חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

האם לגדל צמח בכלי עמו הגיע מהמשתלה?

האם לגדל צמח בכלי עמו הגיע מהמשתלה?

עציצים מפלסטיק

האם לגדל בהם צמחים?

סיימתם סבב רכש במשתלה והבאתם הביתה 3 צמחי תבלין בעציץ "גודל 12" (גודל עציץ פלסטיק שכיח) לצורך העניין, ואתם ממשיכים לטפח את צמחי התבלין באותו כלי. סביר מאד להניח שאחרי כמה ימים, או אולי אפילו שבועות, תגלו תוצאות פחות משמחות מצדו של הצמח. למה בעצם?

אז ככה, עציצי הפלסטיק בהם שתולים הצמחים במשתלה הם בסופו של דבר תחנת מעבר. תחנת מעבר מהמשתלה אל מיכל שתילה גדול יותר אצלכם בבית. כד, אדנית, עציץ גדול, לא משנה. אבל חשוב להבין שהכלים בהם נמצאים הצמחים במשתלות הם זמניים ומיד תגלו שזה בכלל לא קשור רק לגודל.


עציצים מפלסטיק מהסוג הזה,

פחות מתאימים להמשך גידול בבית.

למה בעצם?

סיבה ראשונה – אם תביטו על התמונה למעלה, תוכלו מיד לזהות שחורי הניקוז בתחתית העציץ הם גם מאד גדולים, וגם פרוסים בצפיפות גדולה על פני שטח מאד קטן.


ישנן עוד 2 סיבות

השנייה – קשורה לסיבה הראשונה. אם תשימו לב, תוכלו לראות שלרוב, גודל הצמח בעציץ במשתלה זהה כמעט לחלוטין לגודל העציץ עצמו. כלומר, אתם מאד תתקשו להשקות את הצמח עם משפך או בקבוק. נסו להשקות צמח שממלא את כל העציץ ומיד תבינו למה אני מתכוון.

השלישית – צמחים ב עציצים מפלסטיק מהסוג הזה ע"פ רוב נמצאים מאד קרוב למיצוי הפוטנציאל שלהם. כלומר, העציץ כבר די מלא בשורשים ורק ממתין שישלפו אותו אל מחוץ לעציץ המשתלה ויעבירו אותו לביתו החדש, אצלכם בכד, אדנית או לא משנה, העיקר שיהיה גדול ומתאים יותר ולא קטן עם עשרות חורי ניקוז גדולים ובצפיפות.


חשוב וכדאי להכיר

שיטת ההשקיה המקובלת במשתלות הגידול – משתלות הגידול משקות את הצמחים באמצעות שולחנות הצפה. מבלי לחפור לכם יותר מדי, לשיטת ההשקיה הזו  נדרשים (ניחשתם נכון) עציצים עם המון חורי ניקוז בתחתיתם,

מה יקרה אם תמשיכו לגדל צמח בעציץ הפלסטיק הקטן עמו הגיע מהמשתלה? די פשוט, המים ייצאו יותר מדי מהר החוצה גם בגלל ריבוי חורי הניקוז, וגם בגלל העובדה שמדובר בעציץ ממש קטנטן, ועל כך תוסיפו את העובדה ש האידוי מעציץ בגודל הזה מהיר במיוחד ומכאן הדרך לקיצור חייו של הצמח קצרה.


ומה עם 'עציצי משתלה' גדולים יותר?

שאלה מצוינת! בעקרון התשובה מבחינתי זהה, אבל יש יוצאים מהכלל. אם תיקחו למשל עציצים מפלסטיק עם צמחי פנים או צמחי בית, תוכלו לראות שאלו כבר מגיעים “עטופים” (שתולים) בתוך עציץ פלסטיק שהוא לפעמים מעט ‘מעוטר’ לשם היופי אבל בתחתיתו חור ניקוז אחד גדול – כלומר הוא מראש מיועד להירכש כעציץ לכל דבר ועניין ולא תחנת מעבר.

צמחי בית במקרה הנ”ל משווקים בחלק גדול מהמקרים כצמחים שיעברו מהמשתלה ישירות לסלון שלכם ואת אלו ניתן להמשיך לגדל בבית באותו עציץ.

בהצלחה,

אייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *