חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

איך ליצור הסתרה במרפסת, תהליך חשיבה וביצוע

איך ליצור הסתרה במרפסת, תהליך חשיבה וביצוע

איך יוצרים הסתרה במרפסת?

כבר כתבתי כמה מאמרים בנושא אך הפעם אני בוחר לכתוב את תהליך החשיבה, השיקולים ומה חשוב להביא בחשבון כשעולה הצורך (לרוב זה הרצון דרך אגב) ליצור הסתרה במרפסת.

 

איזה מטפס יתאים להסתרה?

הנחתי כאן בכוונה את הכותרת הזו כי היא משקפת מעידה קלה אך נפוצה של רובנו 🙂 כמעט בכל המקרים בהם דנים איתי על הסתרה במרפסת, המשפט הראשון שנזרק לחלל המרפסת הוא "אני רוצה לשים כאן מטפס".

שזה בפועל לבוא עם הפתרון עוד לפני שבכלל בדקנו אם מטפס זה אכן הפתרון. רוצה לומר כך, לפני שבאים עם הפתרון, בואו נגדיר את הצורך.

כלומר לפני ה "איך"? בואו נגדיר את ה "מה"? מה הצורך? זה הבסיס ורק אחר כך נדון ב איך עושים זאת. סבבה? סבבה, אוהב שאני עונה לעצמי.

 

ממשיכים?

מעולה 🙂 הסתרה במרפסת יכולה לבוא ב 3 תצורות שונות.

 1. בעזרת צמחיה
 2. בעזרת דומם
 3. בעזרת שילוב בין השניים

בואו ניקח את דוגמה מס' 1 האהובה והרצויה על רובנו, דהיינו בעזרת הצומח. מכאן אני גולש לשימוש בתמונות לטובת ההמחשה.


הפסקת "מרפסות" – בשלב הזה כל עניין תנאי התאורה כלל אינו רלוונטי. אגע בו בהמשך כמובן, אבל זכרו שהמאמר הזה עניינו תהליך החשיבה.


בואו ניקח לדוגמה את המרפסת הבאה >>

בעליה מעוניינים ליצור הסתרה לאורך המעקה הנמצא מול הסלון (מכוסה בטפט מאויר). ההסתרה הנדרשת היא מפני הבניינים הנמצאים מימין ואלו שייבנו בעתיד בצד זה מעבר למעקה.

קרדיט – תודה לאליזבט חברת קבוצת מרפסות מעוררות השראה בישראל על התמונה.

 

שלב א' בתהליך

גובה ההסתרה

זוכרים את המטפס? 🙂 מתחילת המאמר? אז מה אם בא לכם כאן מטפס. על מה יטפס? מה יחזיק אותו יציב ולא עף ברוח? מה ימנע נשירת עלים שלו לשכנים? מה ימנע ממנו להיראות "רע" בחורף מול הסלון?!

שנתקדם? יופי.

השלב הזה בתהליך הוא הבנה והגדרה, איזה גובה אתם רוצים לכסות מעל גובה המעקה? תרשמו את הפרט הזה אם אתם כרגע בתהליך הזה.

1 מ'? 2 מ'? תגדירו כבר מראש מהו קו הגובה אליו אתם שואפים להגיע מעל מעקה המרפסת. למה ככה? כי הגדרת גובה ההסתרה תשפיע באופן ישיר על בחירת מיכלי השתילה 

צמחים כדי להגיע לגובה וגם ליצור נפח (זו ההסתרה אליה אתם משוועים) זקוקים לעומק ונפח במיכל השתילה כדי לאפשר זאת לצמח, וכדי להיות מספיק יציבים לתמוך בחלום ההסתרה הצמחי.

 

שלב ב' בתהליך

רוחב ההסתרה

ע"פ רוב האוטומט שלנו יאמר, בואו נסתיר לכל אורך המעקה שממול. אני רוצה לעצור כאן לרגע ולתת תמונה רחבה על המרפסת הזו כדי שתוכלו להבין למה רוחב ההסתרה חשוב בשלב הזה.

המרפסת הזו בפועל מוקפת דפנות. קיר מימין, חלון הזכוכית שמפריד בינה לבין הסלון ופרגולה מעל. כלומר, נותרו לכם 2 פאות פתוחות לאור, אוויר ושאר מעופפים 🙂

על זה תוסיפו את הפאה מול הסלון אותה אתם רוצים / שוקלים לסגור עם צמחיה להסתרה. מממ…. שווה לחשוב על זה שוב.

במציאות נראה שאין כל בעיה ליצור הסתרה חלקית. מדוע?

 1. כדי להימנע מסגירה מלאה של פאה נוספת במרפסת.
 2. כדי להימנע מתחושת "מחנק" בהמשך, תזכרו צמחים צומחים וממלאים אז…

הנחתי שני קוים. הירוק מסמן את גובה ההסתרה מעל המעקה ובנוסף את רוחב ההסתרה. הכתום תפקידו לשרטט עבורנו את האפשרות שאין הכרח להגיע לגובה זהה לכל אורך המעקה הזה.

בפועל הנחתי כעת את הבסיס לתכנון אופי הצמחייה ומבנה הצימוח העתידי.

 

שלב ג' בתהליך

בחירת מידות מיכלי השתילה

אחרי שהגדרנו גובה ורחב הסתרה, ברור מה הצורך בהיבט של קיבולת מיכלי השתילה. באופן עקרוני נאמר שהמינימום הנדרש כאן כדי לשמור על כללי הנוף העתידי, יהיו אלו מיכלי שתילה במידות המינימליות הבאות:

 • עומק מינימלי – 50 ס"מ
 • רוחב אדנית או קוטר מיכל עגול (כבר נגיע גם לזה…) מינימלי – 50 ס"מ

מה שמעביר אותנו לשלב ד'

 

שלב ד' בתהליך

בחירת מבנה מיכל השתילה

ישנן שתי אפשרויות במקרה הנוכחי, האחת – תיבות מלבניות לאורך הקטע אותו הגדרנו כ רוחב ההסתרה, השנייה – מיכלים עגול (כדים).

בואו לרגע נניח לטעמכם האישי ואציג נק' להתייחסות.

אם אני לוקח בחשבון את כלל המרפסת, הגודל, הסגירה סביב, צמצום המפתחים וכיו"ב, אני הייתי נוטה ללכת על מיכלי שתילה בעלי מבנה עגול.

מדוע?

זוכרים שציינתי את תחושת ה"מחנק" בתחילת המאמר?! אם אניח 2 או 3 תיבות מלבניות לכל אורך המעקה ממול בפועל אקטין את שטח המרפסת הקטנה ממילא, וכשאלו יתמלאו בצמחיה גבוהה ובעלת נפח, תחושת המחנק תגבר.

בנוסף, יש את הפן העיצובי 🙂 כמובן. פחות מתאים לי באופן אישי ליצור תחושה ומראה של 'גדר חיה'. אבל כאן זה לחלוטין עניין של טעם אישי כאמור.

שימוש במיכלי שתילה בעלי מבנה עגול (כדים) ישפיעו או ינטרלו את תחושת המחנק, ישאירו בפועל מקום במרפסת ובתחושה ואולי הכי חשוב,

ניתן להזיז אותם בכל רגע נתון ולשנות ולהזיז בהתאם לתהליך שעוברים עם מרפסות בכלל וכמובן, קל יותר "לנקות" מאחוריהם 🙂

נקודה אחרונה בנושא – למרבית המרפסות קווים וחיתוכים ישרים. השימוש במיכלים עגולים "שובר" ומרכך מעט את אותם קווים ומקנה למרפסת תחושה מעט יותר נינוחה.

 

שלב ד' בתהליך

בחירת צמחיה

הבטחתי, כמו שאני תמיד חוזר וחופר וחופר וחוזר. צמחים? הם הדבר האחרון שצריך לעניין אתכם. לא מתחילים גינת מרפסת עם צמחים, מתחילים עם הגדרת צורך, בדיקה של ה "מה"? ולסוף משאירים את ה"איך"?

עונג שהגעתם עד כאן באמת.

ברשותכם אני נשאר עם הבחירה שלי לעשות שימוש בכדים ולא באדניות. אם אני עושה שימוש בכדים, ארצה לשתול בהם עצים ירוקי עד.

אגב תניחו רגע ל "באיזה עץ היית בוחר"? אנחנו עוד לא שם…. הייתי בוחר בעץ מהשיקולים הבאים:

 • נוף עילי (עליון) רחב וצפוף – הסתרה במרפסת זוכרים? לשם כך התכנסנו.
 • גזע תחתון חשוף – מאפשר לראות את רקע הטפט על המעקה ומצמצם עוד את תחושה המחנק
 • שתילת פורחים סביב הגזע – תמיד משמח שיש מקום לפורחים בוודאי במיכלים בעלי נפח

 

שלב ה' בתהליך

מיקום המיכלים

טוב זה פשוט 🙂 האחד צמוד לקיר הימני, השני צמוד לקו גבול גזרה שמאלי, אותו סימנו בהתחלה כקצה רוחב אזור ההסתרה והכד השלישי במרכז.

אז מה היה לנו?

 • הגדרת צורך
 • הגדרת גובה הסתרה במרפסת
 • הגדרת רוחב ההסתרה
 • הגדרת המיכלים בהם ישתלו הצמחים
 • הגדרת משפחות הצמחים (עצים ירוקי עד ופורחים)

הערה – כמובן שכל אחד ישתול מה שעולה על דעתו, שיח, עץ מה שבא לכם. מה שחשוב כאן הוא הבנת תהליך החשיבה והדרך לגשת לעניין ההסתרות ובכלל.

תמיד תמיד להגדיר צרכים קודם כל. סוגי צמחים? אולי אולי בסוף 🙂


דגשים לסיום החפירה

בחרו מיכלים עגולים רחבים ולא צרים וגבוהים

הקפידו לקשור את העץ למעקה (לא את הכד)


רגע! אכלת תרא'ס

אני בכל זאת רוצה מטפס להסתרה! רגע, לא לכעוס 🙂 רשמתי הכל כאן…אבל שימו לב, כדי לעשות שימוש בצמח מטפס לטובת הסתרה ובכלל, יש להניח לו תשתית. הנה מה שרוב האנשים החולמים על מטפסים מפספסים תחתי המאמר הבא תעביר אתכם לבחירת מטפסים.

 

שאלות לסיכום 

אילו צמחים יתאימו להסתרה במרפסת?

עוד לפני רשימת צמחים להסתרה במרפסת, חשוב לזכור שישנן כמה דרכים לייצר הסתרה. זה יכול להיות משהו דומם כמו שבכה מעץ או מחיצה אטומה וזה יכול להיות פתרון משולב כמו, צמחיה ושבכה מעץ למשל… כאשר מבקשים ליצור הסתרה במיוחד במרפסות, יש לקחת בחשבון את עניין הרוחות והעיצוב. לא תמיד הבחירה בצמחיה בלבד כמנגנון הסתרה היא הבחירה הנכונה. אגב רשימת צמחים להסתרה ממתינה בתוך המאמר.

האם צמחים מטפסים הם פתרון מתאים ליצירת הסתרה במרפסת?

ככלל התשובה היא שכן. יחד עם זאת יש לבחון במציאות האם זה הדבר הנכון לעשות. מטפס זקוק לתשתית לטפס עליה כדי לממש ייעודו וייעוד מטרתכם היא ההסתרה. בנוסף, לאחר שזה מטפס על התשתית היציבה שהכנתם עבורו, האם סוג המטפס שבחתרם יידע לעמוד בתנאי מזג האוויר (רוחות למשל) אצלכם במרפסת ובנקודה בה בחרתם למקם אותו? יש לבחון זאת בטרם מחליטים.

מה עוד לקחת בחשבון כשמעוניינים ליצור הסתרה במרפסת?

אם בוחרים ללכת על פתרון הסתרה מבוסס צמחיה כמו שיחים או עצים למשל, יש להביא בחשבון שעם הזמן אלו מקבלים נפח ובפועל 'מקטינים' את השטח במרפסת ויוצרים תחושת 'מחנק' במיוחד במרפסות קטנות. לסיכומו של עניין כאשר ניגשים למצוא פתרונות להסתרה במרפסות, חשוב להביא בחשבון את כל הנק' שצויינו.

שלכם

אייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *