חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

בחירת צמחים למרפסת

בחירת צמחים למרפסת

בחירת צמחים למרפסת – כיצד לבחור

הכותרת עשויה להטעות ואני מתנצל על כך, אין הכוונה ל רשימת צמחים המתאימים לגינה במרפסת (את הרשימה הזו תוכלו למצוא כאן), אלה לאילו קוים מנחים יש לשים לב כאשר מגיעים לשלב בחירת סוגי הצמחים ועם אילו נתונים קצרים וברורים עליכם להגיע למשתלה כדי שזו תוכל להנחות אתכם במדויק אילו צמחים עשויים להתאים לכם. אז ככה, יש שיטה פשוטה שעבורי עובדת כבר שנים כמעט בכל תחום בחיים. אני תמיד מתחיל ממה לא מתאים לי לעשות או מה לא יעבוד וכך הלאה. לאחר הסרת ה "לא" זה משאיר אותי בסוף עם רשימה מצומצמת של מה כן ומס' אפשרויות יחסית קטן מתוכו אצטרך לבחור. אמת היא שכמות הצמחים היא עצומה אבל בסופו של דבר אם תסירו את ה מה לא מתאים תקבלו רשימה שדי חוזרת על עצמה מחד ומאידך היא מספיק רחבה ועשירה כדי לבחור מתוכה מה יישתל אצלכם במרפסת.

רשימת כללים טרם בחירת צמחים למרפסת

אז הנה מס' כללים המנחים אותי כיצד לגשת לנושא זה ולשם כך בניתי תסריט להמחשה.

משפחת "ישראלי" עברה להתגורר בשכונת עיר – ימים בנתניה לפני כשנה וחצי ורק עכשיו התפנו (נשמע כמו חידה תרגיל בחשבון לכיתה ד') כלכלית ומנטלית לעסוק בעיצוב החלק החיצוני של הבית, זהו החלק שעד כה לא נהנו ממנו והפכו אותו למחסן מבלי לשים לב. המשפחה עברה לגור בדירת החלומות מבית קרקע שכור בהוד השרון וחשוב להם לשחזר את חוויית הגינה המראות והריחות אליהם התרגלו. שימו לב לתהליך ולכללים אותם הם חייבים להביא בחשבון לפני הריצה למשתלה הקרובה:

צמחים למרפסת

  1. מיקום גאוגרפי – משפחת "ישראלי" חולמת על עץ פרי נשיר כמו משמש למשל או עץ הדר אך המרפסת שלכם בקומה 4 קו ראשון לים? תחזרו לשולחן השרטוטים. אין זה סוד שצמחים תמיד יעדיפו את אזור הגידול הטבעי שלהם, זה מתחזק ומתחדד כאשר באים לשתול במרפסת או על גג בית.
  2. גובה – אין דין קומה ראשונה כדין קומה שמינית. אני מניח כאן לרגע את עניין החשיפה לרוחות שמשפיע לא אחת גם על צמחיה שלכאורה מתאימה בהיבט גאוגרפי אך עניין הרוח עשוי להוציא את הצמחים עליהם חלמתם מהמשוואה.
  3. תאורה – משפחת "ישראלי" זכתה במרפסת פונה לים עם נוף מדהים (מפנה לכיוון מערב כמובן) אך בנתה פרגולה להצללה כי בכוונתה לעשות שימוש תדיר במרפסת.
  4. תחזוקה – למשפחת ישראלי אין כל כוונה להיעזר בגנן משיקולים שונים אך יחד עם זאת המשפחה מודעת לעצמה כי היא גרועה בכל מה שקשור לתחזוקה שאינה קשורה לפנים הבית, הווה אומר שכנראה ידרשו כאן צמחים "חזקים" במיוחד אשר ידעו להסתגל לשינויים תדירים בהשקיה, טיפול וכיו"ב.
  5. יחס גודל צמח וגודל אדנית – לאור כל הנתונים החליטה המשפחה החביבה למקם רק 4 אדניות עגולות בגודל בינוני לטובת ניצול מקסימלי של חלל המרפסת ולכן על מנת  לקבל תחושת גינה מלאה החליטו ללכת על צמחיה בוגרת גבוהה וגדולה בעלת מערכת שורשים מפותחת כדי שכבר מיד עם השתילה המרפסת תיראה ותיקה. שיקול לא נכון ואסביר מדוע: מה לעשות, ככה זה בטבע צמחים צומחים ומהר וכך גם מערכות השורשים שלהם. אם בחרתם צמח שגודל העציץ עמו הוא מגיע מהמשתלה כמעט זהה לגודל האדנית שקניתם תוך זמן קצר יחסית הצמח יתנוון כי לשורשים אין יותר לאן להתפתח, לא תוכלו לשתול מעט פרחי סביב הגזע המרכזי מעומס שורשים ומכאן הדרך להחלפת הצמח היקר היא קצרה. והכי חשוב (טוב זו דעתי) אין כמו לצפות ולעקוב אחר התפתחות וקליטת הצמח, זה מחבר אתכם לנעשה בחוץ, לצמחיה וזה לא הופך את הגנה למשהו שנמצא אי שם בחוץ. ככלל אני מעדיף תמיד לבחור צמח שהוא קטן יותר ב 10ֵֵֵֵֵֵֵ% – 15% קטן מנפח האדנית. לכל אדנית יש נפח בליטרים, אם רכשתם אדנית בעלת נפח של 100 ליטרים, דאגו לרכוש צמח מרכזי אחד שנפח העציץ עמו הוא מגיע מהמשתלה אינו עולה על 10 ליטרים. זה די פשוט.
  6. גובה הצמח – כפי שאתם יכולים לראות בתמונה למעלה, כאן היה ברור שבעלי הבית אינם מעוניינים להסתיר מעצמם את הנוף כאשר הם ישובים בסלון ולכן נבחרה צמחיה שיאנה עולה על גובה 0.30 – 0.40 ס"מ זאת כמובן תוך התחשבות בעניין מעקה הזכוכית שמעלה את הטמפ' משמעותית.

כיצד לבחור צמחים למרפסת

הגיעו למשתלה עם כמה שיותר מידע

אז  כאשר אתם מגיעים למשתלה הגיעו תשובות מוכנות מראש ע"פ הרשימה הבאה:

וכמו תמיד, זכרו ליהנות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *