חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

האם מעקה זכוכית פוגע בצמחים במרפסת?

האם מעקה זכוכית פוגע בצמחים במרפסת?

האם מעקה זכוכית

עשוי לפגוע בצמחים במרפסת או בגינות גג?

שאלה מעניינת לכשעצמה וכשאני חושב על זה, היא לחלוטין מתבקשת. מרפסת או גג, קיץ ישראלי לוהט, קרינה גבוהה ושכבת זכוכית. ללא ספק מדובר באוסף נתונים כזה שמביא עמו שאלת ההשפעה של מעקה זכוכית על הצמחים שלנו חובבי הגינון במרפסות.

עם יד על הלב, אין לי כל הבנה בנושא זכוכיות אבל אני רק יכול להניח שמרביתן מכוסות או מכילות או משהו כזה של שכבת הגנה מפני קרינה.

בכל מאות המרפסות שאני מתכנן ומקים לאורך השנים הפעמים היחידות בהן נתקלתי בהשפעת הקרינה על הצמחים היו רק כאשר העלים שממש נגעו בזכוכית עצמה היו אלו שמעט נצרבו וגם אם זיכרוני לא מטעה אותי, היו אלו מקרים של זכוכית שקופה לחלוטין. במקרים של מעקה זכוכית מעט כהה לא זכור לי שנתקלתי בתופעות צריבה או פגיעה.

 

אז איזה מעקה זכוכית עדיף?

אני יוצא מנק' הנחה שאם הייתה זו תופעה נרחבת את ההשפעות שלה גם אתם וגם אני היינו רואים ומזהים מזמן וזאת טרם קרה. מעבר לכך, ישנם צמחים שבאופן טבעי עשויים להיפגע יותר וכאלו שפחות.

אם לנסות לתת מענה כולל אני חושב שמה שציינתי כאן למעלה מספק תשובה לכך שאין פגיעה משמעותית אם בכלל בצמחי מרפסת במרבית המקרים. מצד שני הפוטנציאל קיים ולכן אם נתקלים בתופעת כזו של צריבה ניתן לעשות את הפעולות הבאות:

  1. לגזום הענפים / עלים הקרובים למעקה זכוכית
  2. להרחיק האדניות או העציצים אם הם קרובים מידי
  3. לצפות את הזכוכית במידה והתופעה נרחבת למרות כל מה שכתבתי למעלה

בקישור הבא מצאתי דו"ח תקן למעקות מרפסות בישראל במכון התקנים הישראלי, בנוסף חיפשתי ברשת באופן נרחב ולא מצאתי איזכור לנושא קרינה או ההתחממות של חפצים או צמחים הנמצאים בצמוד למעקה זכוכית במרפסות/ גינות גג או  בכלל.

התקן בכל מקום בו חיפשתי מתייחס לחוזק / עמידות הזכוכית, ומה מחויב בחוק.

 

מסקנות?

לצורך  העניין בתמונה הבאה אתם יכולים לראות דוגמה ל 2 אדניות גדולות שמיקמתי צמוד למעקה זכוכית – המרחק בין האדנית למעקה הזכוכית השקופה הוא 6 ס"מ בלבד. המרחק בין הצמחים לזכוכית לעומת זאת הוא 0 🙂

הכיוון אליה פונה המרפסת הלוהטת הזו הוא דרום מערב. הקיץ חלף עבר ולכל אורכו ולהיטותו, לא ניכרו כל סימני צריבה על הצמחים.

מניח שהתשובה ברורה ועמה גם הדרכים למנוע או לצמצמם התופעה במידה והיא מתרחשת ובכל מקרה, תמיד שווה להתייעץ עם איש מעקות הזכוכית, למרות שלא בטוח אם יהיה לו מושג לגבי ההשפעה על הצמחים.

מעניין בקיצור!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *