חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

כיצד להשקות

כיצד להשקות

כיצד להשקות – השאלה הנשאלת ביותר בעולם הגינון.

אז משום מה חשבנו שלהשקות צריך כל הזמן ואם ניתן להוסיף עוד קצת כדי שהצמח לא ימות אז קדימה, עוד מים. ובכלל אם צבעו של הצמח מצהיב נרוץ להוסיף עוד ועוד מים, אבל בעצם הצמח מצהיב כבר בגלל עודף מים… אז איך יודעים כמה ומתי? לרגע אחד נניח לכמה מים צריך לתת לצמחים, חשוב לי שניגע בנק' החשובה ביותר והיא שמירת רמת לחות בקרקע. הדבר נכון שבעתיים בגינון בתוך עציצים כדים ואדניות. כל הצמחים באשר הם לא יוכלו לחיות ללא מים זה ברור אך הכוונה כאן היא לרמת הלחות בקרקע. כדי לפשט, כל עציץ באשר הוא אמור להיות לח אך לא מוצף. כלומר, יש לדאוג שהקרקע או תערובת השתילה יהיו לחים אך לא ספוגים במים.

השקיה

כיצד להשקות או מהי השקיה נכונה  וכיצד לשמור לחות בקרקע ולא להציף?

כיצד להשקות כאשר משקים ידנית? – בהנחה כי דאגתם לשכבת ניקוז בתחתית האדניות שלכם, כל שעליכם להקפיד הוא להוסיף מים סביב בסיס הצמח באופן שווה ולהפסיק את ההשקיה מיד כאשר אתם מבחינים ביציאת מים מתחתית הכד בין אם לרצפה או בין אם לצלחת אגירת המים. ברגע שבו החלו לצאת מים מתחתית הכד או האדנית פשוט עצרו מלהשקות עד הפעם הבאה. השקיה גם אם היא ידנית חשוב שתישמר בה מחזוריות קבועה עם כמה שניתן, נאמר אם בחרתם להשקות אחת ליומיים בשעות הבוקר המוקדמות, הקפידו לשמור על כך לאורך כל הזמן מאחר ולכך התרגל גם הצמח. שינוי מבנה מועדי השקיה עשויה "לבלבל" מעט את הצמח ולעקב צימוח לאורך זמן. לא נורא אבל עדיף לשמור על יציבות. במידה וברשותכם מערכת השקיה ממוחשבת אזי עניין שמירת היציבות בהשקיה ירד מכם וכך גם הבייבי סיטר הקבוע לצמחים. אך גם כאן דאגו לכוון את ההשקיה למצב של לחות הקרקע ולא הצפתה בעודפי מים. הדרך הטובה ביותר לבדוק האם יש עודף או חוסר מים היא פשוט לדחוף את האצבע עד חצי אורכה ובצמוד לצמח. אתם מיד תרגישו אם הצמח בעודף מים או בחוסר. זו תחושה כה ברורה שאין צורך להסברים. בושות, כמעט שכחתי. השקו רק ואך ורק על תערובת השתילה ולא על גבי הצמח עצמו. מים במגע ישיר עם הצמחייה בחלק גדול מהמקרים מעודדת התגנבות מזיקים ושאר תחלואים שאינם רצויים במיוחד בחודשי הקיץ כאשר הלחות גבוהה ממילא. חוץ מזה בואו לא נשכח שהמים צריכים להגיע אל שורש הצמח, השקיה על העלווה והפריחה זה לא ממש הכיוון הרצוי.

טיפ חשוב: השקו עם זרם מים חלש ועדין, זרם מים חזק אפילו אם הוא יוצא מקצה המשפך יוצר מעין 'בורות' או חורים בתערובת השתילה ועשוי לחשוף חלק מהשורשים.

עד כאן כיצד להשקות צמחיה קיימת, עכשיו ננוע לעבר השקית צמחיה חדשה.