שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

על אילו כללים כדאי לשמור בתכנון גינת מרפסת?

על אילו כללים כדאי לשמור בתכנון גינת מרפסת?

3 כללים לתכנון גינת מרפסת

אלו כללים שאני קורא להם, 3 ה'עוגנים'. כלומר אני מתייחס אליהם כ 'עוגן' אליו אני נקשר כדי לא להיסחף. עד לשלב הזה, עסקנו ב מי אנחנו בכלל? חובבי צמחים? משפחה צעירה או זוג פנסיונרים וכן הלאה… אך המשותף לשני סוגי המרפסות הללו הם ה'עוגנים' לתכנון מרפסת.

 

עוגן ראשון בתכנון גינת מרפסת

 לראות צמחיה מכל נקודה מתוך הבית

הגישה שלי בתכנון גינת מרפסת היא, שכלל לא משנה היכן עומדים בתוך הבית, בכל פעם שתיישירו מבט למרפסת, מכל זוית תיראו צמחיה. זה לא תמיד ניתן אבל לשם תמיד תנסו לכוון. כלומר, במקום לעמוד במרפסת ולומר אני רוצה צמחיה כאן וכאן וכאן,

תעמדו רגע בתוך הדירה ותנו הצצה החוצה מכל מיני נקודות מרכזיות בהן תעמדו/תשבו/תשתו קפה וכך הלאה. בינינו, את מרבית זמנכם תעבירו בתוך הבית ולא במרפסת. חשוב שתמיד תרגישו אותה, בין אם אתם בפנים או בחוץ.

 

עוגן שני בתכנון גינת מרפסת

אי הסתרת הנוף

אני תמיד אשתדל להימנע מהסתרת הנוף, כאשר אני לא מדבר כרגע על אלו מכם המעוניינים בכל זאת להסתיר מטעמי פרטיות, כיעור הבניין שממול ועוד סיבות. מבחינתי הבסיס הוא להימנע מהסתרת הנוף משתי סיבות מרכזיות.

סיבה ראשונה – יש נוף? אולי בגללו בכלל בחרתם את הדירה הזו, אז למה להסתיר?

סיבה שניה – הסתרת נוף ע"י מיקום אדניות וצמחיה שמקיפים את כלל המרפסת די מהר ייצרו תחושת "מחנק" קלה גם בגלל צפיפות הצמחיה וגם בגלל "גניבת" שטח מרחב המרפסת באופן טבעי. הרי זה בעצם קטן כעת בגלל דחיסות אדניות וצמחיה.

שורה תחתונה, יש כאן חומר למחשבה לפני שאתם זזים למשתלה להעמיס.

את התמונה הבאה בחרתי כדי להמחיש ולחדד מעט יותר את כוונתי. נאמר שזה הנוף מהמרפסת שלכם,

אם זה הנוף אצלכם, אולי מספיק רק להניח עציץ על השולחן? :-))))))

אם לשמר את כלל 'אי הסתרת הנוף' בתכנון גינת מרפסת, תלית אדניות על המעקה יורדת מהפרק זה די ברור. מצד שני אנחנו רוצים לשמר את העוגן הראשון שהוא 'קשר עין עם צמחיה מכל מקום בבית'.

אז מהן אפשרויות מיקום מיכלי השתילה?

  • עמוד אבן – לפני העמוד ועל הרצפה, מיקום כד צר עם צמחיה שאינה עוברת את גובה העמוד
  • לאורך מעקה – מיקום מספר כדים או אדניות מרובעות במקום צרות וארוכות, כאשר המרווחים ביניהם יחסית גדולים ובתוכן צמחיה שאינה עולה מעל 20 ס"מ גובה. כך הנוף לא יוסתר בגובה והוא גם ייראה בין הכדים או האדניות המרובעות. מה שנקרא, נגיעות של גינה.
  • קצוות המרפסת – מיקום כדים ו או אדניות בעלי מבנה מרובע בפינות המרפסת בלבד. גם במקרה שכזה, נכון יהיה לעשות שימוש במיכלי שתילה (כדים ואדניות) בעלי מבנה מרובע / עגול ולא במלבני.

 

2 טיפים חשובים

הקשורים למבנה וצורת מיכלי שתילה

  1. מיכלי שתילה בעלי מבנה מרובע או עגול מאפשרים מרחב תמרון, משחק ושינויים גדול הרבה יותר ממבנה אדניות מלבני. המבנה המלבני מגביל ומקבע ע"פ רוב.
  2. מיכלי שתילה מרובעים ו או עגולים לאורך מעקה חשוב שלא יעלו מעל לגובה של 25 ס"מ.זוכרים? אנחנו לא מעוניינים לעלות לגובה ולהסתיר נוף.
  3. אם בחרתם למקם מיכלי שתילה מרובעים ו או עגולים רק בפינות המרפסת, אזי כדאי שיהיו בעלי נפח גדול כדי להכיל כמה שיותר צמחים, אלו ייראו מכל פינה בבית, לא יסתירו נוף ועדיין יתנו לכם תחושת 'גינה במרפסת'

 

עוגן שלישי בתכנון גינת מרפסת

העוגן האחרון מבחינתי הוא בחירת צמחיה ש'תשרת' אתכם ולא אתם אותה. כלומר לפחות 90% מהצמחיה רצוי שתהיה רב-שנתית. כאמור זה הכל תלוי מי אתם? חובבי גינון מושבעים שרוצים להתעסק עם הגינה אחת לכמה שבועות, או כאלו שמעונינים שיהיה יפה מבלי לגעת כמעט?! רק אתם יודעים את התשובה.

לסיכום פרק תכנון גינת מרפסת

  • ירוק מכל נקודה בבית
  • אי הסתרת נוף
  • שתעבוד עבורי ולא אני עבורה

שורה תחתונה Keep it simple

בסיוע המאמר הבא, נסו לראות מה יותר נכון לכם? תכנון גינת מרפסת מרובת עציצים קטנים או מעוטת עציצים גדולים?

בהצלחה

אייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *