כמה כסף תעלה המרפסת?

2

איך לתכנן גינת מרפסת לבד ובקלות

שלב הכסף 🙂

שלב 2 מתוך 4 למתחילים את דרכם במרפסת.

 

אחרי שסיימתם את השלב הראשון בתכנון גינת המרפסת, השלב השני (מה לעשות?) נוגע בנושא הכסף והוא מגיע כעת מהסיבות הבאות, ומיד תראו כמה זה נכון והגיוני שזה מגיע כעת.

השלבים הבאים בתכנון יעסקו בהשקיה, בחירת סוג מיכלי השתילה,מצע שתילה, לאחריהם צמחיה כמובן וכך הלאה… לכל אחד מהסעיפים הללו ישנה עלות. יש למשל מערכות השקיה ב 400 שקלים, יש בהרבה יותר, יש בפחות, יש מיכלי שתילה פשוטים וזולים בעלות של כמה עשרות שקלים ויש מיכלי שתילה למשל שכבר מכילים בתוכם את מערכת ההשקיה שעולים מאות שקלים או מעוצבים ויפים באלפי שקלים.

צמחים? אותו סיפור בדיוק! מעשרות דרך מאות ועד לאלפי שקלים….  בקיצור כמו בכל תחום השמיים הם הגבול. לכל זה אני אזכיר ואוסיף כי יש את עלויות ריהוט הגן שאולי כבר הכנסתם או אולי לא? עמדת BBQ? הצללה? מה קודם למה? ומה הם סדרי העדיפויות שלכם? את זה רק אתם יודעים!

כך או אחרת, את נושא הכסף אתם פשוט חייבים לדעת! אתם חייבים לדעת כמה כסף אתם מוכנים להשקיע בנושא גינון המרפסת כי בזאת אנו עוסקים בסדרת המאמרים הזו.

 

כמה עולה להקים גינת מרפסת?

בערך כמו שעולים זוג מכנסיים 🙂 אבל בכל הכנות, אפשר להקים גינת מרפסת בכמעט 0 כסף.. באמת! אני מצרף קישור למאמר נפלא בנושא שכתבה Amy Stross אפשר לאסוף עציצים ישנים מחברים, לאסוף ולהכין ייחורים ואפשר להזמין אותי או כל בעל מקצוע אחר בתחום ולגשת למהלך של תכנון הכולל ביצוע מלא.. מה שאני קורא לו’ מסירת מפתח’, מצב בו אתם לא עושים כלום חוץ מליהנות ממה שנוצר.

אני מקדיש מאמר שלם לנושא ה – “כמה עולה” לא בכדי , כי זה לחלוטין שיעור ולמען ההגינות אנחנו חוטאים לעצמנו אם אנחנו לא מוודאים מראש עם עצמנו מה התקציב שאנחנו רוצים/מוכנים/יכולים להשקיע ביצירת גינת המרפסת שלנו.

לא פעם כאשר משוחחים איתי ומיד שואלים אותי “כמה עולה”? ( ואני תמיד שואל בחזרה כמה חשבתם להשקיע?) אנשים חוששים לענות כי, או חוששים שאם יאמרו אז כאילו יישמעו עכשיו מצדי או מצד כל בעל מקצוע, עלויות מותאמות התקציב שנאמר, ואז אולי יקבלו פחות.

או לחלופין לא עונים כי כלל לא חשבו על כך לפני כן. הצעתי האישית, בין אם אתם מוכנים לענות לשאלה לבעל המקצוע או לא?! אני חוזר ומבקש, קודם כל לעצמכם אתם פשוט חייבים לדעת ולשרטט לעצמכם לאן אתם הולכים מכאן בהיבט התקציבי לגינת המרפסת.


אל תשאלו החוצהכמה יעלה לנו?‘ – תשאלו פנימה  ‘כמה אנחנו מוכנים להשקיע?’


 

‘מחירים שפויים’ או ‘מחירים הוגנים’

 למה אין בכלל דבר כזה?

חלילה מבלי לפגוע באיש, אבל באמת אי אפשר לשאול שאלה כמו: “איפה ניתן למצוא מיכלי שתילה או עצי פרי במחירים שפויים?” ולצפות לתשובות.

שאלות מהסוג הזה לרוב שואלים אנשים חדשים בתחום, או אלו שלא הכינו תקציב.

מה ש”שפוי” עבורי? הוא לחלוטין “לא שפוי” עבורכם והפוך. אם תחשבו על זה רגע, איך מישהו יכול לענות לכם על השאלה הזו?

נאמר שאתם מחפשים מיכלי שתילה לגינת המרפסת שלכם, והחלטתם ללכת על מיכלי שתילה שהנפח שלהם הוא 100 ליטר בערך ליחידה (אגב גם נתון שאתם חייבים להגדיר לעצמכם). אזי תשאלו זאת כך:


“שלום לכולם, 

אנחנו גרים באזור חיפה,

אנו מעוניינים לרכוש מיכלי שתילה מפלסטיק (הגדרתם את החומר כי יש הבדל בעלויות בין החומרים), בנפח של  100 ליטרים בערך ומוכנים להשקיע עד 350 שקלים למיכל שתילה לכל היותר”.


על שאלה מדויקת בצורה הזו לא רק שניתן לענות, על זה תקבלו מחיאות כפיים סוערות והכי יפה כאן…שאלה שתנסחו כך ברשתות החברתיות תשלח אתכם ל 2 או 3 משתלות באזור שלכם לכל היותר.

תארו לעצמכם שאתם שואלים “איפה ניתן למצוא מיכלי שתילה במחירים שפויים

מיד תקבלו מבול של תשובות שכל אחד מהעונים משוכנע שהוא/היא שילמו “מחיר שפוי” וכל אחד מהעונים שולח אתכם לחפש את המטמון 🙂 במשתלות שונות ברחבי הארץ, אז תרוצו לעשרות משתלות שונות כדי למצוא את “השפוי שלכם” שזה אם תשאלו אותי, זה לא שפוי 🙂 הדלק, הזמן והאנרגיה שיבוזבזו כאן שווים אולי עוד 2 מיכלי שתילה כולל צמחיה בגינת המרפסת שלכם!

ככל שנהיה מוגדרים לעצמנו, ככל שנהיה מוגדרים לעצמנו בצרכים ובשאלות? כך נחסוך המון כסף, זמן אנרגיה ובלבול מיותר.


טיפ תקציב לסיום השיעור הזה – לא מופיע בשום ‘ספר גינון’ שאת הגינה במרפסת אתם חייבים לבנות ביום אחד. אין כל מניעה לעשות זאת בשלבים ויש לכך יתרונות רבים מעבר לעניין התקציבי.


נראה לי שנעבור מכאן לשלב  3 גיבוש תקציב למרפסת!

אייל

2 Comments
  1. יוסי חן says

    אייל שלום, איך תתפתח בוגנביליה באדנית של 120 ליטר?

    1. אייל מליון says

      נפלא 🙂

תגובה

Your email address will not be published.