fbpx

מחפשים לקנות במחירים שפויים או הוגנים?

1

משמעותו של המחיר ה’שפוי’

ומחירם של צמחים בזול

את הפוסט הבא אני מתכנן לכתוב כבר זמן רב. הוא נוגע במה שכולנו כולל אני מחפשים תמיד, לשלם פחות ולקבל יותר ואין בזה כל פסול. העולם מונע כולו מסחר וכולם כולל כולם חייבים להרגיש שהרוויחו, אחרת אין פעילות על כל המשתמע מכך. אני גם מסכים ומקבל כי תחום הגינון אינו תחביב זול כלל ועיקר וארצה לחלק את המאמר הבא לשלשה חלקים.

חלק א’ – מחירים הוגנים ושפויים

לקוחות – למה אתם מתכוונים?

אחת השאלות בהן אני נפגש באופן פרטי וגם בקבוצות הגינון השונות היא היכן ניתן למצוא כך וכך בזול? במחיר “שפוי”? “הוגן”? ברור לי שהשואלים התכוונו לשאול איפה ניתן למצוא משהו בזול? אבל לרגע עצרו ונסו לענות על השאלה הבאה, כמה עולים זוג מכנסיים ליתום? בדיוק, אז ככה זה נראה מהצד.

לעומת זאת, אם היינו שואלים משהו בסגנון, ‘מצאתי שק תערובת גן בנפח של 50 ליטרים ובעלות של XX שקלים, האם זה סביר? ואם זה לא סביר היכן ניתן למצוא את הכמות הזו במחיר זול יותר‘? כאשר שאלה מוצגת כך זה עוד איך שהוא מתקבל על הדעת. הרי לאחד מחיר איקס זה ‘שפוי’ ולאחר מחיר איקס זה כבר אישפוז. מבטיח, אם תהיו מדויקים, תקבלו גם מענה מדוייק. זה נכון אגב לשאלות כמו ‘איזה צמח מתאים לגג שלי?’ אבל זה לפוסט אחר.

חלק ב’ – מישהו מכיר גנן שיטפל לי בגינה במחיר ‘שפוי’?

גננים – אני יוצא להגנתכם

המשך ישיר לפיסקה הקודמת רק שהפעם יש כאן עוול עצום לגננים בעלי המקצוע. יש אלף סיבות למה זה כך ולא אכנס להן כרגע אבל עם עובדה אחת לא ניתן להתווכח, אינני מכיר עוד מקצוע שדורש כל כך הרבה ידע בכל כך הרבה תחומים. מבוטניקה דרך מערכות השקיה וניקוז, הכרת הצומח, מזיקים, אגרונומיה, תפעול ציוד מכאני, הנדסת מים וקרקע, ועוד עוד.. אבל דורשים ממנו לקבל מה שיותר תמורת כמה שפחות.

את הדיון על רמות הגננים השונות אני גם משאיר לפוסט אחר, זו לא הנקודה. הנקודה היא שאיך ייתכן שלקוח דורש, שלא לומר תובע לקבל מענה כה רחב בכל כך הרבה נושאים בתמורה לתשלום ‘שפוי’? (בואו נקרא לילד בשמו, במחיר זול ולא הגיוני) בכל הכנות, זה לא שפוי ובעיקר לא הוגן.

 

הערך הנתפס – איך ייתכן ששרברב (חלילה וחס מבלי לפגוע באף מקצוע) שמתקן צינור בשעתיים עבודה עם מפתח צינורות יידרוש וייקבל 1200 ש”ח ולעומתו הגנן עבור אותן שעתיים בהפעלת כל הידע הציוד פלוס עוזר בתשלום יתמקחו עמו על 550 ש”ח? בערך, אל תתפסו אותי בקטנות. ובנוסף לאחר שזה עוזב את הגינה לקטר ‘איזה גנן בעל מקצוע גרוע הוא’. על סמך מה? על ששכח לנקות עלים מהפינה? ומי ניקה אחרי השרברב את חציבות הבטון? ברור שאתם. גינון הוא מקצוע עמוק, נרחב ואין סופי, כבדו אותו ואת נותני השירות.

חלק ג’ – גינון אינו תחביב זול

ועדיין כל אחד יכול לעשות זאת

יש את אלו שהתקציב אינו מהווה עניין עבורם ויש את אלו שבהחלט כן. לשתי הקבוצות אני רוצה לומר כך, כאשר מתחילים תחביב מסוים בכל תחום מה שייקבע את גודל התקציב המופנה לטובת התחביב הוא המינונים. אין זה משנה לאיזו קבוצה אתה משויך בסופו של יום דבר לא יקרה אם הגינה שלכם תיבנה לאט לאט, בסבלנות, לאורך שנים ובכל פעם תוסיפו צמח, זרע, אדנית נוספים.

גינון הוא למידה בלתי פוסקת שאת נפלאותיה לעולם לא מפסיקים לגלות – צעד צעד ובעיקר תהנו.

המסר הוא פשוט, תצמחו עם הגינה. גם אם כיסיכם מלאים ובא לכם כאן ועכשיו לעטוף את המרפסת בעשרות אדניות ענק עם צמחים בני 10 שנים כדי שיום למחרת המראה יהי כאילו הגינה כאן מאז ומעולם, תרגיעו 🙂 קחו נשימה רגע, תורידו דופק ובעיקר תבינו שניתן לעשות זאת שלב שלב.

לסיכום:

שאלו שאלות נכון

כבדו את מקצוע הגינון

בנו את הגינה שלב שלב ובסבלנות

אייל

מוזמנים להגיב
  1. חזי says

    אתר פצצה!

תגובה

Your email address will not be published.