fbpx

איך עובדים הכדים בהשקיה עצמית בשיטת Tru Drop –

0

כדים בהשקיה עצמית

תשובות לכל השאלות שלכם


המאמר הבא מוקדש לצד הטכני של הכדים בהשקיה עצמית בשיטת Tru Drop. הפעם אני אציג את היתרונות וגם את האתגרים. בין אם אתם גננים או חובבי גינון, חשוב שתדעו איך הדבר הזה פועל. מבטיח להתעכב על כל סעיף וסעיף ובמידה ולא תמצאו מענה שלם, אנא שלחו לי מייל בנושא eyal@adanit.co.il

בתמונה 3 כדים בהשקיה עצמית בגדלים שונים

על עצמי אומר שכגנן שעסק בגינון במיכלים בארץ עד שנת 2010 ומאז ועד היום עושה זאת בחו”ל בפרויקטים מורכבים ושונים, הדבר הבא לתפיסת עולמי הוא ‘מהפיכה’ הן בצד של בעלי המקצוע העוסקים בגינון במיכלים, והן בצד של הלקוחות חובבי הגינון. הבחירה שלי להביא את המוצר הזה לכאן לא הייתה של מה בכך. נתחיל?

 


למה בכלל כדים בהשקיה עצמית?


שלש סיבות עיקריות

  • לצמצם עד כדי לבטל כמעט לחלוטין את השאלה ‘כמה מים ומתי להשקות את הצמחים’?
  • לאפשר חווית הצלחה כמעט בכל מה שרוצים לגדל
  • לשחרר התלות במערכות השקיה וההתעסקות הכרוחה בהתקנתם ותחזוקתם

 


איך עובדים כדים בהשקיה עצמית? 


לתיאורים שאתן מיד, מצורפת תמונה להמחשה

הכד הוא בעצם יציקת פלסטיק אחת, (ללא חלקים נעים או מתפרקים – אגב אין צורך להרכיב או לחבר כלום! הכד או האדנית מגיעים מוכנים לשתילה כמו כל עציץ רגיל) היצוקה משתי שכבות. כמו גביע בתוך גביע. שני חלקים נפרדים כאשר חלק אחד אוגר את המים וחלק אחד מכיל רק מצע שתילה.  

בפועל, ממקמים את הכד היכן שרוצים, ממלאים רק ואך ורק במצע שתילה לעציצים! חלילה לא אדמה רגילה, טוף, פרלייט או דברים אחרים. כל דבר אחר שאינו מצע שתילה לעציצים ישנה את אופי כניסת המים למערכת השורשים של הצמחים, ובכלל למה לסבך דברים אם עשו עבורנו הכל פשוט וקל?!

פתח מילוי מים בדופן מיכל חלק עליון – מד גובה מים שאינו מתפרק – צינורית קשיחה מובנית לריקון עודפי מים במקרה של גשם – פתח ניקוז תחתי לשטיפת פנים המיכל בעת הצורך – 10 שנות אחריות – קל משקל – פלסטיק 100% ממוחזר.

 

 


כדים בהשקיה עצמית

פרק מים והשקיה


איך המים מגיעים לכד?

בסיוע צינור גינה דרך פתח המילוי העליון שנמצא בדופן הכד, עד שמד המים מראה Full ובזה בעצם הסתיים העניין. אמנם אין צורך במערכות השקיה ממוחשבות במקרה הזה, אבל נקודת מים בהחלט נדרשת.

איך המים מגיעים לשורשי הצמח? 

לא ניתן לראות בציור שלמעלה, אבל בתחתית כל כד בהשקיה עצמית ישנם חורים קטנים בגודל מסויים ובגובה מסויים. תפקידם הוא אחד בלבד – לאפשר למים לגעת במצע השתילה וברגע שזה קורה, מצע השתילה פשוט “יונק” את המים כלפי מעלה, אל עבר שורשי הצמחים.

האם המים לא מתנקזים לרצפה?

לא, המיכל אטום ולשאלה איך זה קורה מבלי לגרום לרקב בשורשים? יש תשובה בשאלה הבאה: אגב העובדה שמים לא נוזלים על הרצפה ואין צורך גם בתחתית היא כשלעצמה יתרון עצום ללקוח. אין טחב, אין רטיבות, אין חישובי השקיה כדי להימנע מנזילות, אין צורך בצלחת או תחתית וכן הלאה…

מה קורה כשיורד גשם?

תוכלו לראות שבחלק הימני של האיור ישנה צינורית העולה מתחתית הכד כלפי מעלה, זו ממוקמת בתוך הכד כמובן. תפקידה הוא לנקז עודפי מים במידה ויורד גשם או שמילאתם יותר מדי. כלומר מבנה הכד לעולם לא ייאפשר לכם למלא מים יתר על המידה. אגב צינורית זו מעבירה על הדרך את האיוורור הנדרש למערכת השורשים מלמטה.

וזה לא מסריח כשמים עומדים בתוך המיכל?

לא, כלומר עוד לא נתקלנו בתופעה של ריח העולה מתוך הכדים. בפועל מים לא באמת “עומדים” בתוך הכד, הם כל הזמן עולים כלפי מעלה, הצמחים שותים ובנוסף יש אידוי טבעי. בשורה תחתונה, גם בתוך משרדים בהם האידוי ממש נמוך, לא נתקלנו בתופעה של ריח רע, ירוקת, או טחב.

כמה מים נכנסים לכל מיכל?

באופן טבעי זה משתנה ממיכל למיכל בגלל הנפח שלו.

באדנית הזו שתלתי רק את חציה, כדי להמחיש מהיכן עולים המים, (ראו החורים בתחתית המיכל – חלקה התחתון של התמונה). המים בעצם יעלו מתחתית המיכל רק עד לגובה החורים העליונים שבתמונה, זהו! משם מצע השתילה “יסיע” כבר את המים לכיוון השורשים. אגב גם במיכלי ענק נדרשת כמות קטנה של מצע שתילה, עוד חיסכון משמעותי.

 

כל כמה זמן צריך להשקות בממוצע?

שאלת השאלות! הנסיון מראה שזה נע בין מינימום אחת לשבוע עד אחת ל 4 חודשים. נשמע מופרך? אתן דוגמה. מרפסת בתנאי שמש מלאה, כד בעל נפח קטן, צמחיה “צרכנית” מים = השקיה ממוצעת אחת לשבוע, לעומת אותו גודל מיכל, צמחי פנים, עומד בפינה במשרד או בתוך הבית, ללא שמש מלאה? בקלות 4 חודשים בחורף, לעתים אפילו יותר.

תנאי הסביבה כמו חום קור, חשיפה לשמש, סוגי צמחים וגודל מיכל משנים את העניין ממיכל למיכל. כפי שרשמתי, עד עתה נתקלנו במחזור מינימום של מילוי מים אחת לשבוע בחודשים יולי אוגוסט. עד יולי ומסוף ספטמבר, מרווחי ההשקיה מתרחקים ויורדים דרמטית. החיסכון במים בהיבט שנתי הוא ללא ספק עצום.

מה היתרון של שתית מים מהתחתית?

במתווה של השקיה תחתית, כלומר כזו שמגיעה מהשורשים ולא מלמעלה ע”י טפטפות או משפכים, הצמחים “שותים” רק את מה שנדרש להם ואינם מקבלים את מה שאנו “דוחפים” להם שזה לרוב מבוסס מה שנדמה לנו שהם צריכים. ככה התוצאות, הניראות, או חייו של הצמח הופכים איכותיים הרבה יותר. מכאן שהצמחים תמיד ייראו מצויין ובריאים.

מה חשוב לשים לב בעת השקיה?

השקיה ראשונית – חשוב מאד לתת מים בהצפה גם מחלקו העליון של הכד ולא רק דרך פתח המילוי, חשוב שמולקולות המים יגיעו לכל נקודה במיכל מיד עם ההשקה הראשונה. משם והלאה אין כל צורך להשקות מלמעלה ישירות על מצע השתילה.

השקית המשך – יש צורך להוסיף מים רק לאחר ש 3 הטיפות הכחולות יורדות/נעלמות. אין סיבה לצאת כל כמה ימים או שבועות ולדאוג שמד המים יראה Full. חשוב שורשי הצמח יתאווררו ולכן לא סתם מד המים מחולק ל 3 טיפות.

שלש טיפות כחולות? – סימן שמד המים מראה Full

יצאתם לחופשה? – עברו על כל הכדים בהשקיה עצמית ומלאו מים עד שמד המים ייראה Full גם אם הם לא. רק כדי שתהיו על הצד הבטוח.

 

ללא צנרת ללא נזילות מים על הרצפה

 


כדים בהשקיה עצמית

פרק הדישון


עם מה לדשן ואיך?

ניתן לדשן בשני סוגי הדשנים, נוזלי ומוצק. את הדשן הנוזלי ניתן למלא דרך פתח מילוי המים ואת הדשן המוצק או דשן ה’גרגירים’, ניתן להצניע במצע השתילה כמו בכל מיכל שתילה אחר.

אני מצאתי שהשימוש בדשן מוצק / גרגירים הוא מאד יעיל ועושה עובדה מצויינת. העניין עם דשן נוזלי הוא שאני תמיד חושש מלהנחות לעשות בו שימוש כי אינני יודע מה הם המינונים שלקוח חובב גינון ישים בטעות, הדרך מהתחתית לשורשים מאד מהירה ולכן ההמלצה שלי היא להישאר באיזור הבטוח, הוא הדשן בשחרור איטי.

איך מנקים מישקעים או שוטפים מליחות שהצטברה?

בתחתית כל כד בהשקיה עצמית ישנו פקק לבן. ניתן בכל זמן להבריג באופן ידני את הפקק החוצה, להכניס צינור גינה דרך פתח מילוי המים ופשוט לשטוף ולאפשר לכל הג’יפה שהצטברה בתוך המיכל לצאת החוצה. מסיימים, סוגרים חזרה, ממלאים את הכד שוב במים עד גובה מד המים ובא לציון גואל.

 


כדים בהשקיה עצמית

פרק קלות הביצוע


כשבחרנו להתמקם באופן קבוע על גג מתחם גן אורנים הישן והוותיק, שם אגב תצוגת הקבע שלנו נמצאת. החלטנו לפזר כ 65 אדניות וכדים בהשקיה עצמית רק כדי להמחיש לקהל המבקרים איך כל זה פוזר בשטח של 185 מ”ר ואף לא צינור מים אחד פרוס על הרצפה, ואף לא טיפת מים אחת הנוזלת מתחתית האדניות והכדים.

תחילת ההקמה

אבל… שמנו לב לעניין המעניין הבא תוך כדי פיזור הכדים. לגנן המקסים שלקחנו לטובת העניין נדרשו 6 שעות בלבד ל…

  • לפזר 65 כדים ואדניות ענק
  • למלא אותם במצע שתילה
  • למלא מים
  • לשתול
  • וללכת הביתה אחרי 6 שעות?

דמיינו שאתם בונים גינת גג של 65 כדים ואדניות בנפחים גדולים, כולל צמחיה, שתילה ומסירה בפחות מיום עבודה? מטורף!!!

לשם השוואה, עכשיו קחו את אותה כמות כדים לגינת גג והתחילו לחשב רק את משך זמן התקנת מערכות ההשקיה, הניקוז, הצנרת?! שלא לדבר על העלות של זמן העבודה ועלות מערכת ההשקיה.

את ההקמה ביצע חבר יקר ומאיש בעל ידע ונסיון עצום – שרון חריטן שמו – חברת נוף ירוק.

פתאום כל העניין הזה של להקים גינת גג או גינת מרפסת או בית קפה, או לא משנה מה? הופך לעניין קל, פשוט, קצר בזמן ואגב כך, קל לנשיאה. כל הכלים הם מפלסטיק כמובן.

 


כדים בהשקיה עצמית

פרק שורשים והחלפת תכולה


כל המיכלים הללו, בין אם הם מרובעים, עגולים או צרים וגבוהים, חלקם הפנימי בנוי בצורת קונוס ודפנות המיכלים חלקות במיוחד. תשאלו למה?

גינון במיכלים ידוע כגינון מוגבל זמן – כלומר תמיד יגיע הרגע בו תידרשו לחדש תכולה או סתם להחליף צמחים ואדמה כי לצמחים פשוט נגמר המקום להתפתח. אז הנה מגיעה הפשטות הבאה:

במבנה הכדים והאדניות הללו, ברגע שתשכיבו את הכד על הרצפה, מיד תישלף התכולה החוצה כמו עוגה, או כמו ‘שלגון’ קפוא אם תרצו, בלי צורך בפעולות כמו “משוך בגזר” בלי “לדפוק” על דפנות האדנית או בלי לשבור אותה חלילה.

תכל’ס, חשבו כאן על הכל. 

עד כה, אנחנו מגדלים ומנסים כמעט את כל סוגי הצמחים במיכלים הללו כולל דשא, כן הצלחנו אפילו עם גידול דשא במיכלים האלו. עדיין לא נתקלנו בתופעה שבה השורשים סותמים או פוגעים בחורי מעבר המים הקטנים הנמצאים בתחתית המיכל. השורשים תמיד נותרו בחלקה העליון של האדנית או הכד, ולא צללו פנימה לאזור חורי מעבר המים.

 


כדים בהשקיה עצמית

מה עוד גילינו?


הכד שמחלים צמחים – צמחים שנראים מסכנים, עייפים, חלשים וכו’… לקחנו אותם מהעציצים הישנים ושתלנו אותם במיכלי ההשקיה העצמית שלנו ואחרי מס’ ימים זה כמו פלא שהתרחש. הצמח מקבל חיות וזקיפות קומה כאילו קיבל תרופה.

שתילים בגודל כוסית – כלומר שתילים קטנים קשה להם להיקלט מיד וזקוקים למעט סיוע של הרטבה ידנית בימים הראשונים. לעומת זאת החל מצמחים המגיעים בעציץ גודל 12, אין שום בעיה והעניין עובד יפה מאד.

אנחנו כל הזמן בתוך תהליך למידה מרתק מעין כמותו וברור לנו שעוד נגלה לא מעט הפתעות בהמשך. זה משמח ובעיקר נהדר להבין שגם בעולם מעט ישן ו’שמרני’ כמו גינון במיכלים, יש חדשנות ופיתוחים מרגשים.

 


כדים בהשקיה עצמית

תמונות שהגיעו מלקוחות שונים 

באתר החברה שלנו Balconies תמצאו, קטלוג ומידע נוסף.


הכדים והאדניות הללו הם פרי פיתוח חברת Crescent Garden האמריקאית והם מוגנים ב 4 פטנטים רשומים.

סרטוני הסבר ושימוש במוצר

אם בא לכם ללמוד עוד על המוצר, לראות הדגמות וכיו”ב תוכלו לצפות בסרטונים הבאים:

תגובה

Your email address will not be published.