הסוד להצלחת גינון באדניות

0

 

כלל אחד בסיסי להצלחת הגינה במרפסת

ובכלל בגינון – טמון ביכולת ניקוז המים. בין אם אשתול בפחית, מריצה או אפזר המון דשן, בסוף ליכולת ניקוז המים תהיה ההשפעה הטובה ביותר על בריאות ומראה הצמחים. אפשר לדבר שעות על צורה גודל עלות צבע והחומר ממנו עשויה האדנית או הכד שהבאתם זה עתה מאיטליה אבל אם אין לאדנית דרך לנקז את המים החוצה? לא משנה כמה צמחים תחליפו ולאיזה מומחה עולמי תפנו… הצימוח לא יצליח ולכן חשוב מאד להקפיד על שני דברים פשוטים ביותר.

הדבר הראשון הוא להקפיד על כך שבתחתית האדנית ישנו חור. לרוב עדיף שיהיה חור בתחתית ואם אין כזה בקשו מהמשתלה ממנה רכשתם שתיצור עבורכם חור (קידוח קל). קיים הבדל משמעותי בין מיקום החור בתחתית לבין מיקומו קורב לתחתית אך בדופן האדנית, אגע בזאת עוד מעט. הדבר השני עליו אני מציע להקפיד הוא ליצור מעין שכבת ניקוז אותה יש ליצור בתחתית האדנית, כד או עציץ וכלל לא משנה מה גודלו ומאיזה חומר הוא עשוי.

הסוד טמון בתחתית

לתפיסתי חלקה התחתון של האדנית הוא חלק מהסוד להצלחה!  כאשר יוצקים לתוך תכולת האדנית רק תערובת שתילה עם הזמן התערובת מעט נדחסת בחלקה התחתון של האדנית ושורשי הצמחים עשויים לסתום את פתחי הניקוז עם הזמן, בוודאי באדניות ומכלים קטנים. בפועל אני רוצה ‘לשחרר’ מים כמה שיותר מהר החוצה ופחות לאגור אותם בתחתית מאידך לשמר רמת לחות.

שימוש בטוף עקב תכונותיו משמש אותי 3 פעמים

פעם ראשונה ע”י הרחקת תערובת השתילה מתחתית האדנית ומחורי הניקוז

פעם שנייה ע”י כך שבאופן טבעי מבנה של אבנים והמרווחים הגדולים ביניהם ביחס לאדמה למשל, מוליכים מים הרבה יותר מהר

פעם שלישית ע”י כך שגם לאחר יציאת המים הטוף שומר רמת לחות בתחתית האדנית

כך הרווחנו הכל מהכל.

בקיצור לאחר שבחרתם אדנית עם חור בתחתית אני מציע לכסות את תחתית האדנית בשכבת טוף אחידה ובגובה של 1 – 2 ס”מ, אין צורך ביותר מכך.

ישנן דעות חלוקות על עניין סיוע הטוף כשכבת ניקוז התחתית האדניות ואני מודע להן. לי שיטה זו מסייעת כבר למעלה משני עשורים ומעולם לא הוכיחה אותי אחרת.

חומרים מומלצים עבור שכבת הניקוז הם טוף גס או טוף דק (תמצאו בכל משתלה ובזול) ניתן לעשות גם שימוש בחלוקי נחל קטנים אבל דאגו שהם שטופים מסיד וגיר. שברי חרס גם ניתן לקנות במשתלות ואם יש לכם כד חרס ישן לא שימוש בית תוכלו לשבור חלקים ממנו לחתיכות קטנות עם פטיש ולפזר כשכבת ניקוז. בשום מקרה לא לעשות שימוש בחצץ.

שימו לב לתרשים > חתך צד כיצד נראית הכנה של האדנית לקראת שתילה,

גינון – הבסיס להצלחה

כך זה אמור להיראות

חור בתחתית או חור בדופן? מרבית האדניות והכדים בעולם מגיעים או ללא חור ניקוז כלל או חור ניקוז בתחתית. אדניות ללא חור ניקוז כלל מיועדות או לצמחיה הדרופונית, שם אין צורך בניקוז המים, או לאפשר ללקוח לעשות חור ניקוז במקום ובקוטר שמתאים לו.

ע”פ רוב חור ניקוז בדופן האדנית וקרוב לתחתית יבוצע ע”פ דרישת הלקוח או הגנן מאחר וזו הדרך היחידה לחבר את האדניות למערכת ניקוז מרכזית אשר מובילה מים מתוך האדנית אל מערכת ניקוז מים מרכזית הנמצאת לרוב ברצפת המרפסת. מנגנון נפוץ ומקובל במיוחד בישראל.

התמונה הבאה מראה את שכבת הניקוז המכסה את תחתית האדנית באופן שווה, גובה 3 ס”מ (כאן בחרתי לעשות שימוש בטוף דק) כמובן שוידאתי כי ישנם חורים לניקוז המים בתחתית טרם כיסיתי בטוף דק וכל מה שנותר לעשות זה למלא בתערובת שתילה, לשתול ולהשקות. איך משקים נכון? את הכל תמצאו כאן.

גינון הוא בעיקר ניסוי וטעיה, אבל אם שומרים על בסיס נכון ועקבי, תקופת הנסיון מתקצרת.

בהצלחה ולחצו שיתוף כאן למטה – אל תשאירו את הידע רק אצלכם 🙂

תגובה

Your email address will not be published.