חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

מה יקרה לעלים שהתמלאו חורים בגלל ברד או מזיק?

מה יקרה לעלים שהתמלאו חורים בגלל ברד או מזיק?

הצמח שלכם התמלא עלים מחוררים?

אז מה עכשיו?

עלים מחוררים על צמחים! מכירים את התופעה? ברור שכן 🙂 מי לא?! החורים הללו נגרמים לרוב מ 3 סיבות. אחת – ברד שהחליט להפוך את העלים של הצמח שלכם ל מסננת רב שכבתית.

שנייה – מזיקים שהחליטו שדווקא הצמח שלכם הוא המאכל הכי טעים העונה. שלישית – מחלה של הצמח. בגדול אלו 3 הסיבות העיקריות ומכאן ניגש לשאלה הנפוצה ביוצר בתחום עלים מחוררים.

 

מה ניתן לעשות עם עלים מחוררים?

אפשרות ראשונה יצירתית ומשמחת היא לתלוש את העלה, להניח על נייר ולצבוע קו מתאר סביב העלה ואת החורים עצמם למלא בצבע, להרים את העלה וליהנות מיצירה נהדרת 🙂

וברצינות… אין מה לעשות עם עלים מחוררים, צמחים אינם יודעים יכולים לאחות חורים או קרעים. עלה שנפגע עם הזמן ינשור ובמקומו בהמשך יצמח עלה חדש. It's that simple

כלומר אם קמתם בבוקר אחרי לילה סוער, יצאתם למרפסת וראיתם שכל הצמחים עם עלים מחוררים וחלקם אפילו ללא עלים כלל? לא להתרגש. הכל בסדר, תזכרו שלצמח יש מנגנון חיים חזק ועצמתי והוא נמצא עמוק בשורשים, בגזע ובענפים.

הסופה תחלוף, הצמחים יישארו עם מראה מעט עצוב (אני בכלל חושב שזה משמח) עד שיעלו הטמפ' באביב והחגיגה תתחיל מהתחלה.

 

ומה עם עלים מחוררים בגלל מזיקים?

אם דאגתם לטפל במזיקים או במחלות של הצמח, המזיק הושמד אך העלה יעבור בדיוק את אותו התהליך שעבר העלה שנפגע מברד.

נכון, ישנם מקרי קיצון בהם הצמחים לא יתאוששו אבל אלו באמת מקרי קיצון של מכות קור עזות שפגעו לכם בצמחים וחיסלו אותם (שזה לא קשור כלל לעניין עלים מחוררים).

או במקרים בהם הצמח פגוע כל כך עמוק ממחלה או מזיק, ששוב גם במקרה שכזה אין קשר לעלה המחורר.

 

אז לתת לעלים הללו ליפול לבד,

או לגזום אותם?

שאלה טובה – זה תלוי בעונה ומיד ארחיב בעניין.  כגישה, אישית אני תמיד עדיף לתת לעלים הללו ליפול / לנשור באופן עצמאי.

למרות שבגדול אין בעיה לגזום או לקטום את העלה סמוך לנקודה ממנה הוא יוצא (שאגב זו בדיוק הנקודה ממנה יצמח עלה חדש כשהטמפ' תעלה למשל)

 

עלים מחוררים ועונתיות

העקרון פשוט למדי – אם העלים חוררו בגלל מזג אוויק כמו גשם חזק או ברד, או אז המפגע קרה מן הסתם בתקופת החורף. עדיף לא לגעת ולא לעשות כל פעולה , או לתת לטבע לעשות את שלו.

אם מדובר בעונת האביב / קיץ, או אז ורק לאחר שוידאתם ש המזיק הושמד כי בתקופה זו הצמח לא נפגע מברד :-).. בצעו גיזום של הצמח עצמו ולא של העלה.

איך לגזום את הצמח וכמה מנפחו וכו'..? תקראו במאמר הבא. הרעיון בגדול די פשוט. בעונות החמות גיזום הצמח מעודד פריצה וצמיחה מחודשת מהירה, חזקה ורעננה. או אז הצמח פשוט יוציא עלים חדשים ומהר וכמובן… לא עלים מחוררים.

 

מילה לסיום

המאמר מכוון בעיקרו לצמחי חוץ, כאלו שאינם גדלים בתוך הבית. יחד עם זאת, עלים של צמחים ביתיים שנפגעו (לא מברד אני מקווה) לרוב ממחלות ומזיקים, גם הם לעולם לא יתאחו ויצבעו עצמם שוב בירוק. עלה שנפגע הוא עלה שנפגע ובמקומו יבוא חדש.

תענוג אתכם,

ממליץ לאלו מכם שחוששים מהחורף הישראלי לקרוא את המאמר הבא.

אם אתם בעניין של לבחור מזמרה לגיזום, אז כבר עשיתי זאת עבורכם כאן.

שלכם ובהצלחה

אייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *