איך יודעים מתי להחליף אדמה באדנית?

6

מתי להחליף אדמה באדנית

אם אתם אוהבים לשחק בבוץ כמוני, המאמר הוא בול בשבילכם. מתי צריך להחליף אדמה באדניות ואיך יודעים שהגיע הזמן לכך? על הכל אענה Very Soon אבל לפני כן תכל’ס בואו ניגע רגע במה הן הסיבות להחלפת אדמה באדנית?

סיבות להחלפת אדמה באדנית

החלפת צמחיה – במיוחד כאשר מדובר באדניות ועציצים קטנים יחסית שהכילו פרחי עונה למשל. במקרה שכזה לרוב שורשי הפרחים ממלאים כבר את מירב שטחה הפנימי של האדנית ולכן ‘שליפת’ הצמחיה מתוכה מרוקנת כמעט את כל האדמה ממילא. אגב גם אם זה לא המקרה, פרחים חדשים תמיד יחייכו לתחושת אדמה חדשה ואוורירית אל מול כזו המלאה שאריות שורשים.

חידוש או ריענון צמחיה קיימת – זהה מעט לסיבה הראשונה למעט העובדה שהפעם מדובר באדנית גדולה הדורשת לא רק החלפת תכולה אלה גם חיתוך שורשים במיוחד כאשר הצמחים מעט יותר גדולים. במקרה שכזה אין זה אומר שלאדמת הגן יש באמת תאריך תפוגה אבל בהחלט עם הזמן (שנים) כבר כמעט לא נותר זכר לאדמה באדנית ולא פעם נראה כאילו נותרו רק שורשים כמו שאציג מיד בהמשך. אגב אני עושה שימוש במילה ‘אדמה’ כי היא מעט יותר פופולרית אך המינוח המקצועי הוא תערובת גן או תערובת שתילה למי שלא מכיר עדיין.

 

אז איך יודעים מתי להחליף אדמה באדנית?

שמח ששאלתם, אם המצב אליו הגעתם זהה לתמונה כאן למטה אז אני מיד מדווח למועצה לשלום הצמח. לא יפה, בכלל! תופעה מאד נפוצה במרפסות ישראל לצערי. תנו הצצה בתמונה למערכת השורשים שהחלה כבר לפני כמה שנים לצמוח סביב עצמה (גזע תחתון) כי כבר לא היה לא מקום לברוח אליו. ללא כל קשר להזנחה אני חושב שזה ראוי להערכה כששורשים מנסים להגיע לצמרת 🙂

אם הגעתן לשלב הזה אז כן, הגיע הזמן להחליף תכולה ולחדש צמחיה. על איך נראה העץ הזה לאחר חידוש תכולה וחיתוך שורשים, כתבתי כאן. בואו נמשיך…

סימנים מקדימים להחלפת אדמה באדנית

מראה הצמח – נראה ‘חולה’, חלש, שונה בגוון או חלה האטה בצימוח? כל אלו הם חלק גדול מסימני חולשה. כאשר העץ או השיח מתחילים להיחלש בגלל חוסר מקום באדנית, התגובת תהיה בהאטת צימוח, גוונים שונים של  העלווה, מחלות ומזיקים ובעצם כל מה שציינתי.

אגב זו הזדמנות מעולה לבקש רגע לפני שאתם רצים לדשן או להוסיף מים לבדוק למה הצמח נראה כפי שהוא נראה? אני חושב שהרבה פעמים תופתעו לגלות שהסיבה לכך היא כי הצמח נמצא ב Stress ובעצם נאבק על מקומו בתוך האדנית. כאשר מתחולל מאבק הנובע מחוסר מקום, לרוב מתחיל תהליך היחלשות ואז מגיעות כל החיות והמחלות ועטות על הצמח עד זוב שרף וכמו בטבע, החלש מיד מותקף.

דפנות מתנפחות – בולט במיוחד באדניות מרובעות או מלבניות . כאשר אתם מזהים דפנות אדניות המתחילות לקבל עיוות החוצה (בטן) זהו עוד סימן שהגיע העת לחידוש תכולה.

דופן מתנפחת וצמחיה שנראית חלשה ועצובה, מים ודשן כנראה שכבר לא יעזרו.

מניעה

כל מה שצריך לעשות זה אחת לכמה חודשים להזיז מעט את הצמחיה מדופן האדנית בחלקה הפנימי ולנסות לנעוץ את אצבעות כף היד בין דופן האדנית לאדמה. אם האצבעות חודרות בקלות יחסית, מצויין המשיכו בשגרה.

נראה נהדר אבל אעקוב אחר מראה הצמחיה אחת לכמה חודשים ואקפיד לבדוק מה קורה סמוך לדפנות

כמו בטיפול שיניים שנמנעתם מלהגיע אליו. לא תטפלו בזמן? יעלה כסף מיותר ותעבדו יותר קשה. שורשי צמחים גדולים כמו שיחים או עצים שכבר לוחצים חזק על דפנות האדניות מבפנים ומאיימים לשבור את הכד/אדנית/עציץ יוציאו לכם את הנשמה עם כפית עד שתצליחו לשלוף את תכולת האדנית החוצה ואולי אף תאלצו לשבור את האדנית.

טיפים

אחת לשנה בערך עשו בדיקה בכל הכדים והאדניות.

צמחים נראים לא משהו? רגע לפני דישון או הוספת מים, בדקו אם הצמח לא נמצא בסוג של מאבק על מקומו במיכל.

אם פרחי העונה שלכם שתולים במיכל גדול והגיע העת להחליפם, לאחר עקירת הפרחים בדקו האם אכן נדרשת החלפת תכולת כל האדנית? לא בהכרח יש צורך לחדש את כל תכולת המיכל לעתים בהחלט מספיק לחדש תכולה בשכבה העליונה.

מתי להחליף אדמה באדנית?

עונות

אפריל – ספט’ / אוק’ לכל המאוחר. לרוב זהו תהליך שדורש מעט חיתוך שורשים וקליטת הצמחים מחדש, לכן עדיף לבצע בחודשי העירנות של הצמחים. אשר להחלפת תכולת אדניות עם פרחי עונה, את אלו ניתן להחליף ולחדש בהתאם לעונה.

שלכם

אייל

שנזוז מכאן לשלב הכי מתקדם ומהנה? שלב חידוש תכולת אדניות… מבטיח שאחדש לכם ושתהנו

6 Comments
 1. גנית says

  ערב טוב ! למדתי המוון ! נחמד ללמוד ממך ועל הדרך גם לחייך אל מול סגנון הכתיבה שלך 🙂

  1. אייל מליון says

   תודה תודה 🙂

 2. אלי חדש says

  ראשית בעציצים ואדניות מצע גידול ולא אדמה . מצע גידול מכיל קוקוס ,כבול, קומפוסט ועוד ,אבל לא מכיל אדמה . עציצים ואדניות יש צורך להחליף בהתאם לגודל הצמחים שבתוכם . מכיוון שהמצע מכיל חומרים אורגניים כמו קוקוס המצע מתכווץ במשך הזמן והקוקוס נרקב .אין צורך להחליף מצע . יש צורך להוסיף מצע ולרענן אותו עם חומרי מזון . אוסמוקוט או תחליפיו עושה בעציץ ובאדנית עבודה מצוינת . אני דוקא לא ממליץ להוסיף קומפוסט או הומוס לעציעצים ואדניות שכן בחומר האורגני המתפרק מביא איתו גם הרבה נבגי פטריות שעלולים לפגוע בצמחים שהם קצת יותר רגישים . צמחים רב שנתיים באדניות ועציצים יש להוציא מהעציץ או האדנית אחת לתקופה .לגזום את הנוף ולהתאים אותו לגודל הרצוי וגם לגזום את השורשים ולאפשר להם להתחדש .בהצלחה

  1. אייל מליון says

   הי אלי,
   יופי של תגובה
   לגבי אדמה אכן כך, לכן ציינתי בתוך מאמר כי “אני עושה שימוש במילה ‘אדמה’ כי היא מעט יותר פופולרית אך המינוח המקצועי הוא תערובת גן או תערובת שתילה למי שלא מכיר עדיין”
   זכור כי הקהל ברובו אינו ממש מכיר את המונחים שאנו מכירים כל כך טוב. אני תמיד מזכיר לעצמי למי אני פונה.

   כל יתר הדברים שהעלית מאד נכונים וראויים למאמר בפני עצמו
   ובכלל מתי נפגשים?
   שבת שלום
   אייל

 3. בת שבע טויטו says

  תודה אייל כרגיל מענין ומלמד.אף פעם לא מאוחר לדעת עוד ועוד.

  1. אייל מליון says

   תודה רבה 🙂

תגובה

Your email address will not be published.