fbpx

איך לתכנן גינה במרפסת

3

תכנון הגינה במרפסת

עשו זאת בעצמכם

בכל הכנות עניין התכנון באמת פשוט, אל תתנו לתרשימים מסובכים להרתיע אתכם ולרגע אל תחושו שאם אינכם אדריכלים מדופלמים אז לא תוכלו ליישם תכנון בעצמכם. מצד אחד ישנם המון נתונים ומצד שני אסור לשכוח כי ישנם כמה כללים פשוטים ואם תשמרו עליהם תצליחו בגדול, קדימה בואו נתחיל ממה שידוע.

התרשים למטה הוא סתם תרשים ותרחיש שהמצאתי מהראש ואין בו בכדי להציג את תכנון המרפסת שלכם (אולי בעצם כן מי יודע?) אל תתעמקו במידות ולא באין ספור נתונים שאינם חשובים. מה שחשוב הוא שתצאו עם ההבנה הידע והכלים לפעול לבד. בתרשים הבא מוצגים נתונים קבועים וברורים והם הם החשובים ביותר ולכן בחרתי ראשית להציג אותם, זכרו כי בכל מרפסת אותה אתם מתכננים או בה אתם כבר עושים שימוש אלו השאלות הראשונות יש לשאול.

 

מעט רקע ונתונים טכניים

 1. לאיזה כיוון פונה המרפסת? תשובה נכונה – מערב ודרום
 2. היכן נמצאת נק’ המים? אמת – על גבי הקיר הצפוני
 3. היכן נמצאת נק’ ניקוז המים? נפלא, התקדמנו – על הרצפה בפינה הדרום מערבית (קריטי שנק’ הניקוז תהיה במקום הנמוך ביותר המרפסת, כבר ראיתי לא אחת שהזו הייתה במיקום הגבוה ביותר)
 4. גיאוגרפית איפה אתם גרים? טוב את הנתון הזה לא הכנסתי לתכנית אבל בואו נפליג עם הדמיון ונאמר שזו דירה הפונה בקו ראשון לים הווה אומר > מליחות, רוחות, שמש, קרינה בשפע ונוף מהמם, בקיצור מעט קשוח אבל מראה שהוא חלום.
 5. גודל המרפסת? – נאמר שהיא מתפרסת על שטח של 16 מר’.
 6. כמה שטח מרפסת כבר תפוס או מתוכנן להיתפס ע”י ריהוט גן, עמדת ברביקיו ועוד…?

מי אתם? 

 1. מי מטפל ומתחזק את האדניות? 12 נק’ ברור שאתם…. 
 2. אוהבי החיים הטובים – השטח המופיע בגוון מעט אפור זו פרגולה שבניתם כדי להצל מאחר ואתם אוהבים לשבת שעות בחוץ וליהנות מהנוף עם כוס קפה בשעות אחה”צ.
 3. אוהבים להתפאר ולהתגאות במה שהצלחתם ליצור במו ידיכם – כמוני בדיוק.
 4. גילאי הנפשות הפועלות בשטח הבית והמרפסת? מהצעיר בגיל 12 עד המבוגרים אך ילדותיים בגיל 48 

 

תכנון הגינה במרפסת

שלב בחירת האדניות

מכל הנתונים שאספתם אלו המסומנים בכחול הם החשובים ביותר, אלו הנתונים עמם אתם יוצאים לרכש הצמחייה והאדניות ובעיקר עם ידע מוקדם אותו תכלו להציג במשתלה כדי לקבל בדיוק את מה שאתם צריכים. אתחיל דווקא מצד האדניות, אילו אדניות נכון לבחור כאן (את עניין הצבע והגוון אני כמובן משאיר רק לכם) או בעצם איזה מבנה אדניות נכון לבחור במקרה שלנו? אז הנה מגיע החלק הקל והפשוט ביותר.

ברור מעל כל צל של ספק כי חלל המרפסת אינו גדול מה גם שהיא מכילה ציוד וריהוט ולכן נכון לבחור אדניות אשר כמעט ואינן תופסות נפח (עדיפות לצרות וארוכות) שימוקמו לאורך מעקות הזכוכית מצד מערב ומצד דרום. הלאה, על נוסיף את העובדה כי אתם עושים שימוש רב בשטח המרפסת ובעיקר יושבים בה וצופים אל הים, אם כך נכון יהיה לבחור אדניות צרות ונמוכות, אני מתקשה לראות סיטואציה בה תרשו לעצמכם להסתיר את הנוף.

אגב אדנית לפינות המרפסת בין אם יהיו עגולות או מרובעות ממש לא משנה. כפי שאתם שמים לב אינני עוסק כלל בעיצוב עצמו אלה בקווים המנחים בלבד. במקרה זה ולאור הנתונים בחרתי שלא למקם כלל אדניות בסמוך למעקה הדרומי. חלל המרפסת קטן גם ככה וחשוב להשאיר מקום נוסף לתנועה חופשית שלכם.

צמחיה – גם כאן הנתונים די ברורים, בהתחשב בכיוונים, רוחות, קרינה, מליחות, הרצון לא להסתיר נוף והעובדה שאתם אחראים על הגינה, יש לבחור צמחיה חזקה ועמידה לתנאים הללו הדורשת תחזוקה נמוכה ובעיקר שאינה עולה על גובה של 0.30 – 0.50 ס”מ (קחו בחשבון שגם לאדנית יש גובה מהרצפה).

לסיכום: הייתי מקפיד לבחור צמחיה רב שנתית (כזו שאין צורך להחליפה כל עונה) זוחלת ומשתרעת ברובה על מנת שתכסה את דפנות האדניות וכך גם יתקבל מראה ירוק יותר. לגבי האדניות בפינות, כנ”ל למעט האדנית בפינה הצפון מערבית שם ישנו קיר הפרדה בהחלט ניתן לחפש צמח או שיח גבוה יותר שגם הוא חייב יהיה היות מותאם תנאים הלא פשוטים הקיימים במקום.

אם משהו לא ברור, יש לכם שאלות, רוצים לדעת עוד? פשוט תכתבו לי ואענה בשמחה.

שלכם

אגב בתום השלב הזה אל תתקדמו לפני שהכנתם את רשימת החובה הבאה ובלי שאתם יודעים במדויק כמה שעות שמש יש לכם?!

אייל

 

 

 

3 Comments
 1. נחלון כרמלנ says

  ההסברים שלך מאוד מהנים, העצומים שנתתה הם בגינה אבל יש לי מרפסת בכיוון צפון מערב, מה אני יכולה לשים שם? אשמח לעזרתך

  1. אייל מליון says

   הי כרמלה, ראשית תודה על המשוב.
   שאלתך מאד רחבה, בכל מקרה שלחתי לך במייל קישור רלוונטי של צמחים המתאימים למרפסת צפונית
   אייל

 2. […] רגע לפני שאתם רצים למשתלה,בקישור הבא תעברו על הבסיס לתכנון, לאחר מכן תחשבו קצת מה אתם רוצים ומקסימום תטעו בבחירת […]

תגובה

Your email address will not be published.