איך מתחילים?

0

איך תעשו זאת בעצמכם?

גינון במרפסות – בסיס

גינון במרפסות הוא עולם בפני עצמו. ברשותכם, אני אגע בכמה נק’ שחשוב להבין רגע לפני שאתם קופצים למשתלה לקנות אדניות ושתילים. מישהי (לקוחה) שאלה אותי פעם “למה כל הצמחים שאני שותלת במרפסת מתים אחרי זמן מה ולעומת זאת אצל השכנים תחתיי הכל פורח?” ובכן התשובה היא…

אותו בניין אותו כיוון אותם שעות שמש – תוצאות שונות. מדוע?

 

שבכל מרפסת מתקיים ‘מיקרו אקלים‘ והוא שונה מהמרפסת של השכנים תחתיכם או לצדכם. זאת כמובן מעבר לשלל תנאים כמו שעות שמש ישירה, צמחים המתאימים לכיוון מסויים, תערובת השתילה, נפח האדניות, גובה או מיקום גיאוגרפי כמו מרפסת מול הים או צורתן של האדניות והחומר ממנו הן עשויות.

על כל אלו כתבתי רבות ולחיצה על הקישור תעביר אתכם למאמר בנושא באם תרצו לחזור לכך לאחר מכן. ‘מיקרו אקלים’ לצורך העניין אומר שבהרבה מקרים במרפסת אחת למשל יש רוחות חזקות יותר מהצמודה לה? למה? ככה 🙂 אבל לעתים אפילו הבדלים קטנים יוצרים פער גדול בתוצאות המצופות.

 

אז מה עושים?

ראשית מבינים שאין צורך להשתגע ולמדוד עצמת רוחות, רמות לחות ורמות קרינה עם מכשירי מדידה :-). עצם ההבנה שבמרפסת תמיד קיים פוטנציאל לרוחות חזקות ושבחלקים הדרומיים והמערביים בקיץ, הקרינה היא החזקה ביותר גם בגלל שמש וגם בגלל ריצוף וקירות בהירים, היא הבנה בהחלט מספקת להתחיל ממנה.

אלו הם עוגנים בסיסיים מהם ניתן לצאת ולהבין כי נדרשת כאן היערכות בבחירת האדניות (רחבות ועמוקות כבסיס יציב לצמחיה) ונדרשים כאן צמחים שאינם גבוהים מדי (כלומר אולי שאינם עוברים כלל את המעקה) או שהם מוגנים ע”י קיר,עמוד, סוכך, לא משנה וצמחים עמידים כמובן. במיוחד אם אתם רק מתחילים, חשוב שתתמקדו בצמחיה חזקה ועמידה גינון הוא תמיד ניסוי וטעיה, על אחת וכמה במרפסות בגלל התנאים שציינתי.

הבסיס הוא להבין שבמרפסת יש רוחות וקרינה בעצמות גבוהות מהרגיל.

מה עוד?

צאו למשתלה עם רשימת מדוייקת מהבית. אני יודע שבא לכם להפציץ את כל המרפסת עם אדניות וצמחים כבר מהיום הראש אבל היי… תתחילו מ 3-4 אדניות במיקומים שונים ותראו מה עובד לכם? כאשר אדנית אחת היא בכלל “מעבדנית” הניסוי שלכם. מכאן לאט לאט, בכל פעם תרחיבו. אני אגב בכלל לא מדבר כרגע על תקציב ואם כבר נגענו בו אז בניה נכונה, הדרגתית ומדודה ללא ספק תחסוך לכם המון כסף בהמשך. מתחייב!

לסיכום:

חשוב להבין שגינון במרפסות הוא שונה בתכלית מגינון בקרקע

חשוב לזכור שכל אחד יכול ובקלות

חשוב לקנות חכם ולהגיע מוכנים למשתלה עם כמה שיותר נתונים

וליהנות 🙂 גינון במרפסות הוא כיף אדיר ולא דורש כלים וציוד מכאני כמו גינות קרקע.

שלכם

אייל

 

תגובה

Your email address will not be published.