חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

מה לקחת בחשבון לפני שקונים כדים בצורות שונות?

מה לקחת בחשבון לפני שקונים כדים בצורות שונות?

2 טיפים לפני שרוכשים כד מעוצב

אלו בעלי הצורות המיוחדות, מעוגלות עם "כפתיים" וכדומה. הכדים המעוצבים הללו יפהפיים רק חשוב לשים לב איזה שימוש ניתן לעשות בהם, מה נכון לשתול בהם והאם הם מתאימים למרפסת ובכלל?

בתמונות הבאות אנסה להמחיש כמה דברים שיש לקחת בחשבון לפני העמסה על הרכב ומיקום במרפסת.

פשוט ויפה אבל….

אדניות בעלות 'כתפיים'

תודה מראש אגב לטלילה מניפז ששלחה את התמונה, אמנם זוהי תמונה מגינת קרקע מעוררת השראה, אך לשם ההמחשה זו בהחלט תמונה הממחישה את הנק' החשובות ביותר אליהם יש לשים לב טרם קניה.

  • פתח עליון צר – כדים מעוצבים בעלי פתח עליון צר ומבנה פנימי רחב אמנם מאפשרים שתילה של כל צמח צעיר בעל מערכת שורשים קטנה, אך מה יקרה בעוד שנה שנתיים כאשר נידרש לחידוש האדנית כי העץ גדל? מערכת השורשים תתפתח ובבוא העת לא ניתן יהיה לשלוף את הצמח החוצה כי חלקו הפנימי יהיה אז רחב יותר מהפתח הצר ואז לא תהיה ברירה אלה לשבור את האדנית. אגב אין אם זה כל בעיה אם אתם מודעים לכך מלכתחילה.
  • בסיס צר – כאשר חלקה התחתון של האדנית צר יותר משמעותית מחלקה העליון בוודאי אם מדובר בעץ ששתלתם או שיח בעל נפח נוף רחב, הפוטנציאל לנפילה ושבר או עניין בטיחותי הוא גדול. יש כאן חוסר איזון במשקל.

אבל אתם בכל זאת אוהבים את המראה אז למה לוותר על הכד היפה? אין סיבה לוותר רק לתכנן סוג אחר של צמחיה, כזו שתיצור מראה עשיר ופורח ובעל נפח מחד ומאידך שלא יהווה אתגר לעקרו אותה בבוא היום ושלא תהווה סכנה בטיחותית.

גם בתמונה הבאה המראה יפה, מלבב, נעים רק זכרו שרגע חידוש תכולת האדנית יגיע כי שורשי העץ לא יפסיקו צימוח עד שיעצרו ע"י דפנות המכל.

כאן יחל תהליך (אגב הוא נכון לכל מיכל ובכל צורה) של האטת צימוח עד כדי היחלשות הצמח. על כל פנים במקרה הנ"ל "סכנת" התהפכות עקב רוחות פחותה משמעותית מהדגם בתמונה העלינה כי תחתית האדנית מלאה וכבדה וקרובה לקרקע אך נושא הפתח הצר ומגבלותיו העתידיות חוזר שוב.

אדנית היפופוטם

כדים מעוצבים – סיכום

אין כל סיבה להפסיק לעשות שימוש בכדים מסוג זה. להיפך, כל מיכל שתילה הוא חגיגה רק תכננו את סוג הצמחיה שתתאים למבנה הכד וחשבו קדימה. רגע החלפת התכולה תמיד יגיע ואלו אתם שתצטרכו להתמודד עם זה וזה בסדר גמור. אם בכל זאת החלטתם לשתול באלו עצים גבוהים או שיחים בעלי נפח נסו ליצור מצב בו הם מעוגנים לקיר המרפסת או מוגנים היטב מרוחות, אלו בקלות הופכים לספינת מפרש  🙂

תהיו נחמדים ושתפו אחרים עם הידע 🙂 

שלכם,

אייל

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *