חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

למה צמחים נשארים ללא עלים בחלקם התחתון?

למה צמחים נשארים ללא עלים בחלקם התחתון?

עלים יפים למעלה,

למטה כמעט ולא נשארו.

למה זה קורה?

מכירים את התופעה הזו? היא נפוצה במיוחד בקרב שיחים למיניהם או מטפסים. גדל אצלכם שיח באדנית או מטפס, כאשר בחלקם העליון הם נראים מעולה, חגיגה של ממש. למטה בבסיס הענפים שלהם לעומת זאת, השיחים או המטפסים  מקריחים והם כמעט לחלוטין ללא עלים.

אזור עיגול  כתום מלא עלים
אזור עיגול  סגול ריק מעלים

מה קורה כאן? – מבלי להיכנס להסברים אגרונומיים ארוכים ומתישים, בשורה התחתונה לצמחים יש יכולת מוגבלת 'להסיע' אנרגיה לכל אורכו של הצמח בכל רגע נתון ובאופן שווה לכל חלקיו.

האנרגיה ה"צמחית" הזו שואפת קדימה או למעלה, במילים אחרות שואפת קדימה. אם ניקח צמח משתרע דוגמת גרניום למשל, נוכל לראות שעם הזמן הוא גולש כגוש מלא ומקסים מעבר לשפת האדנית אך מרבית ה עלים שלו והפריחות יופיעו בחלק הקדמי שלו, לעומת זאת החלק שיותר קרוב לבסיס הצמח, לחיבור שלו לבסיס השורש דליל עד חסר עלים לחלוטין.

"הסעת" האנרגיה כאמור מוגבלת ובעצם מתרכזת באזור אחד ובאחר פחות. דעו שהצמח לא חולה, או נגוע 🙂 אין זה סימן לכלום ואין 'דרמה', הכל תקין כנראה והטבע פשוט עושה את שלו.

הערה לגבי התמונה – סיבה נוספת להתרוקנות עלים היא מחסור בתאורה אבל לא בזאת ניגע במאמר הנוכחי.

 

"אז מה אפשר לעשות?

אני רוצה לראות עלים"תאמרו

הדרך לגרום לכך שעלים יופיעו מחדש בחלק הנמוך יותר של הצמח היא אחת מהשתיים,

  1. לגזום מס' ענפים (לא את כולם) בתפר שבין החלק המקריח לחלק עליו יש עלים. גיזום שכזה יעודד פריצה מחודשת של עלים חדשים חזקים ונמרצים, בחלק הנמוך יותר מנקודת הגיזום.
  2. אם אתם ממש, אבל ממש חוששים לגזום (אגב אין לחשש סיבה אמתית, לכן ציינתי בסעיף 1 לגזום רק חלק מהענפים ולא את כולם! כדי שלא תהיו בשוק ) תמיד תוכלו לשתול קצת פרחים או צמחים משתרעים סביב בסיס הענפים המקריח מעלים ובא לציון גואל.
  3. שילוב – גם לגזום וגם לשתול סביב, אין על שילובים, לכו על זה.

חשוב – כפי שרשמתי בהתחלה, זה נכון למשפחות צמחים כמו שיחים או מטפסים ועוד צמחים רב שנתיים. בעצים זה תהליך טבעי, אתם מכירים אותו. יש גזע, העלים למעלה ותמיד ברור שהגזע עירום והנוף מלא ועשיר למעלה. אז אל תגזמו עצים נמוך בלי להתייעץ, טוב? 🙂

לידע כללי – התופעה הזו של צמח עליו אין עלים בבסיסו נקראת באנגלית "Leggy" והיא נגרמת לפעמים גם כתוצאה מצימוח של צמח שאין לו מספיק אור.

החיפוש הטבעי המוטבע בצמח אחר תאורה, מאלצת אותו לעלות למעלה ולהשאיר במקרה זה מאחוריו אי שם למטה,  גזע שהוא גם עירום וגם דקיק שלא יכול להחזיק את הצמח לכל אורכו.

הפתרון? ניחשתם נכון… למקם בנקודת אור מתאימה ו… לגזום להתחדשות של עלים והתעבות בסיס הענף או הגזע.

שאלות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *