חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

טיפול סתיו במרפסת

סתיו במרפסת

האם נדרשות הכנות מיוחדות?

הכנה ראשונית, בואו נתחיל מזה שאתם מבקשים סליחה מהגינה על קיץ חם! מה חם? גיהינום, אבל לא רק. הגיע הזמן לבקש סליחה על עודפי מים, על עודפי דישון והפוך, על זה ששכחתם להשקות, ושכחתם לדשן. תלוי מי אתם?!

גנן חובב – סלח לי צמח יקר על שלא פרחת העונה כי השקתי אותך יותר מדי… צמח – אני אחשוב על זה ואתן לך תשובה בסוף הפוסט.

בכל מקרה בקשו סליחה תוך תקווה שהשנה הצמחים יסלחו לכם. איך תדעו אם בקשת הסליחה שלכם עבדה? די בקלות, הכל ייראה השנה הרבה יותר טוב, יותר בריא ויותר עשיר אם תעקבו אחרי ההנחיות להכנות הבאות.

סתיו במרפסת

שלב ראשון – השקיה

פחות שעות אור ביממה, פחות חם לסירוגין, רוחות נעימות יותר ובקיצור: אתם רשאים להוריד כמויות ולרווח בין השקיה להשקיה.

ממוחשב

אם השקתם עד היום פעמיים ביום 15 דק' (רק דוגמה) אתם יכולים להוריד לפעמיים ביום 10 דק'. כלומר בשליש. רק תזכרו לעקוב ולראות שהשליש עובד לכם. אגב יש ימים חמים זה ברור, אך אלו כעת באים והולכים לסירוגין, כעת יש פחות ימים לוהטים רצופים ארוכים.

ידני 

המדד לא השתנה, פשוט תשקו עד שתראו מים יוצאים מתחתית האדנית / כד ועצרו השקיה. אם השקתם למשל פעם ביום? נסו לראות אם ניתן כבר לדלג ולהשקות כל יומיים. תזכרו שהמדד האמיתי הוא לנעוץ אצבע במצע השתילה ולהרגיש. לח? דלגו יום. ייבש? תשקו.

מכאן אתם רק תלכו ותרדו, אחת לשבועיים בערך תבדקו את עצמכם שוב, בכל בדקיה תורידו שליש כמות, כמובן רק עם מעקב ובדיקה.

סיכום סעיף השקיה

  • לצמצם כמויות בשליש
  • לרווח בין מחזורי השקיה

אגב אם בא לכם להעמיק בכל נושא בדיקות השקיה והכנות מעמיקות יותר? הפוסט הבא יעביר אתכם צעד צעד בעולם ההשקיה וכיצד לעשות "טסט" במערכת בקלות.

 

סתיו במרפסת

שלב שני – גיזום

טוב תראו, להנחות אתכם איך לגזום זה מורכב מצד אחד, כי לכל צמח עץ או שיח צורת גיזום ומועדי גיזום שונים. יחד עם זאת אין לי ספק שאת ההנחיות הבאות תוכלו לבצע בקלילות,

תעברו על כל שיח, עץ, מטפס, צמח רב -שנתי וכו'.. וחפשו ענפים ייבשים. זיהיתם כאלו? תחתכו אותם קרוב לנקודה ממנה הם יוצאים. בלי להסס, בלי לחשוש, אתם רק עושים טוב לצמח.

הקו הכתום מסמן את גובה הסרת הענפים. כלומר תחתיו. את הענפים יש לגזום הכי קרוב שניתן לגזע השיח/עץ. תודה לAvi Sabzero על התמונה.

גיזום המשך – שיחים או עצים שהענפים שלהם מכסים את חלקה התחתון של האדנית, או הכד כמו בתמונה למשל, גזמו אם הענפים קרוב לגזע, ובגובה של 10 עד 15 ס"מ מעל שפת האדנית / כד.

מדוע? כדי להכניס אוויר ואור לחלק שהתכסה. טוב לצמח וטוב למצע השתילה.

טיפ: כלל לא משנה מה תחליטו לגזום, אל תגזמו יותר מ שליש מנפח השיח/עץ/צמח/מטפס. חשוב לשמור על כלל האצבע הזה. הוא מאפשר לגזום ללא חשש מפגיעה. את הגיזומים כך או כך תבצעו מעכשיו עד אמצע – סוף אוקטובר לכל המאוחר.

גיזומי חורף הם אופרה אחרת ומיועדת בעיקר לצמחים נשירים. נגיע גם לזה 🙂

 

סתיו במרפסת – שלב שלישי

דישון ומצע שתילה

בחלק זה של הפוסט אני קצת אערבב אתכם ויחד אתכם : – ) למה הכוונה? מצע השתילה שלכם עבר קיץ לא קל, דשנים, מליחות, שורשים חדשים, בקיצור חגיגה.

מה כדאי לעשות? אם אתם יכולים להפשיל שרוולים, ולהתחיל לערבב עם הידיים/כף שתילה מקומות בהן מצע או תערובת השתילה חשופה זה יהיה נהדר.

במיוחד במקומום בהם אין צמחים שמפריעים, זה כמו לקלטר או לתחח אדמה בגינה רגילה על הקרקע. הפעולה הזו תאוורר יופי יופי את השכבה העליונה של מצע השתילה ותכניס אוויר והתחדשות למערכות השורשים.

אגב אם יש לכם טיפה מקום? אתם תמיד יכולים לאחר הקילטור להוסיף דשן בשחרור איטי, מעט מצע שתילה חדש ולהשקות כמובן כדי שמצע השתילה החדש יישקע ו"ייתחבר" עם המצע הקיים, וכדי שהדשן בשחרור איטי יתחיל לעבוד. כמה לדשן? רק ע"פ הוראות היצרן על האריזה שרכשתם.

 

טוב עשינו הכל, אבל מה שותלים?

או, שאלה מצויינת! אז ככה. אני חושב שהכי חשוב להתחיל מהעובדה שעד סוף חודש נובמבר, אתם יכלים לשתול הכלללל. גם לאחר מכן ניתן לשתול כמובן, אך יהיו אלו מן הסתם רק צמחים מתאמים לעונה ולתנאים.

אפשר את זה קצת יותר פרקטי?

טוב נו… אם אתם לוחצים? אז ככה, פקעות כמו: כלנית, נרקיס, וכרכום (יש עוד כמובן) אבל אלו שציינתי מהחזקים שאני אוהב ומעדיף.

כל היתר, שיחים, תבלינים, סוקולנטים, ירוקים,עצים וכיו"ב.. ממש הכל, אין שום בעיה לשתול כעת.

מה שכן, אם מדברים על פרחי עונה כמו אמנון ותמר, סלסלי כסף, ציפורני חתול, אשולציה, לוע ארי, מנתור, לובליה, נמסיה, דלפיניום, פטוניה ועוד… מציע שתחכו טיפה בסבלנות עד סוף אוקטובר כדי לשתול אותם.

כרגע עדיין חם עבורם, אפילו שחלק מהמשתלות כבר משווקות אותם. טיפה סבלנות ותרוויחו פריחות אורוכות יותר ופחות עמגת נפש מכאלו שלא ממש נקלטו או מימשו את הפוטנציאל בגלל ימים חמים פה ושם.

 

אחרון ודי!

כל מה שקשור בהעתקות צמחים מעציץ לעציץ, חידוש תכולת אדניות וכו'.. אתם יכולים ומוזמנים לבצע עד אמצע אוקטובר ללא היסוס או דאגות.

חורף נעים

אייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *