חיתוך שורשים 3 צורות ומטרות שונות

0

לחתוך שורשים לצמחים הגדלים באדניות

3 צורות וסיבות לכך

לחתוך שורשים – כתבתי על כך מאמרים ובכל פעם מזווית אחרת, ובכל זאת אני חש שיש איזשהו פער בהבנה. ההבנה לאיזה צורך, מתי יש צורך, מתי ליישם זאת ולמה זה בכלל נחוץ.

תזכורת – חיתוך שורשים גורם לצמחים לחייך, מסייע בקליטת הצמחים בביתם החדש ומאיץ צימוח באופן כללי. בתחתית המאמר הזה שמטרתו לעשות סדר נושא, תמצאו קישורים עם הסברים וסרטונים.

כרגע אני בוחר להתמקד ב 3 הסיבות ל למה לחתוך שורשים ומאילו סיבות.


חשוב – חיתוך שורשים מכל סיבה שהיא עדיף לא ליישם בין החודשים דצמבר לתחילת מרץ. הסיבה לכך נעוצה בקור ובכך שממילא בשיא החורף קצב צימוח הצמח אטי ממילא. לכן קיים חשש מסוים לפגיעה בצמח כי אינני יכול לפקח על, כמה חתכתם ובנוסף הצימוח ממילא יגיע רק לקראת אמצע חודש מרץ.


 

לחתוך שורשים

סיבה 1

סיוע בקליטת הצמח באדנית – הבאתם הביתה צמח חדש, חגיגה ללא ספק! הצמח גדל עד כה במיכל ולכן סביר להניח ששורשיו החלו לצמוח בצורה סיבובית ואת ה”סיבובי” הזה אנחנו רוצים מעט לשחרר כדי שהשורשים של הצמח יחדרו ויתפרשו למצע השתילה החדש שעוטף את הצמח.

כמה לחתוך? – זה לא באמת ‘חיתוך’, זה לפורר מעט את מצע השתילה הנמצא בתחתית גוש השורשים. ביד אחת תחזיקו את גוש השורשים ובאצבעות היד השנייה פוררו מעט שורשים, זהו! לשתול, תתחדשו 🙂


 

סיבה 2

מחסור במקום לצמחים בתוך האדנית – לא שמתם לב, העץ או השיח שגידלתם באדנית / כד החל להתנוון, בדקתם מקרוב וגיליתם שהאדנית מכילה בעיקר שורשים ופחות מצע שתילה (אדמת עציצים למי שלא בקיא).

‘רק שורשים’ או ‘התנוונות’ הם סימן לכך שהגיע הזמן לשלוף ה’גזר’ 🙂 החוצה מתוך האדנית, לחתוך שורשים ולהכניס בחזרה.  בקישור הבא תמצאו מאמר בו אני מסביר שלב אחר שלב איך לעשות זאת.

כמה לחתוך? – הכל במאמר, אבל בגדול תשאפו ל 1/3 מנפח גוש השורשים ובהחלט אתם רשאים לגזום באותה הזדמנות חלק מהנוף של העץ / שיח וכו’..


 

סיבה 3

חידוש תכולה – אדנית יפה, עץ או שיח מרכזי שתולים בתוכן אבל הצמחים השתולים סביב פחות עושים לכם את זה כבר או שסתם מתו מכל סיבה שהיא.

אין צורך למשוך ב’גזר’ כמו קודם, ממש לא :-). קחו סכין, או כף שתילה איכותית ופשוט תנעצו אותה עמוק בין הצמחים השונים. זו בעצם פעולת עקירה שבסופה תחליטו מי מהצמחים חוזרים חדרה לאדנית ומי לא.

נשאר לכם רק… לחתוך שורשים לצמחים אותם החלטתם להחזיר לאדנית. למה? זוכרים את סיבה 1? לסייע בקליטה המחודשת.

כמה לחתוך? – 1/3 מנפח גוש השורשים. כאן סביר להניח שהשורשים לא הסתובבו כמו צמח חדש שהגיע בעציץ המשתלה.

זהו! לחתוך שורשים, 3 סיבות, זו החלוקה ואלו הדרכים לביצוע.


 

שאלות שעשויות לעלות

האם ניתן לעשות זאת לכל צמח, כלומר גם צמחיה ביתית ולא רק צמחי חוץ?

  • כן

האם לעשות זאת גם לפרחי עונה?

  • כן, למה לא?!

עצים? מטפסים? שיחים? סוקולנטים? צמחים משתרעים?

  • כן כן כן כן

האם חובה לעשות זאת בכל פעם ששותלים צמח חדש?

  • לא – זו המלצה חמה 🙂

אני ממש חושש/ת האם עלול להיגרם נזק? 

  • כן אם חותכים / מפוררים יותר מ 1/2 מגוש השורש או מבצעים הפעולה בחודשים בהם ציינתי לא לעשות זאת. מעבר לכך, אין כל סיבה לנזק. ובכל מקרה מתחילים משתיל אחד חדש שמביאים הביתה, שותלים וחווים את ההתפתחות אל מול צמח אחר בו לא ביצעתם חיתוך

 

לסיום, הבטחתי אז…

למה חיתוך שורשים גורם לצמחים לחייך?

בהצלחה

אייל

תגובה

Your email address will not be published.