חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

המרפסת של נועם עמנואל

המרפסת של נועם עמנואל

המרפסת של נועם עמנואל

 

קומה 7

 

שמש-מאיזו שעה עד איזו שעה בנק'? זריחה עד כמעט שקיעה/אחה"צ, לרוב המרפסת

 

כיוון מרפסת כללי? עיקרי- דרום ומזרח, אבל עם כניסת שמש גם ממערב

 

קבלו אותה ואת סיפורה

אז איך הכל התחיל? 

 

עברנו דירה מבית על הקרקע אל דירת גג. הגג גדול יחסית (110 מ"ר) והנוף ממול הוא פתוח ופראי (שמורת טבע ברובו). דירת גג הייתה פשרה במקום גינת קרקע.
המרפסת של נועם עמנואל
מצד שני, לא היה לנו מושג כיצד מגדלים צמחים בכלל, ובמיכלים בפרט. לכן, נעזרנו באייל,שבא וייעץבאופן ראשוני כיצד להתחיל, וכמובן, שיטוט באינטרנט ובפייס.
המרפסת של נועם עמנואל
המטרה הייתה יצירת תחושה של גינת קרקע, תוך שמירה על התצפית אל הנוף הפתוח, גולת הכותרת של הדירה. די מהר הבנו שמדובר באתגר.
תמותת צמחים, לעיתים מסיבית, שנבע מתקלות שונות ומשונות. אמנם, כל ההתחלות מאתגרות, אבל ההתמדה משתלמת.

שיקולים בבחירת הצמחים

שיקולים מרכזיים היו – שאיפה ליצירת "בוסתן", ולכן חיפשנו עצי פרי, בשילוב עם אלמנטים קישוטיים. שאיפה נוספת היא לתת מענה לקירות אפורים שתוחמים את המרפסת.

 

מהר מאוד הבנו שהאתגר הוא כפול – מצד אחד, "דרום-אדום": שמש קופחת, שפשוט שורפת רבים מהצמחים, ומיבשת אותם.
מצד שני, חורף הכולל משבי רוח עזים ביותר כתוצאה ממסדרון רוח במעמק בו ממוקם הבית. רוח זו למעשה מפרקת את העצים, פשוטו כמשמעו, שוברת ענפים, ומשאירה אותם עירומים מעלווה.

שמות הצמחים?

כיסוי הקיר האפור התבצע בעיקרו, בסופו של דבר (אחרי לא מעט כשלונות), ע"י 3 בוגנוילות (בשלושה צבעים). אליהם התווסף אלמון הודי, שתפס נפח גדול, ועוד. עצים: לימון (שני עצים), עץ זית (קשוח ביותר), תפוז, גויאבה תותית, תאנה, תפוח (ענה).

 

כולם בכלים של לפחות 100 ליטר. מבחינה קישוטית, צמחים עמידים ביותר לחום ולשמש – שיח אברהם (סגול), פורטולקה, שיח הלימון, ועוד קשוחים אחרים כמו גרניום לימוני. בנוסף, עוד 3 מיני בוגנויליות, מלכלכות וכיפיות.
מעבר לכך, הוקמה גינת ירק קטנה – רוזמרין, מרווה, אזוב, אורגנו, לואיזה, פטרוזילה, 2 מיני בצל (מהסופר) ועוד.

 

השקיה דישון ותערובת שתילה

בגדול, ויסלחו לי המדקדקים במצוות, משקה לפי תחושה. רואה את הצמח, האדמה (וכמה אני ממהר..), ומשקה בהתאם.
יוצא פעם ביומיים בקייץ, והרבה פחות בשאר העונות. לגבי דישון, מפנק בהרבה הומס, לעיתים גם דשן גרגירי, ובעונות האביב גם בדשן נוזלי בהשקיה.
חלק מהכדים הם בעלי דופן כפולה והשקייה "עצמית". הבניסיון אצלי שהם זקוקים לקצת פחות השלמות מיים, אבל עדיין זקוקים בהחלט. תערובת השתילה אצלי רגילה לחלוטין. מי שבא ברוך הבא.

 

אילו טיפים תוכל לתת לאחרים שרוצים גם כזה?

המון ניסוי וטעויות. עוקב אחרי הצמחים, ומנסה לחוש אותם, להיות קשוב, ולהגיב בהתאם. להתאים את הצמחים למקום (זה נשמע ברור מאליו), לא רק לכיוון הכללי אלא אפילו למיקום הספציפי – הסתרה ע"י אלמנט אחר, מיקום ביחס לרוח, מי שובר רוח טוב יותר ויכול להגן.
בחורף, חשוב לאתר "מקלטי רוח" ולהסיע איליו את מי שצריך הגנה. הפכתי לחזאי רוחות, ונעזר באפליקציות מתאימות, כדי לנייד צמחים לפי צורך. בכללי, לא חושש מהזזה תדירה של צמחים במרחב, הן בגלל צרכי הצמח, והן בגלל שאוהב לחדש את העיצוב.
משתמש בכל המרחב המיוחד כדי לייצר תחושת עומק במרפסת, וגם כדי להשיג יעילות מבחינת הצללה, הסתרת שכנים (קצת), נישות לצמחים ייחודיים, ועוד.
בגדול, נהנה מאוד, וכעת זו די גינה לעצלנים. מעט דישון, השקייה (כיף) וגיזום של אהבה. מכאן, רק קטיף פירות מהעצים.
לא לחשוש כלל מלכלוך על הרצפה. מבחינתי, זה חלק מהמרפסת והטבע, וחלק מהיופי והכיף. קצת עלים ופרחים יבשים הם תאורה הדרקת לתחושת הבוסתן. תהנו 🙂


ההתייחסות שלי לגינת המרפסת של נועם עמנואל

 

מה שאומר כאן מיד אולי יגרום להרמת גבה אבל המטרה מבחינתי היא בעיקר לפתוח מעט את הראש של כולנו.

אם תשימו לב תוכלו לראות שנועם מיקם מיכלי שתילה עם צמחים במרכז המרפסת. נכון לכאורה שאצלו ניתן לעשות זאת כי המרחב אצלו באמת גדול אבל…

רובנו באופן טבעי נצמדים לגינון במרפסת כאשר הוא ממוקם בהיקף שלה. לאורך המעקות, לאורך הקירות וכד'.. וכאן אני אחבר זאת למהלך שנועם עשה.

מיקום מיכלי שתילה שלא רק בהיקף המרפסת וסביבה, יוצר 'איזון' במראה ובתחושת הגן שמתקבלת כאשר מביטים או יושבים או מסתובבים במרפסת בה צמחיה מוקמה גם בחלקים אחרים שלה.

עכישו תאמרו, הי זו לא חכמה לנועם שטח מרפסת ענק. זה נכון אבל מי אמר שמיכל שתילה + צמח שתול בו חייבים להיות בגודל ענק כדי ליצור את אותה תחושת 'איזון'?

ומה עם למקם עציץ קטן עם צמח מרשים בלב המרפסת? ליצור מעין נגיעה קלה. רוצה לומר כך. כדי לקבל תחושת 'איזון' עליה אני מדבר, אין צורך בלמקם עץ פרי גדול בתוך כד במרכז המרפסת.

כד קטן פרחוני כזה שניתן אפילו בקלות להזיז מצד לצד או מנק' לנק' בכל פעם שבא לכם ובקלות עושים הבדל עצום במראה ובתחושה.

מקווה שמעט פתחתי את הראש לנושא

בהצלחה ותודה לך נועם יקר. יצרת כאן ממש גן על הגג.

כל הכבוד!אם בא לכם לשתף בסיפור המרפסת שלכם,

לקבל במה להשוויץ בה (כאן באתר ולשתף עם העולם)

כולל פידבק קצר ממני,

כנסו לקישור הבא, השאירו פרטים ואשמח לעדכן אתכם כאשר המאמר והפידבק יהיו מוכנים.

רק בקשה אחת לי אליכם.

אני בוחר להעלות לכאן סיפורי מרפסות מושקעים. תפרטו, תשקיעו, תזכור שככל שיש יותר פרטים כך קל עבורי יותר להתייחס.

תפקיד המאמרים הללו הוא לעורר השראה באחרים שיסתכלו ויאמרו לעצמם "וואו גם אני רוצה כזה". כדי שזה יקרה, ספרו להם ולעולם איך עשיתם זאת.

הנה שוב הקישור לסיפור המרפסת שלכם

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *