אתכם למקרה ו…

באילו מרחקים לקדוח? 

בחיי אתם צפויים 🙂 באדניות מרובעות או מלבניות אני מחלק את הדופן הארוכה ל 4 פחות או יותר ופשוט קודח 4 חורים חדשים (ראו הסימון בתמונה, מדובר באדנית שאורכה  1 מ')

באיזה קוטר או מה גודל החורים המומלץ?

8 מ"מ זה מעולה. מספיק גדול לנקז מים בצורה משמעותית ולא גדול מדי. 8 מ"מ זה נהדר.

שאלות נוספות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *