חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

מעקה אבן

האם ניתן או בכלל כדאי להניח אדניות על מעקה אבן במרפסת?

האם ניתן או בכלל כדאי להניח אדניות על מעקה אבן במרפסת?

האם ניתן או בכלל כדאי

להניח אדניות על מעקה אבן במרפסת?

ישנן מרפסות להן מעקה אבן. מצד אחד הן מהוות הזדמנות נהדרת להניח עליהן אדניות ולהוריק את קו הנוף ומצד שני קיים הסיכון הטמון בכך, עצם ההנחה על המעקה.

מעקה אבן
התמונה הודות לשימרית אטד – חברת קבוצת מרפסות מעוררות השראה שלנו

מטרת המאמר מבחינתי היא להציג באור חיובי דווקא את הנושא, למרות וחרף האתגרים. הכל פתיר, הכל ישים אבל יש לייצר כמו תמיד תיאום ציפיות בסיסי בטרם בכלל ניגשים לנושא.

במידה ולאחר שהבנתם את המשמעויות לכאן ולכאן ובחרתם ללכת על זה ולהניח אדניות על מעקה אבן במרפסת, בסוף המאמר תמצאו הסבר והנחיות מפורטות באילו אדניות לעשות שימוש, באילו סוגי צמחים וכיצד לגרום לכך שדבר לעולם לא יזוז ממקומו כי בסוף, הבטיחות היא מעל כל שיקול.

 

אדניות על מעקה אבן

כן או לא?

נתחיל מה 'לא' כדי שנגמור עם זה ואז המעבר ל 'כן' יהיה נעים יותר 🙂

 1. בטיחות! – כלל לא משנה אם מדובר באדניות או פסלים, להניח דבר מה על מעקה אבן או מעקה בכלל זה לא הרעיון הכי חכם שיש בלשון המעטה.
 2. נוף – יש לכם גם קיר אבן אטום (שלא כמו מעקה זכוכית או סורגים) וגם נוף כי זו מרפסת. אתם בטוחים שהנחת אדנית + צמחים = גובה נוסף, זה משהו שמתאים לכם? הנוף יתכווץ עוד אז… שווה לחשוב על העניין.
 3. תחזוקה – אדמה, צמחים, עלים, מים, דשנים, הם הבסיס לחוויה מוצלחת. האם השכנים שלכם חולקים את אותה תשוקה? לאן ילכו עודפי מי ההשקיה? כשתרצו לחדש תכולה באדניות, הלכלוך ושאר ירקות לאן יפלו חוץ מלתוך המרפסת שלכם? יחסי שכנות טובים לפחות בעיניי הם בייסיק עוד לפני צמחים מחייכים.

 

 

נעבור אל ה 'כן'

כולל פירוט במה לעשות שימוש?

המסקנה פשוטה, אם צלחתם את החלק הראשון והוא שאין לכם בעיה עם העובדה שחלק מהנוף יתכווץ, או אז זמן לעבור להסרת החסמים הבאים.

 • בטיחות – חוזר לבסיס! לא משנה מה תרצו להניח על מעקה אבן או כל חומר אחר 🙂 תדאגו לאיש מקצוע (מסגר) שיגיע, יתכנן ויתקין "כלוב" לאדניות. אני לא חושב שיש בכלל מה לדון בכך, מיד תבינו גם למה יש חשיבות לכלוב עוד הרבה מעבר לעניין הבטיחות.
 • תחזוקה – על רוחב האדניות להיות קטן יותר ממידות הכלוב. אל תנסו ליצור 'כלוב' על מעקה אבן שמידותיו 'ילחצו' על האדניות שתרצו להכניס לתוכו. למה זה חשוב? זוכרים את עניין התחזוקה מהסעיף הקודם? יופי! צריך להקפיד על  מספיק חופש כדי לשלוף האדניות החוצה בקלות ולבצע את עבודות התחזוקה, ריקון תחתיות, שתילות, הכל מחוץ למעקה ובתוך המרפסת. זה נכון בטיחותית וזה נכון למערכת היחסים עם השכנים אם לפתע נפלה לכם כף שתילה או מזמרה למטה. שימו לב!
 • סוג אדניות – כמה שיותר כבדות. נכון, זה נוגד מעט את סעיף 2 של להוציא את האדניות החוצה לצרכי תחזוקה עתידיים, אבל הי , כובד = בטיחות! ככה פשוט.
 • מעוצב דמוי אבןאדניות מהסוג הבא הן האדניות הנכונות ביותר למתווה של להניח על מעקה אבן 

   

  סוג צמחיה – את הסעיף הזה אני אחלק לשניים. תקפידו על סוג צמחיה ש'אינו מלכלך' כן יש דבר כזה. ושוב אני חושב כאן על השכנים ולא עליכם. החלק השני הוא צמחיה חזקה ועמידה. כבר דנו בנושא זה בעבר. צמחים שנשתלים על מעקות נמצאים בנק' החשובה ביותר לרוחות ואידוי, גם בגלל המיקום וגם בגלל העובדה שאדניות מהסוג הזה לרוב בעלות נפח שתילה קטן. יותר נפח לאדמה = יותר צמיחה והפוך.

 • השקיה וניקוזים – מעקה אבן הוא אחד המעקות הנוחים ביותר לחיבור מערכת ניקוז מרכזית לעודפי המים. אני ממליץ בחום רב (לוהט) להתקין מערכת ניקוז מרכזית אם הלכתם על אדניות על מעקה אבן. מדוע? כל השקיה תפנה את עופי המים מתוך כל האדניות לנק' אחת בלבד במרפסת שלכם. לא טפטופים לשכנים, לא טחב תחת האדניות, לא תחתיות מלאות מים ללא צורך והפחתה משמעותית של סיבות לשלוף האדניות מתוך ה'כלוב' שלהן.

 

לסיכום

 • רק עם 'כלוב' שכלום לא ישתחרר – אגב על מעקה ה'כלוב' להיות גבוה יותר משפת האדניות!
 • אדניות כבדות משקל
 • צמחים עמידים ולא מלכלכים
 • כל זאת לאחר שבחנתם שהסתרת הנוף אינה מפריעה לכם

הקישור הבא מסביר כיצד להתקין מערכת ניקוז מרכזית במידה והלכתם על זה.

בהצלחה!

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *