איך להשקות נכון צמחים שגדלים במיכלים?

0

איך להשקות צמחים שגדלים בעציצים?

במאמר הקודם הסברתי איך להשקות נכון עציצים. במאמר הזה אסביר למה זה כל כך חשוב להשקות צמחים בעציצים, אדניות וכדים עד שרואים מים יוצאים מתחתית העציץ.

אני מאמין שמה שאתם עומדים לקרוא כאן יגרום לכם לחשוב ולבחון מחדש את צורת ההשקיה שלכם עד היום.

רוצה לומר, הנקודה הבאה תחדד לכם שבעצם אין נוסחאות מדעיות להשקית עציצים. את הנוסחאות הללו כל אחד בונה לעצמו רק אחרי שעבר דרך (השורשים – רמז דק) המודל של השקיה עד נגר / נזילת מים מתחית העציץ.

 

משקה סדרתי

קוים לדמותו

בגדול קיימים שני סוגי משקים – הכוונה אלינו – המשקים. יש משקה ע”פ תחושה, ויש משקה מדעי. שניהם מבססים את אופן ההשקיה על סמך תפיסות עולם ולא על סמך מה שצמחים בעציצים צריכים.

המשקה המדעי – ישקה פעמיים בשבוע, בין 07:23 ל 07:29 בבוקר כ – 2 ליטר מים ו 120 מ”מ.

המשקה התחושתי – ישפוך מים לתוך העציץ, יביט רק על חלקה העליון של האדמה (מצע השתילה) ויאמר לעצמנו “יופי, נראה לי שזה מספיק, מצע השתילה רטוב למעלה” נעבור לעציץ הבא.

שני המשקים הנ”ל מפספסים הזדמנות לגינת מרפסת או גינת עציצים משגשת ופורחת לאורך זמן.

 

ממשקה תחושתי ומדעי

למשקה רצפתי

זה שמשקה עד שמזהה מים יוצאים לרצפה / צלחת / תחתית What ever. אתם צריכים להיות מאושרים מההשקיה שלכם רק כשאתם מזהים מים יוצאים מתחתית העציץ.

המשמעות היא שהמים עברו דרך כל שכבות חלקו התחתון של הצמח. הסרטון הבא פשוט מעולה והוא מסביר בצורה נפלאה ומדוייקת למה זה כל כך חשוב להשקות עד יציאת המים מתחתית העציץ.

זה לא משנה אם אתם משקים עציץ קטנטן או כד ענק. בסופו של דבר המים צריכים לחדור דרך כל שכבות מצע השתילה והשורשים.

 

איך להשקות צמחים שגדלים בעציצים

טיפ קטן וחשוב

שימו לב טוב לאמירה בתחילת הסרטון, צמחים שותים מהשורשים והשורשים נמצאים למטה, במרתף הצמחי. כדי להגיע לשם? צריך להשקות עד שמים יצאו מתחתית העציץ, אין ברירה.

מתי משקים שוב? רק אחרי שבדקתם לעומק (תרתי משמע) שאכן יש צורך. תכניסו אצבע עמוק או מד לחות למצע השתילה ותדעו.

מבינים עכשיו למה אין נוסחאות להשקית צמחים?

את הנוסחאות אתם מפתחים לעצמכם אחרי שלמדתם תוך כמה זמן מים יוצאים מתחתית כל עציץ או אדנית שלכם. כך תדעו את כמות המים ומה הם מרווחי ההשקיה בין אדנית לאדנית. לכל אחת צרכים שונים.

נוסחה להשקיה היא רק תוצאה של צרכיי הצמחים שלכם!

בקישור הבא תגלו מדוע אני לא אוהב תחתיות לעציצים

ובקישור הנוסף תמצאו מאמר על איך לחשב נוסחה להשקיה נכונה כאשר משקים באמצעות טפטפות.

 

שאלות ותשובות לסיכום

 

איך להשקות נכון צמחים שגדלים בעציצים?

יש להשקות באופן אחיד את כל חלקי העציץ מלמעלה ולהפסיק ההשקיה רק לאחר שמזהים כי מים יצאו מתחתית האדנית. הסיבה – זו הדרך לוודא כי כל שכבות השורשים וכל שכבות תערובת השתילה קיבלו מים ובצורה שווה.

האם כל עציץ חייב חור לניקוז עודפי מי ההשקיה?

חד משמעית כן כאשר מדובר על צמחים הגדלים בתערובת שתילה או “אדמת עציצים” אם לקרוא לה כך. צמחים צריכים מים אך באותה מידה גם אוויר למערכת השורשים. חור הניקוז מונע היווצרות מים עומדים וחשש מרקבון שורשי הצמח ובאותה הזדמנות מחדיר אוויר לבית השורשים של הצמח.

מה זה עודף מים?

עודף מים הוא בעצם מצב בו מים אינם מתנקזים כראוי או כלל לא מתוך אדמת העציצים. באופן כללי משטר השקיה נכון הוא כזה הממתין עד שאדמת העציצים מתייבשת מעט בין השקיה אחת לשניה. ההפוגה בין מחזור השקיה אחד לזה שאחריו מאפשת לצמח “לנשום” והלפתחת בצורה נכונה ובריאה.

בהצלחה

 

תגובה

Your email address will not be published.