בחירת תערובת שתילה

0

בחירת תערובת שתילה

קיימים המון סוגים, במה לבחור?

האמת, צודקים! מדי כמה שנים נכנס למערכת הגינון מוצר ‘תערובת שתילה’ חדש ומשווקת כמתאימה ל גן ירק, סחלבים, עצי פרי ומה לא. בכל הכנות אלו מוצרים נפלאים שאכן נבדקו ונמצאו כמתאימים ביותר לצרכים ספציפיים כגון תערובות שתילה לירקות, עצי פרי ועוד… אגב על כך שאפו ענק לחברות היצרניות שמשקיעות בלי הרף להיטיב עם המוצר התוצר וכמובן הלקוח, אבל יחד עם זאת כאחד שדוגל בשמירת הדברים פשוטים עד כמה שניתן, הייתי מחלק את תחום תערובות השתילה לשניים.

תערובת שתילה – חלוקה שתעשה סדר ותקל על הבחירה

 

תערובת קלה – מדובר על תערובת שתילה קלילה במרקם החומרים אשר בתוכה ובעצם מאפשרת ניקוז מהיר יותר של מים. אגב תערובת שתילה קלה אינה קלה יותר בסחיבה מהרכב למרפסת, אלו המרכיבים שיוצרים את ההבדל.

תערובת כבדה – יפה, ניחשתם נכון. מדובר על תערובת שתילה שמאפשרת אחיזת מים גבוהה יותר מהתערובת הקלה.

אז אחרי שהחכמנו והוכשרנו כמהנדסי מים וקרקע, איזו תערובת קלה מתאימה לאדנית שלי?

תערובת שתילה

אדנית בנפח 8 ליטרים תזכה למילוי בתערובת קלה

 

הנה הנוסחה עליה אני סומך כבר שנים

 

על מרבית הכדים והאדניות מצוין הנפח בליטרים, אדנית 10 ליטר, 25 ליטר וכן הלאה. גישתי היא שאדניות וכדים עד נפח של 25-30 ליטר אבחר עבורן בתערובת שתילה קלה. לאדניות אשר גודלן עולה על 30 ליטר אבחר לעשות שימוש בתערובת כבדה. למה ככה? זוכרים את עניין ניקוז מים טוב = צמחים מאושרים?

גם כאן הסיבה זהה. אדניות וכדים בעלי נפח של עד 30 ליטר נחשבות לאדניות קטנות באופן יחסי אשר בהן יישתלו לרוב צמחים בעלי נפח שורשים מותאם לגודל האדנית. בתצורה שכזו אנו רוצים שהמים ישקו את הצמחים אך גם יעזבו את האדנית מהר כדי להימנע מריקבון ועיקוב או פגיעה בצימוח עקב רטיבות יתר.

באדניות הגדולות מ 30 ליטר ע”פ רוב נפח תערובת שתילה העוטף את הצמח הוא בעל שטח גדול יחסית וכדי לשמור את מרביתו לח עלינו לצמצם מעט את מהירות ניקוז המים ולכן נכון יהיה לבחור לעשות שימוש בתערובת כבדה.

אדניות בעלות נפח עד 30 ליטר תערובת קלה

אדניות בעלות נפח מ 30 ליטר תערובת כבדה

טיפים

  1. כל מה שצוין כאן מתייחס לאדניות וכדים הנמצאים בחוץ ולא בתוך הבית.
  2. במידה ועל גבי הכדים או האדניות לא מופיע הנפח, שאלו את המוכרים במשתלה.

לסיכום, תערובת השתילה היא המרכיב השני החשוב ביותר להצלחת הצמחייה, לפני תערובת השתילה מגיעות האדניות. על כך במדריך לבחירת אדניות. בשום אופן אל תנסו לחסוך ע”י הבאת חמרה מהגינה כי התעצלתם להגיע למשתלה או משהו בסגנון. שימוש באדמת חמרה ולא משנה איזה שם נתנו לה ומי המליץ לכם היא טעות איומה בעיקר משיקולי בריאות הצמח, אף פעם לא ניתן לדעת איזה ‘זבל’ מחלות ומזיקים אספתם אתכם הביתה.

בקישור הבא תוכלו למצוא מחשבון שיסיע לכם לחשב משקל התערובת והאדניות טרם העמסתם אותם לרכב ולמרפסת.

שלכם

אייל

תגובה

Your email address will not be published.